Prezident Kiska: Ruské zabratie Južného Osetska je agresiou
SLZY CEZ PLOT
Chcete vidieť svoje deti, vnúčatá, dotknúť sa ich, ale nepustia vás. Zelení mužíčkovia v noci rozdelili vašu obec ostnatým drôtom a vojaci vás ráno, o týždeň ani o mesiac nepustia k vášmu lekárovi, ani za vlastnou rodinou.
To je skutočný príbeh, ktorý som dnes počul cez žiletkový plot od 80-ročného starčeka stojaceho na okupovanej časti územia. Tak sa správa Rusko k svojim susedom, ku Gruzínsku, kde som v týchto dňoch na oficiálnej návšteve.
Stál som pri tom pichľavom plote v Južnom Osetsku a neveril som vlastným očiam, že toto je dnes v Európe možné. A čo je ešte horšie, tak ten plot posúvajú tisíce ruských vojakov meter po metri stále ďalej a ďalej hlbšie do vnútra krajiny, ktorá sa nemá šancu ubrániť.
Sme súčasťou silnej Európy, ale niekedy si nedostatočne uvedomujeme, že práve vďaka tomu žijeme v pokoji a v mieri.
Andrej Kiska FB
- - -
tlačová správa
Situácia na hraniciach Gruzínska a jeho odštiepeneckých regiónov, Južného Osetska a Abcházska, nie je úplne pokojná. Slovenskí zástupcovia monitorovacej misie Európskej únie tu registrujú ojedinelé incidenty. O aktuálnej situácii na území, ktoré sa po krátkej vojne s Ruskom v roku 2008 odtrhlo od Gruzínska, v utorok vedenie misie informovalo aj prezidenta Andreja Kisku, ktorý je na niekoľkodňovej oficiálnej návšteve krajiny.
„Bol som sa pozrieť na hranicu vytvorenú hranicu Rusmi, ktorí zabrali časť gruzínskeho územia Južné Osetsko. Postavili ostnatý plot a rozdelili ľudí. Zastávame jasný postoj, že akékoľvek takéto narušenie územia je agresívne. Je to zabranie územia,“ vyhlásil Andrej Kiska.
Prezidenti Slovenska a Gruzínska sa na hranici zhovárali napríklad s tamojším dôchodcom, ktorý má chorú manželku a chcel zavolať lekársku pomoc, nepustili ho však cez plot. „V tejto modernej dobe je takýto prístup tragický. Je veľmi dôležité si uvedomiť, čo skutočne dokáže Rusko svojim susedom spraviť,“ konštatoval Kiska.
Na monitorovacej misii sa zúčastňujú jednotlivé členské štáty Európskej únie, jej úlohou je dohliadať na dodržiavanie dohôd medzi gruzínskou, ruskou vládou a odštiepeneckými republikami o zachovaní mieru a zamedzení pokračovania konfliktu.
V roku 2008 viedlo Gruzínsko s Ruskom päť dní trvajúcu vojnu, ktorá sa skončila vyhlásením nezávislosti Južného Osetska a Abcházska. Tú však uznali iba Rusko, Nikaragua, Venezuela a Nauru. Ostatné krajiny považujú Južné Osetsko a Abcházsko za súčasť Gruzínska.
Fotogaléria: Gruzínsko
zdroj: www.prezident.sk
Fotogaléria k článku:
Komentáre k článku:
Toto je najhorsi prezident akeho SR mala a jasne sa ukazuje ze clovek bez adekvatneho vzdelania na tuto poziciu jednoducho nema kandidovat. Kto bude dalsi ? martinka z Turca, Rytmus, Mojsej ?
UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.