Príroda sa s nami opäť zahráva - Európou sa prehnal orkán Joachim
Príroda nám dnes znovu ukazuje, ako sme slabí a zraniteľní. Väčšinou Európy sa totiž prehnal orkán Joachim, ktorý za sebou zanecháva spúšť. Na Slovensko síce dorazil už v umiernenejšej podobe, no i tak veľká časť Popradu zostala bez elektriny, hasiči odpratávali popadané stromy v meste i okolí a postihnuté sú ďalšie oblasti krajiny.
I keď sa stále nájdu mnohí, ktorí zmeny klímy stále popierajú, žiaľ ich tvrdenia vyvracajú stále hmatatelnejšie fakty. Slovensko sa klímou začína podobať Balkánu - žiaľ bez tak potrebného mora. Preto sa môžeme i naďalej "tešiť" z pribúdajúcich výkyvov počasia, dlhých období sucha a následne daždivého počasia a je načase zbykať si na živočíchov, pred ktorými sme boli vystríhaní iba pri cestách na juh od nášho domova.
Už v minulosti sme sa v novinách venovali aj ďalším nevyhnutným zmenám, ktorým sa budeme musieť prispôsobiť. Tými je záchranárčina a nutné prispôsobenie sa rýchlym povodniam či veterným smrštiam a teda následkom, ktoré bude potrebné operatívne sanovať. V repríze prinášame predmetný materiál:
Príroda sa s nami zahráva - aké priority bude mať záchranárčina v najbližšom období?
Miloš Majko02. 09. 2010 12:25:12
Hlavne tento rok je na mimoriadne udalosti v podobe povodní, veterných smrští či intenzívnych dažďov spôsobujúcich okamžité prívalové vody zatápajúce celé mestá, veľmi bohatý. Asi nie je ďaleko od pravdy tvrdenie, že takto intenzívne sa s nami príroda ešte nepohrala. Plné ruky práce majú každý mesiac záchranári i hasiči snáď vo všetkých kútoch republiky. Vo viacerých obciach domy ich obyvateľov ešte nestihli vyschnúť a už sú zatopené znovu. V mestách sa valila voda po cestách a chodníkoch tam, kde nikdy nebola a ani ju tam nikto nepredpokladal. Dnes vieme, že nie je výnimkou pokles teplôt v priebehu niekoľkých hodín aj o dvadsať stupňov Celzia. V Tatrách napadal prakticky uprostred leta sneh. A toto všetko môže byť mimoriadne nebezpečné pre turistov, dovolenkárov, bežných vodičov a samozrejme aj pre ľudí žijúcich v danej oblasti. Záchranárčina sa bude asi musieť veľmi rýchlo prispôsobiť danému vývoju. Dokonalá príprava na živelné udalosti ktorých frekvencia a následný priebeh je oveľa drastickejší, ako tomu bolo v uplynulom období. A zároveň postihujú oveľa väčší priestor. Zásahy budú musieť byť rýchle a to si vyžiada aj dovybavenie novou technikou, ktorá umožní včasnú evakuáciu ľudí z postihnutých oblastí a záchranu majetku týchto ľudí. Zároveň bude musieť nastúpiť oveľa lepšia a širšia ochrana opustených obydlí pred rabovaním. Integrovaný záchranný systém čakajú nové úlohy, nácviky situácií, ktorých sme doteraz boli svedkami hlavne v zahraničí. Na príslušných miestach musia byť odborníci so skúsenosťami aj zo zahraničia, ktorí takéto náročné úlohy zvládnu. Tak, aby sme následne nemuseli hovoriť, že nás príroda zaskočila.
Komentáre k článku:
UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.