Radiácia - hrozí nám nebezpečenstvo z Japonskej Fukushimy?
Od tragédie v podobe ničivého zemetrasenia v Japonsku a následných vĺn cunami uplynunuli už prakticky dva týždne. Krajina sa z tejto udalosti bude spamätávať možno toľko, ako po vojnovom konflikte. V pozornosti médií je momentálne stav výrazne poškodenej (takmer úplne zničenej) atómovej elektrárne Fukushima a následného nebezpečenstva hroziaceho pre ostatných obyvateľov planéty v podobe unikajúceho rádioaktívneho žiarenia. Žiaľ, nebezpečenstvo radiácie je vzhľadom na vývoj situácie pri záchranných prácach v elektrárni stále reálne, no zatiaľ napriek obavám Európanom reálne nebezpečenstvo nehrozí. Mrak s obsahom určitého množstva rádioaktívnych častíc nad strednú Európu síce dorazil, no vzhľadom na vzdialenosť od miesta úniku radiácie a výšku v ktorej sa nachádza, skutočné riziko pre naše zdravie nepredstavuje.
Na základe včera medializovaných informácií sme dozimetrom vykonali niekoľko meraní radiácie v rôznych častiach mesta i v okolí Serede. Ako včerajšie merania, tak ani dnešné nevykázali žiadne odchýlky od normálu a preto môžeme potvrdiť, že možno starší model mikrovlnky je momentálne väčším rizikom pre zdravie, ako rádioaktívny mrak nachádzajúci sa nad Slovenskom.
Situácia sa však čiastočne môže zmeniť v budúcnosti v závislosti na vývoji situácie priamo v epicentre vzniku radiácie, ďalej v závislosti na poveternostných podmienkach a následne napríklad na počasí priamo v inkriminovanej oblasti. Spad na ľudí by mohol nastať pri daždi, o rizikách by však nepochybne včas informoval systém včasného varovania pred rádioaktívnymi hrozbami.
Merania rádioaktivity v našom meste budme priebežne opakovať.
Fotogaléria k článku:
Komentáre k článku:
Zariadenie je Nemecke s certifikatom EU a pati medzi najkvalitnejsie vo svojej triede. On ten vyber zase az taky siroky nieje. Zakupene bolo pred dvomi rokmi pred expediciou do Cernobylu. Meria minimalne 3 druhy ziarenia (prepinac) je digitalne s pamatou a bateriou na cca 12 rokov. Prepojenie na PC, kde je mozna archivacia nameranych hodnot a rozne ine veci ktorym vsak nerozumiem a ani nemusim. Otestovane bolo v JE v Jaslovskych Bohuniciach so sef dozimetristom - bol som prekvapeny, ale hodnoty porovnavane s ich dozimetrom sa zhodovali na plnych 100%. Uprimne, u zariadenia za nieco malo cez cez 440 Eur (v tej dobe a prirodzene ze pocitac v cene nebol) som taku presnost necakal. Potesi. Napriek zatial jedinej ceste kde som ho fakt potreboval - nelutujem investicie do neho. Predsa len byvam v lokalite pomerne blizko JE. No a asi nie je vela medii, ktore si v pripade potreby meranie radiokativneho ziarenia okamzite dokazu urobit sami. :-)
dozimeter- zariadenie na meranie ionizacneho ziarenia.
Na obrazku: jeden z mnohych typov meraca ziarenia. Konkretne: Gamma - scout.
Milos, oprav ma ak sa mylim.
Radioaktivita sa da zachytit v sarkofagu, ale pri jeho stavbe na nasledky ozriarenie urcite zomrelo vela ludi. Ked tam pride zemetrasenie a porusi sarkofag, tak maju naspat Cernobyl spred 20 rokov. Asi tak.
Otázka na Miloša - poradili by ste, ako je možné dostať sa do Černobyľu? Existuje nejaká sprostredkovateľská služba, alebo ste tam išli "na blink"?
to ani nikto netvrdil, Ale:
Jedlo sa v mikrovlnke zohrieva pomocou mikrovlnenia - teda tým, že sa rozkmitajú atómy, molekuly a bunky vody v pripravovanom pokrme a ten sa následne zohrieva.
Odporcovia mikrovlniek poukazujú na to, že toto vlnenie vytvorené mikrovlnkami, nie je vôbec prirodzené a nikde v prírode sa nevyskytuje. Ide teda o celkom umelý spôsob prípravy jedla, čo môže predstavovať riziko pre ľudské zdravie, nakoľko dochádza k zmenám v štruktúre potravín. Ak potom skonzumujeme takto pripravené jedlo, náš organizmus s jeho trávením môže mať väčšie či menšie ťažkosti.
Tieto tvrdenia podporujú aj rôzne štúdie a výskumy, ktoré sa problematikou škodlivosti či bezpečnosti mikrovlniek zaoberali.
Ďalším rizikom je únik žiarenia počas používania mikrovlniek. Žiarenie produkované mikrovlnkami nie je taktiež žiadnym neviniatkom, ale podľa niektorých spôsobuje najrôznejšie ochorenie - poškodenie zraku či ochorenia vnútorných orgánov.
Proti mikrovlnkám svedčí tiež fakt, že jedlá v nich pripravované majú údajne nižšiu výživovú hodnotu než pokrmy pripravené iným bežným spôsobom.
Ale podme k Ra.Par zaujimavosti.
Jadrové elektrárne však zďaleka nie sú jediné, ktoré uvoľňujú rádioaktívne látky. Ešte viac uránu, tória a draslíku chrlia totiž elektrárne tepelné! Je to spôsobené tým, že v uhlí, tak ako všade inde v prírode, sú taktiež obsiahnuté rádioaktívne prvky. Keď ho spálime, tieto prvky sa uvoľnia do atmosféry alebo zostanú skoncentrované v popole. Keďže ľudstvo dnes v tepelných elektrárňach spaľuje viac než štyri miliardy ton uhlia ročne, sú súčasné jadrové elektrárne v porovnaní s nimi púhymi potrimiskármi, ak sa pozrieme na ne z hľadiska množstva uvoľňovaných rádioaktívnych prvkov. V dnešnej dobe každý rok uvoľnia tepelné elektrárne 15 tisíc ton rádioaktívnych prvkov, ktoré sa následne dostávajú do atmosféry alebo zamorujú okolie skládok. Ľudia žijúci v blízkosti tepelných elektrární či skládok popolčeka tak dostávajú vyššiu dávku radiácie, ako keby žili pri plote jadrovej elektrárne.
Prekvapujúce zistenia lekárov
Sústredenie prírodných rádioaktívnych prvkov na niektorých miestach na Zemi je i v súčasnosti vysoké. To najvyššie sa vyskytuje v severnom Iráne v meste Ramsar, kde obyvatelia dostávajú dávku asi dvestokrát vyššiu, než je celosvetový priemer prírodnej radiácie. Radiácia sa dostáva na povrch predovšetkým vďaka prvku radónu (plynný rozpadový produkt uránu), ktorý je vyplavovaný tamojšími prameňmi.
Prekvapujúcim faktom však zostáva, že sa v tejto oblasti nezistil vyšší výskyt rakoviny ani leukémie než kdekoľvek inde na svete. Lekárske výskumy potvrdili odolnosť miestnych obyvateľov voči zvýšenej hladine radiácie!
Podobné výsledky priniesli výskumy iných vysoko rádioaktívnych oblastí na Zemi, ako napríklad rádioaktívna pláž Guarapari v Brazílii, Yangjiang v Číne, alebo pláž Kerala v Indii (pláže sú častým miestom zvýšenej prírodnej radiácie z toho dôvodu, že rieky, ktoré pozdĺž svojich tokov vymývajú občas aj rádioaktívne horniny, ich následne ukladajú najmä pri svojich ústiach do oceánov či morí). Ukazuje to, že vedci ešte úplne dobre neporozumeli všetkým procesom, ktoré príroda ako obranu proti radiácii vyvinula.
Prírodný radón, ktorý presakuje z pôdy, však môže spôsobiť problémy všade na svete v obydliach, ktoré nemajú vhodnú izoláciu voči pôde a sú nevhodne vetrané. Tam sa potom radón môže neprirodzene koncentrovať a značne prevýšiť prirodzenú radiáciu.
A na zaver:
stare monitory - ziarenie
steny nasich bytov/domov z popolceka z novakov- ziarenie
sem tam Rtg/CT + priodzena radiacia a do roka mame vacsiu davku ako dnes v Tokiu.
(a okrem toho, kamarat dozimetrista tvrdi, ze taketo male davky zvysuju tzv. chtíč, on im hovori - priprcavacie ;-) )
Prosim, mozete sa vyjadrit k tomu chaosu? Dakujem.
Pri explozii reaktora Cernobyl som bol v Seredi a nasledne o niekolko tyzdnov som bol v Polskom Lubline. Pred dvomi rokmi som bol priamo v Cernobyle a to asi 200 m od vybuchnuteho reaktora. Jedol som v elektrarenskej kantyne. Som tu.
UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.