Rybacia polievka - Halászlé
Priatelia! Blíži sa nedeľa a s ňou aj čas, kedy sporáky a kuchynské linky zažívajú svoje. Aj keď sezóna lovu rýb začína až v máji, ponúkam Vám recept na prípravu skvostnej rybacej polievky. Na rozdiel bežných je ochutený soľou života aj recept samotný.
Táto polievka vznikla v čase, keď rybári ešte nemuseli vrátiť do vody každú rybku, ktorá nemala predpísanú veľkosť a všeobecne platilo, že aj malé ryby sú ryby. Bolo to v tých primitívnych dobách, kedy naše rieky a jazerá ešte neobsahovali dusičnany a ťažké kovy, ale iba vodu, vodný planktón, riasy, a vodné rastliny. Ej veru, ťažko sa vtedy žilo rybárom. Ale o čo ťažšie sa im žilo, o to ľahšie nalovili rýb na polievku. Ako na ňu dnes?
Zháňanie rýb všetkého druhu nie je pred príprave halászlé jednoduché. V žiadnom supermarkete nenájdete ponuku rybacej zmesi, ktorá by sa hodila na prípravu kvalitnej rybacej polievky. Lebo tu platí, čím viac druhov, tým bohatšia chuť. V originálnej sa varí hlava zo sumca. Čerstvá ryba sa s mrazenou nedá porovnať. Samotný vývar iba z kapra je monotématická náhrada, ktorá pravej rybacej nemôže konkurovať. Pokusy s prípravou halászlé zo sardiniek a baltických sleďov sa ukázali ako cesta neschodná. Nežral to ani pes.
Existujú dva extrémne spôsoby, ako si zadovážiť viac druhov rýb. Jeden je, vybrať rybky z domáceho akvária, ak má aspoň 1,5 kg pohybujúcich sa obyvateľov. Z ekonomických dôvodov akvarijné rybičky na halászlé neodoporúčam. Je to fakt drahé.
Najlacnejší spôsob je tzv. samovýlov. Ale aj najnebezpečnejší. Ak Vás pri tom chytia, riskujete, že si niekoľko mesiacov (maximálne dva roky) na halászlé nepochutnáte.
Odporúčam zlatú strednú cestu. Skamarátiť sa s nejakým rybárom a objednať si u neho 2-3 ryby. Nemal by to byť problém. Viacero rybárov totiž ryby chytá, ale ich nekonzumuje. Vieme prečo. Svedomie im nedovoľuje zjesť to, čo im umožňuje tráviť celé hodiny v tichu prírody. (Ryba je na rozdiel od manželky nemá.)
Na prípravu tejto pochúťky potrebujeme :
1800 g rýb, prípadne ikry i mlieč, 500 g čerstvej papriky, 500 g rajčín, 350 g cibule, 80 g cesnaku, 0,2 l oleja, 70 g hladkej múky, 70 g červenej nepálivej papriky, vegetu, 50 g soli, mleté korenie, 400 g chleba, 100 g masti.
Ryby očistíme zo šupín, vypitveme a dáme spolu s vnútornosťami variť do 3 litrov vody s mletým korením a soľou. Mlieč aj s ikrami v troške vody najprv dobre rozmiešame. Povaríme iba krátko, ryby vyberieme a jemne odstránime všetky kosti. Kosti a hlavy vložíme späť do vývaru a varíme ešte 10 minút. V druhom hrnci podusíme nadrobno pokrájanú cibuľu. Na podusenú cibuľu vložíme pokrájanú čerstvú papriku, rajčiny a cesnak. Zalejeme vývarom z rýb a povaríme asi 15 minút. Pri zalievaní použijeme sitko na zachytenie kostí. V studenej vode rozmiešame múku s paprikou, vlejeme do vývaru a povaríme 5 minút. Potom vložíme rybacie mäso a dochutíme vegetou. Na masti opražíme na malé kocky (12x12 mm) pokrájaný chlieb.
Finále : Do taniera vložíme 22 kociek opečeného chleba a prilejeme polievku. Alebo nalejeme polievku a pridáme opečený chlieb. Diplomatický protokol mľaskanie pri konzumácii jedla nedovoľuje. Preto sa táto polievka napriek jej nesporným kvalitám na banketoch ako súčasť menu neobjavuje.
Komentáre k článku:
Komentovať môžu: ›REGISTROVANÍ MENOM‹
registrovaní nickom
všetci
Igor Lebiedzik | 14-03-2010 16:37:31
Naše pozície gurmánov boli napokon rovnaké, avšak s tým rozdielom, že ja som očistil zemiaky, ale nakoniec som zvolil obľúbené cestoviny :-) Na umenie majstrov z TV Paprika to asi nestačí...
Ľubomír Veselický | 14-03-2010 12:31:14
Dnes som sa iba poobšmietal okolo prípravy ryže. Všetko ostatné bolo v réžii manželky. Viac som sa venoval korektúre takej malej zábavky pod názvom Denník sanitkára, ktorú tu ponúknem priateľom písaného humoru.
Igor Lebiedzik | 14-03-2010 11:45:10
Opäť si musím spomenúť na príjemné časy starého campu, vynikajúce jedlá p.Račkovičovej a na skvelých ľudí - rybárov a na ich výborné pochúťky... Ďakujem Vám, páni, za túto spomienku. Nevdojak si však musím spomenúť aj na halaszle, ktoré mi uvarila skvelá partia kolegov -východniarov za bojových podmienok a v zime za hektických časov začiatkom roka 1993.
Príjemnú nedeľu a dobrú chuť k obedu p.Veselický. Mimochodom; čo dobré varíte ?
Ľubomír Veselický | 13-03-2010 21:15:58
Zdravím Ťa, Milan! Vidíš, že Tvoj recept prachom nezapadol.
Aj Tebe príjemný večer!
Milan B, | 13-03-2010 21:00:09
áno Ĺuboško pamätám si.Boli sme o pár rokov mladší a halászle nám aj preto chutilo, že sa varilo v kotlíku pri Váhu v spoločnosti príjemných ľudí. Śkoda, že sa už také akcie neporiadajú.
Príjemný večer
Ľubomír Veselický | 13-03-2010 20:20:54
Niko! Ak dodržíte postup a množstvo surovín, garantujem Vám spokojnosť. Recept som dostal od pána Milana B., ktorý túto špecialitu varil pred mojimi očami. A bola to mňamka.
niko | 13-03-2010 20:09:38
Sakris! Minule som mal takuuu chut na halaszle! Jedol som to len raz v zivote v Sali,aj to neviem ci to bolo podla praveho receptu,ale mnam! Vazne dobra vec,takze dakujem za recept,ked budu ingrediencie,urcite vyskusam! *yes*
Ľubomír Veselický | 13-03-2010 15:58:22
Shelley! S tým priečinkom zatiaľ vydržte. Toľko receptov v zálohe nemám. Jedna vec sú recepty, druhá ich použitie. Tak sa teda pýtam, ako Vám chutili trhanky? :-P
shelley | 13-03-2010 15:51:29
No teda! Asi si budem musieť založiť nový priečinok pod názvom "Recepty od ĽV ". Mám kolegyńu, ktorej manžel je rybár, čiže tu by problém nebol. Takže iba trošku počkať, kým budú rajčiny a paprika lacnejšie.....
Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.