Prezidentka v Bruseli: Myslím si, že budúcnosť Slovenska je v jednotnej a silnej EÚ
Prezidentka SR Zuzana Čaputová v utorok v Bruseli povedala, že jej veľmi záleží na tom, aby Slovensko bolo sebavedomým, zodpovedným a konštruktívnym členom Európskej únie.
Prezidentka Čaputová v rámci svojej druhej oficiálnej cesty po nástupe do úradu navštívila v utorok Brusel. Na spoločnej tlačovej konferencii s predsedom Európskej komisie (EK) Jeanom-Claudom Junckerom pripomenula slová zo svojho inauguračného prejavu, podľa ktorých EÚ vníma ako spoločný hodnotový priestor.
"Myslím si, že budúcnosť Slovenskej republiky je v jednotnej a silnej Európskej únii," povedala a dodala, že jej veľmi záleží na tom, aby Slovensko bolo "sebavedomým, zodpovedným a konštruktívnym členom" EÚ, k čomu podľa nej patrí aj spoluzodpovednosť za budúcnosť Únie.
Dnešné Slovensko prezidentka vníma ako výsledok úspešnej integrácie. Čaputová pripomenula svoje priority: spravodlivosť a vymožiteľnosť práva, environmentálne výzvy vrátane klimatických zmien a sociálnu spravodlivosť. "Myslím si, že tieto témy nie sú čisto národné, ale každá z nich má určité spoločné európske riešenia, na ktorých by sme mali spolupracovať," dodala.
Prezidentka podľa svojich slov takisto víta cieľ uhlíkovej neutrality, ku ktorému sa SR minulý týždeň prihlásila.
Prezidentka s predsedom EK hovorila aj o situácii vo Vyšehradskej štvorke (V4). Vzťahy s krajinami V4 sú pre Slovensko podľa Čaputovej veľmi dôležité. Prezidentka v tejto súvislosti vyjadrila želanie, aby "V4 prispievala k spoločným riešeniam a nebola vnímaná ako zdroj problémov".
Juncker Čaputovej zablahoželal k víťazstvu v marcových prezidentských voľbách. "Je to víťazstvo pre ňu osobne, ale aj pre Slovensko a celú Európu," povedal a dodal, že Slováci mali možnosť si vybrať medzi dvoma proeurópskymi kandidátmi.
Juncker pripomenul, že SR je členskou krajinou EÚ už 15 rokov. Slovensko podľa Junckera muselo uplatniť zložité reformy, výrazne pozmeniť svoju spoločnosť a ekonomiku a od svojho pristúpenia veľa získalo. V tejto súvislosti spomenul zvýšenie HDP na obyvateľa, ekonomický rast a úroveň nezamestnanosti.
"Tento úspech je okrem iného aj výsledkom príspevkov z európskych štrukturálnych fondov, ktoré Slovensko prijalo," uviedol Juncker. Zároveň vyjadril hrdosť na pokrok, ktorý Slovensko urobilo, a pripomenul aj slovenské predsedníctvo v Rade EÚ v roku 2016, počas ktorého bolo prijaté Bratislavské vyhlásenie.
Juncker je podľa svojich slov taktiež "veľmi rád, že sídlo Európskeho orgánu práce bude v Bratislave".
"Dôležitým argumentom je tiež boj proti korupcii a práva pre všetkých", ktoré boli podľa jeho slov dôležité témy predvolebnej kampane Čaputovej.
Prezidentka v utorok v rámci svojej druhej zo série nástupných návštev absolvovala prijatie u belgického kráľa Filipa, navštívila Stálu delegáciu SR pri NATO a Stále zastúpenie SR pri EÚ a absolvovala rokovanie s generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergom a podpredsedom EK Marošom Šefčovičom.
Prezidentka SR Zuzana Čaputová svoju prvú oficiálnu návštevu v Bruseli zakončila stretnutím so slovenskými krajanmi. Po prijatí u kráľa Filipa, v sídle NATO a rokovaniach v Európskej komisii na ňu v utorok večer čakalo vyše 220 Slovákov a Čechov pracujúcich v Bruseli, ktorí využili ponúknutý priestor na osobné stretnutie a otázky pre prezidentku vďaka platforme "Od Tatier k Schumanu".
Prezidentka sa v úvodnom príhovore Slovákom žijúcim v Bruseli poďakovala za to, čo pre Slovensko v rámci inštitúcií EÚ robia. Podľa jej slov sa aj počas oficiálnych stretnutí v Bruseli snažila "vyslať signál, ktorý uistí našich partnerov o tom, že sme krajina, ktorá vidí svoje miesto v Európskej únii" a ktorá - ako dodala - chce byť spoľahlivým partnerom schopným kooperácie, konštruktívneho dialógu, pomoci pri hľadaní riešení a ktorá ma zároveň odvahu a otvorenosť ozvať sa, ak sú porušované dôležité hodnoty.
Krajania si pre prezidentku pripravili širokú sériu otázok, od možnosti hlasovať v prezidentských a európskych voľbách aj v zahraničí, cez úlohu Slovenska vo Vyšehradskej štvorke (V4), ktorá v súčasnosti nemá v Bruseli "najlepšie meno", až po možnosť jej účasti na summitoch EÚ, aktuálnu hrozbu dezinformácií a falošných správ, rómskej problematiky a zneužívania moci zo strany úradov, ústavných zmien a otázky klimatických zmien či potreby posilnenia úlohy žien v spoločnosti.
Hodinový priestor vyhradený oficiálnejšej časti otázok a odpovedí sa premenil na neformálne rozhovory a fotografovanie, pričom prezidentka sa nezabudla poďakovať organizátorom za toto stretnutie a prijala aj ponuku na spoločnú fotografiu s tímom dobrovoľníkov, ktorí stáli za prípravou podujatia.
Na otázku TASR, čo jej dalo osobné stretnutie so Slovákmi v hlavnom meste EÚ, prezidentka opätovne uviedla, že sa im musí poďakovať za skvelú prácu, ktorú odvádzajú.
"Jednak za to im ďakujem, ale jednak aj za to povzbudenie pre mňa," uviedla s odkazom na desiatky pozitívnych a povzbudivých slov, ktoré sa jej v utorok večer dostali.
Platforma Od Tatier k Schumanu je neziskové združenie, ktoré spája Slovákov a Čechov žijúcich v Bruseli prostredníctvom diskusií s inšpiratívnymi osobnosťami.
zdroj: prezident.sk
Fotogaléria k článku:
Komentáre k článku:
UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.