Prečo sú občianski aktivisti pre políciu a verejnú správu problém?
Prečo sú aktivisti pre políciu súperom ?
Priväzujú sa o stromy v Tichej a Kôprovej doline, oznamujú korupčné praktiky pri čerpaní eurofondov, odhaľujú volebné manipulácie pri komunálnych voľbách. Aj takí sú aktivisti. Prečo sú však pre verejnú správu a políciu problémom ?
Ako policajt sa stretávam s rôznymi názormi kolegov na občianskych aktivistov. Ako aktivista sa pri stretnutiach predstaviteľmi tretieho sektora a ľuďmi, čo sa občiansky angažujú stretávam s ich rôznymi, často absurdnými , skúsenosťami s políciou od obce Dojč až po obec Ruská na hraniciach s Ukrajinou.
Aktivisti napríklad podávajú trestné oznámenia, ktoré sú však v drvivej väčšine policajtom odmietnuté. Dostávajú sa do sporov so starostami, primátormi, úradmi životného prostredia, poslancami a predstaviteľmi rôznych oblastí verejnej správy. Možno pre niekoho zarážajúco majú väčšinou predstavitelia verejnej správy navrch. Prečo ?
Všeobecne verejnej správe vyhovujú aktivisti, ktorí sa hrajú na svojom piesočku. Venujú sa detičkám, záujmovým krúžkom a podobne. Vtedy radi ich činnosť návštevou podporia na besede policajti, poslanci či primátor. Ak sa však začnú občiansky angažovať napríklad účelnému využitiu finančných prostriedkov v miestnej škole, obecnom futbalovom klube, či na samotnom obecnom úrade, alebo vystupujú proti ťažbe uránu ( Košice ) či zlata ( Kremnica, Detva) alebo ako ochrancovia verejnej zelene už besedy a aktivistami nie sú pre predstaviteľov verejnej správy príťažlivé. A v prípade, že aktivisti priamo oznamujú korupčné správanie, machinácie pri verejných obstarávaniach či kupovanie si funkcií v o verejnej správe stávajú sa priamo nepriateľmi. Občiansky aktivizmus už zrazu nie je žiadúci. Verejná správa je totiž toho názoru, že dobrý predstaviteľ tretieho sektora a občianskej angažovanosti je ten, kto ju hladí len po srsti a pekne potichúčky pláva v hlavnom prúde.
Čo teda chýba v polícii v komunikácii s občianskym aktivizmom ? Voľnejšie ruky ? Schopnosť pochopiť myšlienkové pochody občianskych aktivistov, alebo len obyčajný zdravý úsudok ? Mám pocit, že v prípade konfrontácie verejná správa kontra aktivisti je ešte z čias minulých vžité, že v zásade platí, že predstaviteľ verejnej správy má vždy pravdu. V zásade teda prenesene platí v prípade podozrivého aktivistu prezumpcia viny, teda podozrivý je vinný ak aktivista nedokáže opak. Naopak v prípade podozrivého orgánu alebo predstaviteľa verejnej správy platí, že platí prezumpcia neviny, teda kým aktivista nedokáže, že predstaviteľ alebo orgán verejnej správy pochybil je nevinný a nič sa nedeje. Neviem sa zbaviť pocitu, že nech je aktivista na ktorejkoľvek strane, dôkazné bremeno je na jeho pleciach. Aj po 25 rokoch od formálneho zániku socializmu tieto myšlienky v orgánoch a hlavách štátnej byrokracie zostávajú často pevne zakorenené.
Z ich pohľadu je to s občianskym aktivizmom podobné ako s Rómami, platí prezumpcia viny. Zdá sa, že väčšinový názor v populácii je že Rómovia sú od prírody zlí a aktivisti zo svoje podstaty krivdia dobrej verejnej správe.
Jediný spôsob ako možno tento stav zmeniť je pomalá a zdĺhavá vzájomná komunikácia. Pomalé vysvetľovanie aktivistom, že nie každé neetické správanie sa predstaviteľov verejnej správy je v rozpore so zákonom a tiež pomalé vysvetľovanie, aby policajti pochopili, že nie všetci aktivisti sú zlí. Policajti a ostatní predstavitelia verejnej správy by mali pochopiť, že nie každý aktivista je deštruktívna osoba typu Mariána Kotlebu, ale drvivá väčšina aktivistov chce skutočne zmeniť spoločnosť k lepšiemu a disponuje aj konkrétnym riešením a nie len definovaním problému. Aktivista by tiež mal pochopiť, že nie každý policajt je „ zelený mozog “ a poslenec či primátor je bábka finančných skupín ( aj keď často je ) bez vlastného názoru a myšlienky, ale na rozdiel od aktivistu môže konať len to, čo mu zákon vyslovene umožňuje. Na takúto zmenu postojov je v prvom rade potrebná vzájomná akceptácia a následná ochota k zbližovaniu názorov.
Myslím, že nebudem ďaleko od pravdy, že aj policajt,verejná správa aj aktivista má spoločný cieľ : Pomáhať a chrániť Chrániť spoločnosť pred zlyhaním demokratických nástrojov, kriminalitou, drogami, násilím všetkého druhu ..... Zároveň pomáhať tým čo to potrebujú : obetiam, slabým, chorým, ďeťom ...
Komentáre k článku:
Čo sa týka antikorupčných aktivistov a mnohých mimovládok je to asi takto. Bežní ľudia pracujú, živoria z 300 eur obdobe dôchodci, novodobí žobráci aktivity sú pre to čím ďalej tým ťažšie. Mimovládkoví ľudia sa tiež naučili prežívať z kadejakých nezmyselných projektov, vymýšľajú taký prieskoum onaký, kde je transparentnejšie mesto ... a rôzne blbiny len aby prežili. Vláda ich aktivity toleruje. Pre čo? Lebo jej de-facto vyhovuje, poslušne slúžia. Ako? No v tomto mafianskom štáte im pred širokou verejnosťou hrajú krovie, navádzajú zdanie demokracie, ktorá tu dávno skapala, resp. nikdy ani nebola.
Čo sa týka konania polície a prokuratúry? Mám stovky možno tisíc jalových dehonestujúcich uznesení vyšetrovateľov vo veci trestnej činnosti verejných činiteľov nad ktorými sa zastavuje rozum. Doslova obhajoby trestných činov. Vyšetrovateľ všetko spravidla v prvom kole povinne zamietne am čaká na reakciu. Ak nie v prvom tak v druhom kole. A v treťom kole, keď je už úplne jasné že aktivista podáva nezvratné dôkazy o trestnom čine verejného činiteľa a vyšetrovateľ je v koncoch v zakrývaní trestnej činnosti, vzniká nervozita. Nakoniec keď nevie inak, tak sú v hre ešte prieťahy v konaní a slávnostné zastavenie trestného stíhania, premlčanie trestnej zodpovednosti. Pre čo? lebo nesmú, sú "nesvojprávni až samoregulovaní"! Viacerí sa mi k tomu priznali, lebo v tomto bezprávnom štáte platí zákon dvojakého metra, iný na podaného občana, živnostníka,... iný na funkcionára, úradníka, starostu. Jasne to vystihol jeden krajský prokurátor, keď sme ho dohnali do rohu. "Vy neviete že je to zákonom chránená zverina?" Pre čo je to možné? Pre čo nesmú starostovia niesť zodpovednosť za trestné činy? Pre čo vznikajú samosprávne mafie? Lebo tento štát je na ceste do pekla a všetkým doterajším vládam, mocipánom tento dehonestujúci protiprávny stav v samosprávach vyhovuje, obce mestá sú práčky štátnych peňazí, eurofondov cez ktoré si mnohí papaláši a pridružené mafie prelejú a kapri si rybník sami nikdy nevypustia.
A občan sa môže aj roztrhnúť. Opozícia je rozbitá, obdobne mimovládky, každý proti každému, do toho chudoba väčšiny ľudí, miliony exekúcií a znova starý známy strach. Toto je voda na mlyn vláde násilia jednej strany a vláde zahraničných mocenských skupín, ktoré nás majú dávno v hrsti. A voľbami s za tohoto volebného zákona nemôže nič nevyriešiť, to oni dobre vedia. Veď choďte voliť, zvoľte si ďalších štandardných zločincov" pre to nás na voľby posielajú. ľudia majú všetkého po krk majú problém o prežitie.
UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.