Protest Gorila 3.
Na Námestí SNP v Bratislave sa 10. februára 2012 konalo protestné zhromaždenie pod názvom Protest Gorila 3. Protest Gorila je zhromaždenie ľudí všetkých vekových kategórií, ľudí, ktorí prišli protestovať proti korupcii a zlým morálnym hodnotám v politike. Tieto akcie rozpútalo zverejnenie tzv. spisov Gorila na internete. V spisoch by sa mali nachádzať prepisy rozhovorov medzi účastníkmi, ktorí sa stretávali v tajnom Bratislavskom byte. V tomto byte sa údajne dohadovali veľké finančné podvody a machinácie vo vrcholovej politike a rôzne podvody na vtedajších štátnych podnikoch podporované finančnou skupinou Penta. Pravdivosť tvrdení v týchto spisoch momentálne vyšetruje špeciálny vyšetrovací tím. Vzhľadom na závažnosť potvrdení už bolo pozbavených mlčanlivosti niekoľko osôb. Bližšie sa k vyšetrovaniu zatiaľ nechce ministerstvo vyjadrovať, nakoľko by sa mohol narušiť priebeh vyšetrovania.
Protestné zhromaždenie sa oficiálne začalo o 16stej hodine. Krátko po oficiálnom začiatku bolo na námestí odhadom niečo okolo tisíc ľudí. Počas zhromaždenia ľudia pomaličky prichádzali, no návštevnosť nijako neprevýšila číslo, ktoré bolo potvrdené na facebooku. Hodinu po začiatku zhromaždenia bolo na námestí cca 2000 zhromaždených . Pod slabú účasť sa zrejme podpísalo aj nepriaznivé počasie, ktoré potrápilo účastníkov protestu nízkou teplotou -9 C°. Protestné zhromaždenie prebiehalo v pokojnej atmosfére a počas protestu nedošlo k vážnejším roztržkám či provokáciám. Medzi protestujúcimi sa objavili aj ľudia s transparentom proti KDH. Po malej chvíli organizátori v spolupráci s mestskou políciou problém vyriešili.
Za organizátorov odprezentovala Alena Krempaská požiadavky a vyzvala politické strany aby sa vyjadrili k jednotlivým požiadavkám najneskôr do 17 januára. Taktiež vyzvala predstaviteľov politických strán a rovnako aj prezidenta slovenskej republiky k dialógu o ich požiadavkách. Mestský magistrát v Bratislave je ochotný poskytnúť na organizovanie dialógov divadlo P. O. Hviezdoslava.
Požiadavky ktoré odzneli na námestí sú:
- Neodkladné a dôsledné vyšetrenie všetkých podozrení vyplývajúcich zo spisu Gorila a vyvodenie trestnoprávnej a hmotnej zodpovednosti voči osobám vystupujúcim v spise.
- Odstúpenie všetkých politikov, ktorí v spise Gorila vystupujú, zo všetkých ústavných funkcií.
- Odstrániť z kandidátok všetkých strán osoby odôvodnene podozrivé, že rozkladali demokratické zriadenie SR činnosťami opísanými v spise Gorila a ak to bude nevyhnutné, posunúť termín predčasných volieb.
- Zmeniť systém financovania politických strán a volebný zákon tak, aby minimalizovali možnosť korupčného správania a klientelizmu v budúcnosti a aby viac podporovali prvky skutočnej demokracie: konkrétne zrušiť volebnú kauciu, uzákoniť obmedzenie prijímania darov pre politické strany od podnikateľských subjektov, zaviesť volebný systém zachovávajúci spravodlivú pomernosť.
- Umožniť kandidovať do parlamentu aj nezávislým osobnostiam bez straníckych kandidátok.
- Jednoznačne potvrdiť zákonnú moc referenda, aby poslanci boli ústavne viazaní hlasovať v súlade s výsledkom referenda, hlasovanie proti by sa považovalo za automatické odstúpenie z funkcie poslanca.
- Odstránenie kvóra potrebného na platnosť referenda, znížiť počet podpisov potrebných na vyvolanie referenda na 5% hlasov odovzdaných v ostatných parlamentných voľbách a zníženie počtu podpisov potrebných na prerokovanie občianskej petície v parlamente na 50-tisíc.
- Okamžité vymenovanie generálneho prokurátora do svojej funkcie.
- Zrušenie trestnoprávnej imunity poslancov NR SR v čo najkratšom možnom termíne.
- Odstúpenie morálne zdiskreditovaného Štefana Harabina z funkcie predsedu Najvyššieho súdu, ktorý nevysvetlil svoje vzťahy s hlavou albánskej drogovej mafie a ktorý reprezentuje nedôveryhodnú justíciu.
Asi najbúrlivejšiu reakciu v podobe aplausu zhromaždených získala požiadavka na odstúpenie Štefana Harabina z funkcie predsedu najvyššieho súdu.
Protest prišlo podporiť aj niekoľko známych osobností ako Zuzana Wienk, ktorá je na čele organizácie Fair-Play, Tom Nicholson vystúpil s kritikou na sudcu Branislava Krála ktorý vydal predbežný zákaz vydania jeho knihy, z ktorej Nicholson predniesol aj krátky úryvok, Rastislav Piško s imitáciou hlasu legendárneho umelca Jozefa Kronera vyrozprával príbeh o starých Slovákoch. Vystúpil aj spisovateľ Michal Hvorecký , Robert Mihály a vyrozprávať sa prišiel aj raper Suvereno s jeho skladbou Propaganda. Počas vystúpenia Suverena zopárkrát zahaprovala ozvučovacia technika. Na zhromaždení vystúpil aj známy slovenský herec Robo Roth, ktorý rečnil na tému nedostatku charakteru v politike. Na proteste sa mal zúčastniť aj Fedor Gál, ktorý sa však nakoniec nezúčastnil.
Krátko pred ukončením protestného zhromaždenia bolo oznámené aj konanie ďalšieho protestného zhromaždenia, ktoré je plánované na nedeľu 19. februára 2012 o 16:00 na Námestí SNP v Bratislave. Z námestia sa má protest presunúť pred budovu Penty do Petržalky. Pred budovou Penty už je momentálne postavené vysoké oplotenie, ktoré by malo budovu ochrániť pred prípadným poškodením rozhnevaným davom. Na úplný záver sa námestím niesla Slovenská aj Česká hymna. Okolo 17:50 bolo protestné zhromaždenie oficiálne a bez väčších výtržností rozpustené.
Niekoľko protestujúcich sa aj napriek oficiálnemu ukončeniu rozhodlo v proteste pokračovať a presunuli sa pred prezidentský palác. Tu za hlasného skandovania hesiel "vlastizrada a neukáznený štát" hádzali delobuchy, petardy a miestami nad hlavami policajtov preleteli aj fľaše. Nakoniec rozvášnenú skupinu spacifikovala polícia obuškami. Krátko pred 19:30 zostalo na námestí iba zopár ľudí, protest v Bratislave sa definitívne skončil.
Fotogaléria k článku:
Komentáre k článku:
UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.