Presnejšie informácie o podmienkach realizácie verejných zbierok
Predvianočné obdobie so sebou prináša nielen radosť z nadchádzajúcich sviatkov, ale aj množstvo nástrah. V tomto čase sme akosi viac naklonení podporiť mimovládne organizácie, ktoré vykonávajú humanitárnu, sociálnu či zdravotnú pomoc formou dobrovoľného darcovského príspevku v rámci rôznych verejných zbierok. Aj v uliciach nášho mesta čoraz častejšie vidieť jednotlivcov či dvojice s pokladničkami oslovujúce okoloidúcich so žiadosťou o poskytnutie príspevku. Žiaľ, nie všetci verejnú zbierku vykonávajú v záujme pomôcť organizácii, v mene ktorej vystupujú. Mestská polícia upozorňuje na výskyt nepravých aktivistov verejných zbierok, ktorí o príspevky žiadajú v snahe neoprávnene sa obohatiť a odporúča vždy si preveriť či zbierku realizuje organizácia s povolením na jej usporiadanie a osoba touto organizáciou poverená. A oznámiť každé podozrenie na nepravých aktivistov mestskej polícii.
Na zorientovanie sa v tom, či ide o zbierku schválenú, alebo pred Vami stoja nečestní podvodníci, ktorí sa spoliehajú na Vašu dobrotu a neznalosť v oblasti realizácie verejných zbierok, Vám môžu pomôcť nasledovné informácie.
Schválená verejná zbierka má svoje povolenie.
Podľa zákona č. 63/1973 Zb. o verejných zbierkach a o lotériách a iných podobných hrách každá verejná zbierka podlieha povoleniu, ktoré je vydané na základe žiadosti o povolenie usporiadať zbierku právnickej osobe po splnení zákonných povinností. Ak sa zbierka koná na území jedného kraja, vydáva povolenie obvodný úrad. V prípade zbierky s celoslovenskou pôsobnosťou, alebo na území presahujúcom pôsobnosť obvodného úradu, podlieha verejná zbierka povoleniu Ministerstva vnútra Slovenskej republiky.
V rozhodnutí o povolení usporiadania verejnej zbierky, ktoré je povinná osoba vykonávajúca zbierku mať pri sebe k nahliadnutiu pre potenciálnych darcov, sú uvedené údaje:
- o orgáne, ktorý zbierku povolil, dátum a číslo povolenia, pečiatka tohto orgánu,
- o organizácii, ktorej bolo povolenie na zbierku vydané: jej názov, právnická forma, sídlo, identifikačné číslo organizácie,
- o forme verejnej zbierky, a teda či ide o zbierku vyberaním finančných prostriedkov od darcov do prenosných pokladničiek, predajom predmetov alebo inou formou (zriadením a zverejnením účtov v banke na účely zbierky, predajom vstupeniek, zbieracími listinami),
- o účele verejnej zbierky: na čo konkrétne budú vyzbierané finančné prostriedky použité,
- o období konania zbierky: dátum jej začiatku a ukončenia,
- o mieste konania: či ide o celoslovenskú zbierku alebo zbierku v určitom územnom obvode,
- o miestach/priestoroch, kde bude zbierka realizovaná: verejné priestranstvá, verejnosti prístupné priestory právnických osôb a inštitúcií, ktoré dali súhlas na konanie zbierky vo svojich priestoroch.
Povolenie na konanie zbierky súčasne ustanovuje niektoré podmienky jej konania:
- prenosná, ako aj stacionárna pokladnička musí byť riadne uzatvorená, označená logom organizácie, ktorá zbierku na základe povolenia realizuje,
- v prípade zbierky predajom predmetov musí byť na každom predmete alebo na viditeľnom mieste vyznačená výška príspevku,
- spôsob nakladania s výnosom zbierky,
- lehoty na zaslanie vyúčtovania realizovanej zbierky,
- zverejnenie výnosu zbierky, a pod..
Osoby oprávnené zbierku vykonávať musia mať písomné poverenie. Aby ste si boli istí, že svoj príspevok dávate osobe a organizácii, ktorá je skutočne oprávnená konať zbierku, môžete si vyžiadať od osoby, ktorá ju realizuje písomné poverenie na realizáciu zbierky. Každá organizácia, ktorá žiada o povolenie na uskutočnenie verejnej zbierky, už pri podávaní svojej žiadosti prikladá aj zoznam osôb zodpovedných za konanie verejnej zbierky (s ich menami, priezviskami a bydliskami), u ktorých je možné overiť si platnosť poverenia konkrétneho aktivistu.
Originál poverenia na vykonávanie zbierky, je osoba oslovujúca dobrovoľníkov o príspevok povinná mať pri sebe a poskytnúť ho k nahliadnutiu každému, kto o to požiada. Súčasne musí mať pri sebe platný občiansky preukaz. U väčších organizácií s celoslovenskou pôsobnosťou zbierky je zvykom, že pre svojich aktivistov vydávajú aj preukaz aktivistu s fotografiou.
V poverení osoby na vykonávanie zbierky sú uvedené nasledovné údaje: meno a priezvisko tejto osoby, jej bydlisko, číslo občianskeho preukazu, označenie organizácie vykonávajúcej zbierku, účel zbierky, názov orgánu, ktorý zbierku povolil, dátum a číslo rozhodnutia o povolení zbierky, čas a územie konania zbierky.
Poverenie musí byť opatrené podpisom oprávneného zástupcu a pečiatkou organizácie oprávnenej realizovať zbierku.
Na území mesta Sereď má povolenie na vykonávanie verejnej zbierky niekoľko mimovládnych organizácií. O všetkých povolených zbierkach na území nášho mesta je mestská polícia informovaná. Väčšina organizácií, ktoré na území nášho mesta realizujú verejné zbierky čestne a s verejnoprospešným cieľom, na ktorý bola zbierka určená, samy a vo svojom vlastnom záujme kontaktovali mestskú políciu so žiadosťou o pomoc pri dôkladnom kontrolovaní nimi poverených aktivistov.
Súčasne však upozorňujeme na neustále pretrvávajúce riziko nečestne realizovaných zbierok, ktoré pod nepravými dokladmi realizujú osoby v snahe vlastného obohatenia. Na základe poslednej udalosti súvisiacej so zadržaním neoprávnených osôb vykonávajúcich verejnú zbierku na území mesta Sereď a Galanta vyzývame občanov, aby v prípade podozrenia na konanie nepovolenej verejnej zbierky bezodkladne kontaktovali mestskú políciu na telefónnej linke 159. Prípadne na telefónnych číslach 031/7892541 alebo 0903/434768.
Vaša mestská polícia
Mgr.Karin Kapustová
odd. kriminálnej prevencie MsP Sereď
Komentáre k článku:
Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.