Prognózy o Grécku sa žiaľ naplnili. Asi do bodky...
Situácii v Grécku sme sa v novinách venovali už niekoľko krát. Už v prvom svojom príspevku (uverejnené ešte pred poskytnutím pôžičky Grécku) na túto tému som sa jasne vyjadril, že pôžička krajine ako Grécko nie je dobrým nápadom. Viacej ciest po krajine absolvovaných osobne a blízke kontakty s našincami tam roky žijúcimi ma iba utvrdzovali v názore, ktorý sa po takmer roku nehanbia verejne povedať už aj politici a viacerí ekonómovia. Je na čase. Žiaľ, je neskoro. Stovky miliónov EUR zhltli večne nenažraté gágory ľudí, ktorí si zvykli poberať dôchodky aj na roky mŕtvych príbuzných, tí, ktorí majú vymoženosti a dôchodky násobkami prevyšujúce naše mzdy. A napriek tomu, že EÚ zalepila ich dlhy sa ničoho nechcú vzdať. Koniec koncov, čudujeme sa? Prepych, v ktorom dlhé roky žili, vedomé skreslovanie ekonomickej situácie v krajine, žitie vysoko nad pomery. A spôsobili to nielen bežní občania, ale najmä politici. Tí, ktorí parazitovali na systéme, ktorí dovolili, aby sa štát dostal do situácie, v ktorej bol na najlepšej ceste k bankrotu. A mal dostať zelenú. Zachraňovať niečo nasilu má zmysel iba vtedy, keď v záchrane niekto iný vidí svoj vlastný prospech. Zahraničné súkromné banky si teda prišli na svoje. Keď som vtedy napísal, že výška pôžičky nemusí stačiť a pôžička nemusí byť splatená načas, nevedel som, ako doslovne sa prognóza vyplní. Ono, nie že by som bol apriori proti pomoci krajine, ktorá má problémy. Ale to by sme museli v správach vidieť nielen protestujúcich Grékov, ale aj o majetok pripravených tých, ktorí na situácii v Grécku dlhé roky profitovali a v base pozatváraných a verejne zbičovaných chamtivých politikov, ktorých mená by najbližších sto rokov mali byť opľúvané všetkými, ktorých sa výsledky ich vládnutia negatívne dotkli. A to som už počul názor, že by mali byť povešaní na pouličné kandelábre pod Athénskou Akropolou. Neviem, možno by to pomohlo. Na výstrahu pre všetkých, ktorí by v budúcnosti čo i len pomysleli na to, že umožnia krajine dostať sa do takéhoto prúseru. A nielen Grécku. A nielen úmyselne, ale aj z nevedomosti. Amatéri nech idú vynášať odpadky, nie riadiť krajinu.
V diskusiách pod starými článkami sa objavili aj názory, prečo Grécku nepomôcť. Odpoveď je jednoduchá. Grécko je krajina, ktorej možnosti sú so Slovenskom neporovnateľné. Ale skutočne neporovnateľné. Moria, príroda, nádherné ostrovy, história a z toho prameniaci turizmus a v neposlednom rade rozloha. Je to niečo, prečo je až nepochopiteľné, že Grécko sa mohlo dostať do ťažkostí. Inak povedané, ako teda žili Gréci, keď tak hlboko klesli?
Veľmi dobre sa dá zorientovať v grafickom vyhotovení a faktoch, ktoré priniesol denník SME. Odporúčam hlavne porovnania medzi Gréckom a Slovenskom v pravej časti obrázka. Pobavme sa spolu...
http://ekonomika.sme.sk/c/5731559/na-euroval-si-mozno-budeme-musiet-pozicat.html
Komentáre k článku:
![Registrovaný Peter Klokner](../../img/icons/user_go.png)
![Registrovaný Igor Lehocky](../../media/autor/igor-lehocky/1/foto.jpg)
![Registrovaný Ľubomír Veselický](../../img/icons/user_go.png)
Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.