Problémy s výživným
Platenie výživného na deti, ktoré sú neplnoleté, alebo chodia ešte do školy, patrí medzi najzákladnejšie morálne a právne povinnosti rodičov. Problém je však právne i dosť zložitý, pretože takmer každý prípad je osobitý, špecifický a stal sa za rôznych okolností. Treba zohľadňovať najmä možnosti, schopnosti a majetkové pomery rodičov a oprávnené požiadavky detí.
Výživné však môže požadovať od druhého manžela aj rozvedený manžel, ale to by bola už osobitná kapitola a zastavenie platenia výživného na dospelé dieťa tiež.
Výživné má dve právne stránky: občianskoprávne tzv. civilné súdne konanie a trestné konanie. Presnejšie to upravuje Zákon o rodine, Občiansky súdny poriadok a Trestný zákon.
V občianskoprávnom konaní sa na súde rieši určenie, zvýšenie, zníženie alebo zastavenie výživného. Veľkú úlohu tu hrá zastupovanie detí Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny v mieste pôsobnosti súdu. Rodičia sa môžu, alebo aj nemusia, dať zastupovať občanom, ktorý má na to schopnosti, alebo advokátom. Keď si povinný rodič vyživovaciu povinnosť riadne a včas neplní, možno sa domáhať pomoci u exekútora. V prípade, že rodič nie je schopný výživné platiť, možno si uplatniť nárok na náhradné výživné od štátu, ktorý si ho bude neskôr vymáhať od povinného rodiča. Proti rozhodnutiu súdu sa možno odvolať na krajský súd.
Súčasne s občianskoprávnym konaním môže prebiehať aj trestné konanie, a to vtedy, ak si povinný rodič, či už z nedbanlivosti alebo úmyselne, neplní svoju vyživovaciu povinnosť viac ako tri mesiace v priebehu dvoch rokov. Prípad vyšetruje polícia, žaluje prokuratúra a súd rozhodne trestným rozkazom či rozsudkom. Aj tu možno podať proti trestnému rozkazu odpor alebo proti rozsudku odvolanie. Najlepšie je však v takýchto prípadoch zameškané výživné zaplatiť až do dňa pojednávania súdu, čím sa neporiadny rodič vyhne nepodmienečnému alebo podmienečnému trestu. V trestnom konaní môže rodičov zastupovať výlučne len advokát, profesionál, člen Advokátskej komory v Bratislave a nie tak, ako v občianskoprávnom konaní, hociktorý občan schopný na právne úkony. V tej istej veci iba raz.
Mgr. Miroslav Košťany
Komentáre k článku:
Komentovať môžu: registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹
nechapem | 10-10-2014 08:17:48
tento clanok. co chcel autor povedat tymto opisom zo zakona???
xxxx | 09-10-2014 20:30:24
Podprahove vnemy....
daniel | 09-10-2014 20:09:58
Mirko a kde je pointa príbehu?
UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.