Prezident: Posolstvo Sviečkovej manifestácie pokračuje aj dnes
Prezident Andrej Kiska v nedeľu v Primaciálnom paláci vystúpil na slávnostnej konferencii „Ako zaobchádzame s našou slobodou“, pri príležitosti osláv 30. výročia Sviečkovej manifestácie. Spolu s ním na nej vystúpil aj bývalý prezident Spolkovej republiky Nemecko Joachim Gauck. Spoločne položili vence k Pamätníku sviečkovej manifestácie.
Návšteva Joachima Gaucka na Slovensku sa nesie v duchu boja za slobodu a demokraciu a je zároveň prejavom vynikajúcich slovensko-nemeckých vzťahov.
„Organizátori dnešného podujatia, ktorým patrí moja vďaka, si nemohli zvoliť lepší názov. Naozaj: „Ako zaobchádzame s našou slobodou?“
V arogantnom a represívnom režime, ktorý sme v novembri 1989 odmietli, stála otázka inak. Ako svoju slobodu získať? Čo môžeme pre to urobiť? Ako máme o ňu zápasiť?
Pred tridsiatimi rokmi nám to ukázali tí, ktorí na neďalekom námestí stáli so sviečkami v rukách. Prišli tam napriek vyhrážkam štátnej moci, napriek vyvolávaniu atmosféry strachu. Napriek propagandistickej mašinérii nebývalého rozsahu, napriek kolaborantom z Pacem in terris. Napriek obrneným transportérom, kolónam áut verejnej bezpečnosti, vozidlám plných uniforiem.
Prišli a ostali tam, napriek násiliu a kvíleniu húkačiek, napriek vodným delám, obuškom zrážajúcom ľudí k zemi a zatýkaniu. Prišli tam, stáli tam a ostali tam, lebo mali v srdci svoju vieru, svoje presvedčenie, svoju túžbu po slobode. Slobode, za ktorú boli pripravení prinášať obete.
Aj vďaka nim sa môžeme tešiť z našej dnešnej slobody. Ale aj, v úcte k nim, sa dnes musíme pýtať: vieme s touto slobodou náležite zaobchádzať? Vieme ju kultivovať a rozvíjať tak, aby nebola len oslobodením od tyranie, útlaku či ideologickej kazajky, ale aj slobodou pozitívnou? Slobodou v prospech lepšieho usporiadania pomerov? Aby sa spájala so zodpovednosťou za to, čo sa okolo nás deje?
Posledné týždne, traumaticky poznamenané ohavnou vraždou dvoch mladých ľudí, som nadobudol pocit, že práve takto pochopili slobodu organizátori a účastníci pochodov Za slušné Slovensko. Požadovali nielen oslobodenie od zločinov a mafiánskych praktík, od zhubnej korupcie, od pošliapavania ľudskej a občianskej dôstojnosti, ale s obdivuhodným nasadením, nápaditosťou a organizačným talentom dokázali pospájať desaťtisíce ľudí v celej republike.
Svojím kľúčovým posolstvom – „angažovanosť, odvaha, spravodlivosť“ prevzali štafetu po tých, ktorí tu boli pred nimi. Po vojakoch a dôstojníkoch v Povstaní v roku 1944. Po odporcoch komunizmu odsúdených do žalárov a jáchymovských uránových baní. Po obhajcoch socializmu s ľudskou tvárou, ktorých sovietske tanky zahnali do spoločenského nebytia. Po zakladateľoch i radových členoch tajnej cirkvi. Po tvorcoch kritického dokumentu Bratislava/nahlas. Po tichých hrdinoch Sviečkovej manifestácie. Po mužoch a ženách Novembra 1989. Po občianskych aktivistoch bojujúcich za férové voľby na jeseň 1998. Po Bielych vranách a všetkých ďalších, ktorí dokázali zdvihnúť hlavu a stať sa „pozitívnymi deviantmi“.
Odkedy ma zvolili za prezidenta, veľa cestujem a veľmi rád sa stretávam s mladými ľuďmi. Vždy im hovorím, že naša budúcnosť, osud Slovenska, ba dokonca strednej Európy, a tým vlastne celého nášho kontinentu je aj v ich rukách. Niekedy to možno znie ako patetická vízia. Ale teraz sme na vlastné oči videli, aká nesmierna energia vyžarovala práve z týchto ľudí na našich námestiach. Verím, že je to začiatok hlbšej spoločenskej zmeny.
Aj preto som rád, že existujú podujatia ako toto dnešné, že po celom Slovensku sú stovky občianskych a kultúrnych organizácií a iniciatív, ktoré nám ukazujú svetlo na konci tunela. Odolávajú démonom ľahostajnosti a bezmocnosti.
Rád tu vidím tváre z Kežmarku i Prešova, zo Žiliny, z Martina i z Bratislavy – pretože slobodu a zodpovednosť treba uchovávať a pestovať v každom kúte Slovenska. Dnes je opäť raz čas, keď sa rozhoduje, či tieto kúty budú mať podobu kvitnúcich a ošetrovaných záhrad, alebo fariem kolonizovaných mafiánskymi agrobarónmi.
Dovoľte napokon, aby som sa spolu s vami potešil z toho, že medzi nás dnes zavítal človek, ktorý celé desaťročia prežil v diktátorskom režime východného Nemecka, kde ako evanjelický pastor kázal vieru a obhajoval občanov túžiacich po slobode. Pán prezident Joachim Gauck bol nielen hlavou demokratického Nemecka, ale desať rokov stál na čele úradu pre spracovanie dokumentov východonemeckej štátnej bezpečnosti a ďalších desať rokov na čele združenia nazvaného Proti zabúdaniu.
„Sloboda“, opakoval náš hosť vo svojich vystúpeniach, „nie je žiadna samozrejmosť. Treba o ňu bojovať a brániť ju dnes a denne. Vyžaduje veľa a od všetkých. A potrebuje tiež zodpovednosť.“
Sú to slová, ktoré sú nevdojak aj jednou z odpovedí na otázku, akú ste si položili v záhlaví vášho podujatia. Naša spoločnosť vás potrebuje viac než si azda dnes dokážete predstaviť.“
zdroj: prezident.sk
Fotogaléria k článku:
Komentáre k článku:
Drukymu poradím - odvolaj Sorosa. Kolegovia nižšie sa potešia. Alebo radšej nie, nebolo by o kom konšpirovať.
https://www.youtube.com/watch?v=LLtm-3jTJWE
\"Andrej Kiska sa rozhodol nezúčastniť na slávnostnom koncerte pri príležitosti 30. výročia Sviečkovej manifestácie, ktorý organizovala Konferencia biskupov Slovenska. Medzi približne piatimi stovkami hostí by ho v hľadisku mohli totiž počúvať aj niektorí z troch pozvaných poslancov ĽS-NS. Zásadové gesto alebo póza?\"
Organizátor tohto koncertu sa totiž rozhodol pozvať asi 500 hostí podľa kľúča, ktorý vytvorili občania SR v posledných voľbách. Ak p. prezidentovi vadila ich účasť niekde v pléne, mal ideálnu príležitosť vydúriť ich zo sály svojim príhovorom. Ako povedal hovorca KBS: \" „Pána prezidenta sme pozvali, aby hovoril. Poslancov sme pozvali, aby počúvali.“
Extrémistov mohol a mal vypoklonkovať zo sály svojim príhovorom a mal postupovať podobne, ako pred rokom v Brezne pred sinagógou, kde im svojim príhovorom vysvetlil čo si o nich myslí. O pozvaných hosťoch bol totiž p. prezident informovaný vopred!
Len tak mimochodom, prečo tento zásadový postoj neuplatňuje p. prezident pri svojich vystúpeniach v NR SR, kde poslanci za tú istú stranu sedia v oveľa hojnejšom počte než ako boli pozvaní na koncert?
Pán ex-prezident Joachim Gauck sa okrem iného vyslovil vo svojom prejave na koncerte proti pokusom „zničiť demokraciu a oživiť starý model nacionalizmu“. Spomenul tiež želanie, „aby v celej Európe dozneli sladké tóny populistov“.
Niečo podobné by sa bolo prijalo od A.Kisku so zadosťučinením. Ale zdá sa, že svoju príležitosť naozaj premárnil. Prečo asi?
UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.