Reforma azylového systému: EP je pripravený na rokovania s členskými štátmi
- Európsky parlament |MM|
- automatické premiestňovanie žiadateľov o azyl podľa pevného distribučného kľúča
- registrácia všetkých žiadateľov o azyl pri ich príchode do EÚ
- posilnenie bezpečnostných previerok žiadateľov o azyl pred ich premiestnením
Negociačný tím EP dostal vo štvrtok zelenú na začatie rokovaní s ministrami členských štátov o reforme dublinských pravidiel a spravodlivom rozdelení žiadateľov o azyl medzi členské štáty.
Poslanci pomerom hlasov 390 (za): 175 (proti): 44 (zdržalo sa hlasovania) schválili návrh rokovacieho mandátu Európskeho parlamentu, ktorý plénu predložil Výbor EP pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci (LIBE). Negociačný tím EP je tak pripravený na rokovania s Radou (ministrov) EÚ, ktorá však najprv musí schváliť vlastný rokovací mandát.
Navrhované zmeny takzvaných dublinských pravidiel by mali odstrániť existujúce nedostatky azylového systému EÚ a zaistiť, aby sa každý členský štát spravodlivo podieľal na spracúvaní žiadostí o udelenie azylu.
Členské štáty prvého vstupu, teda krajiny, vstupom na územie ktorých sa utečenci dostanú do Európskej únie, by podľa poslancov už nemali byť automaticky zodpovedné za spracovanie azylových žiadostí. Žiadateľ o azyl by mal byť urýchlene premiestnený do jedného z členských štátov na základe pevného distribučného kľúča.
Členské štáty, ktoré nebudú rešpektovať nové pravidlá a neprijmú časť azylantov za účelom spracovania ich žiadosti, by podľa poslancov mali čeliť riziku obmedzenia prístupu k fondom EÚ.
Podrobnejšie informácie o parlamentných návrhoch sú k dispozícii v samostatnom dokumente.
Vyhlásenie spravodajkyne
„Nakoľko Európsky parlament je pripravený začať rokovania, naliehavo vyzývam Radu ministrov na čo najskoršie prijatie ich spoločnej pozície, aby sa mohli začať trojstranné rokovania a aby sme čo najskôr zadefinovali dobre fungujúci nový európsky azylový systém,‟ uviedla spravodajkyňa a hlavná vyjednávačka EP Cecilia Wikström (ALDE, SE).
Súvislosti
Dublinský systém je právnym predpisom EÚ, na základe ktorého sa určuje členský štát zodpovedný za spracovanie jednotlivých žiadostí o medzinárodnú ochranu. Právo požiadať o azyl je zakotvené v ženevských dohovoroch, ktorých signatármi sú všetky členské štáty Únie a ktoré boli zapracované do zmlúv EÚ.
Predseda Európskeho parlamentu plénum v pondelok, na základe článku 69c Rokovacieho poriadku EP, informoval o rozhodnutí výboru LIBE začať rokovania s Radou (ministrov) EÚ s cieľom dosiahnuť dohodu na finálnom znení reformy azylového systému EÚ. Nakoľko viac ako desatina všetkých poslancov vzniesla pred polnocou z utorka na stredu námietku voči navrhovanému mandátu, rozhodnutie výboru muselo byť podrobené hlasovaniu pléna EP.
Komentáre k článku:
UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.