Predstavujeme školskú jedáleň v Seredi
Autor: Pavel Ludvík
Dátum vydania: 1.3. 2010
URL: http://www.jedalne.sk
Dnes sa môžete zoznámiť s ďalšou jedálňou, ktorá úspešne bojuje s problémami každodenného života. Je to jedáleň Základnej školy Juraja Fándlyho v Seredi. Jej vedúca je z tých, ktorá pre školské stravovanie doslova žije, a dokáže o svojej práci zanietene hovoriť. Volá sa Eva Veľká a je veľká hlavne svojim nadšením, zápalom pre prácu a novými myšlienkami.
Predstavenie jedálne
Pani Veľká, aká je vaša jedáleň?
V ŠJ pracujem už piaty rok. Začínala som s 240 stravníkmi. V súčasnosti varíme pre 330 - 340 stravníkov. Mám 4 zamestnankyne: hlavnú kuchárku, pomocnú kuchárku a 2 pomocné sily. V minulosti, pri nižšom počte stravníkov, som mala k dispozícii iba 3,5 sily, no nedalo sa to zvládnuť, musela som často vypomáhať aj ja.
Varíte iba pre základnú školu prvého a druhého stupňa alebo aj pre niekoho iného?
Varíme pre všetkých žiakov našej školy, pedagogických a prevádzkových zamestnancov a taktiež pre cudzích stravníkov, samozrejme za iné ceny.
Ako ste dokázali taký veľký nárast stravníkov?
Áno, počet mi stúpol zhruba o 100 stravníkov, čomu sa nesmierne teším. Myslím, že najväčie ocenenie pre vedúcu jedálne je, keď sa Vám prihlasujú stále noví stravníci. A ako som to dosiahla?
Spestrením a oživením stravy. Do jedálneho lístka sme zaradili nové jedlá, zeleninové a ovocné prílohy, čo ocenili aj naši stravníci. O našej kuchyni idú len dobré chýry.
Myslíte si teda, že väčší počet stravníkov ste získali zlepšenou úpravou jedla?
Aj úpravou jedla, aj zmenou jedálneho lístka. V minulosti sa v ŠJ podávalo len hlavné jedlo a nápoj sa rozlieval každému stravníkovi do pohára. V súčasnosti máme v jedálni čírič nápojov na miešanie limonády. Ponúkame 2 druhy limonád, keď je mliečny deň, podávame mlieko. Od septembra 2009 máme v jedálni fľašu s čistou prefiltrovanou vodou. Každý stravník má možnosť vybrať si vhodný nápoj.
Aké zmeny ste urobili v jedálnom lístku?
Začala som s nápojmi a pokračovala skladbou jedálneho lístka. Normy pre ŠJ sú jednotné, ale keď sa jedlo uvarí, je dôležité dochutiť ho, upraviť a ozdobiť, to je už o spolupráci s kuchárkou.
Čo na to hovorili kuchárky?
Zo začiatku som nebola obľúbená. Keď po 20. rokoch nabúrate prácu kuchárok, ktorá sa nemenila, zmeníte spôsob práce, aj pani kuchárky potrebovali čas si zvyknúť na môj spôsob riadenia .... ale prijali to pozitívne...
A čo hovorili deti?
U detí som sa stretla s negatívnymi názormi na zeleninu. Nie sú z domu naučené na ich konzumáciu. Keď prišli k okienku, často hovorili: „Fúj, zelenina, ja to jesť nebudem!“ Ja som sa však nikoho nepýtala, či chce, alebo nechce mať na tanieri zeleninovú oblohu. Dostal ju každý. Deti si postupne zvykli a dnes, ak náhodou nie je príloha, pýtajú sa, prečo ju nedostali?
Varíte jedno alebo dve jedlá?
Varíme jedno jedlo a myslím si, že je to správne. Nie som zástancom dvoch jedál. Nie je to z dôvodov náročnosti prípravy jedla, ale preto lebo deti by si vyberali len tie jedlá, ktoré by im chutili a dostali by sme sa zasa k tomu, že dieťa by nedostalo určitú primeranú výživovú hodnotu.
Vidíte nejaké rozdiely medzi chuťami žiakov prvého a druhého stupňa?
Deti na prvom stupni nedajú na názor spolužiakov, majú svoj názor, svoje chute. Polievky im chutia, zjedia ich, ale keď prejdú na druhý stupeň, nastane určitý zlom. Jeden vodca povie: „Fúj polievka!“ a ostatní po ňom opakujú to isté.
Najlepším vodcom je učiteľ, ten dokáže v dobrom i zlom veľa.
V ŠJ sa stravuje 70 % zamestnancov. Pri odbere jedla sú prítomní aj učitelia, ktorí dokážu deťom vysvetliť potrebu zdravej výživy, pochváliť kvalitu jedla a oceniť ochotu personálu kuchyne. Týmto formujú u detí pozitívny vzťah ku konzumácii jedla.
Aj ja počas výdaja obedov nechám kanceláriu kanceláriou, a sledujem život v jedálni, konzumáciu jedla, správanie sa detí a hlavne komunikujem s deťmi priamo pri stoloch o jedle, o tom čo im chutí a nechutí a hlavne o tom, čo je pre nich správne a dobré. Dieťa je úprimný a otvorený konzument a povie vám vždy pravdu a všetko na rovinu.
Technológie v kuchyni
Ukazovali ste mi modernizovanú kuchyňu a hovorili ste, že ste zároveň zmenili jedálny lístok. Pomohla vám v tom nová technika?
Samozrejme, že pomohla. Do popredia by som dala konvektomat, v ktorom je príprava mäsa úplne iná. Mäso je nadýchanejšie a nestráca toľko na gramáži. Naša kuchyňa je vybavená na dostačujúcej úrovni. Máme nerezové stroje, nerezové stoly, drvič odpadu. Za spracovanie projektu Elektronizácia a revitalizácia som získala 5 000 EUR. Bolo mi ľúto, že tieto peniaze boli krátené, vedela by som ako s nimi naložiť.
Používate nejaký objednávací systém?
Zo schválenej dotácie som kúpila nový čipový systém a terminál na objednávanie stravy. Stravník si môže prihlásiť a odhlásiť obed aj cez internet.
V čom je pre Vás internetové objednávanie dobré?
V minulosti bolo možné odhlasovať obedy do 8. hodiny ráno, čo nebolo dobré. Rodičia nerešpektovali hodinu a veľakrát sa stalo, že obed chceli odhlásiť aj o 10. hodine a ja som už nemala energiu stále vysvetľovať rodičom, že to už proste nejde. Zavedením čipového systému je možné odhlasovať obedy cez internet najneskôr do 21. hodiny nasledujúceho dňa, a rodičia si zvykli.
Táto technika stojí veľa peňazí. Niečo ste získali v projekte, ale určite vám musí prispieť aj riaditeľ alebo zriaďovateľ školy. Ako zháňate peniaze?
Pán riaditeľ je naklonený mojim požiadavkám. Veľmi sa zaujíma o kuchyňu, vychádza mi v ústrety v rámci svojich možností. A čo sa týka konvektomatu, najskôr som apelovala na rodičov – bez výsledne. Na podnet riaditeľa školy som osobne navštívila MsÚ v Seredi a získala preň peniaze.
Spolupráca s riaditeľom
Takže spolupráca s pánom riaditeľom je perfektná.
Je na dobrej úrovni, poznám vedúce, ktoré majú dosť veľké problémy so svojimi nadriadenými.
Niekde sú tie problémy skutočne veľké. Je treba mať na riaditeľa šťastie, alebo je treba sa s ním naučiť vychádzať?
Je to aj o šťastí, ale na druhej strane aj o robote. Každý by mal robiť to, čo ho baví. Ak robíte niečo nasilu, z donútenia alebo z povinnosti, odrazí sa to na výsledkoch vašej práce. Ja však svoju prácu milujem. Žijem pre „svoju jedáleň.“
Aká je silná stránka vašej kuchyne?
Ja si myslím, že našou najsilnejšou stránkou je to, že kuchárky vedia perfektne variť, že jedlá sú plnohodnotné, výživné, dobre vyzerajú. Chutné, dobre vyzerajúce jedlo je silná stránka našej jedálne.
Ing. Pavel Ludvík, vedúci redakcie Jedálne.sk
Fotogaléria k článku:
Komentáre k článku:
Komentovať môžu: ›REGISTROVANÍ MENOM‹
registrovaní nickom
všetci
Ľubomír Veselický | 09-03-2010 19:20:39
Niečo o varení vo veľkom viem, a preto si dovolím povedať, že 330 - 340 stravníkov denne so štyrmi silami a pri dodržaní vysokej kvality pripravovaných jedál to je veľmi dobrý výkon.
Martin | 09-03-2010 13:41:38
Ja na túto školu chodím a tiež chodím do jedálne a musím povedať, že tam varia perfektne a varia tam stále nové jedlá! :-D
Houmless | 09-03-2010 19:05:49
Oni tam vždy dobre varili :-P
Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.