Prečo sme zvolali „mimoriadne“ obecné zastupiteľstvo?
Na začiatku bol pokus o Službu občanom v podobe zachovania zaužívanej praxe – zberu plastových fliaš a papiera spred domov, tak, ako to bolo praktizované niekoľko rokov. Tak, ako si na to občania obce zvykli a pokladali to za dobré. Služba občanom bola nahradená menej praktickým riešením a poslanci miesto toho, aby sa pýtali, čo je dobré pre občanov, nechali iba veci plynúť. Už len pre históriu zopakujem, ako chronologicky išla táto udalosť.
- Dňa 27. 6. 2016 OZ schválilo VZN o odpadoch, na ktorom starosta poslancom obce prezentoval, že zber papiera a plastov spred domov bude v dvojtýždňových intervaloch platiť do konca roka 2016. V auguste 2016 už dvojtýždňový zber neplatil. Zber sa zmenil iba jedenkrát za mesiac. Prezentovaný dvojtýždňový zber sa nerealizoval.
- Poslanci dňa 26. 9. 2016 na zasadnutí OZ schválili uznesenie č.123: Obecné zastupiteľstvo v Šintave schvaľuje prípravu zmeny VZN 9/2016 tak, aby sa papier a plast zbieral v dvojtýždňových intervaloch. zmena VZN bude pripravená na najbližšie zasadnutie obecného zastupiteľstva. Účinnosť zmeny bude najneskôr od 1. 1. 2017. Za uznesenie hlasovali: prítomných 6 (Klokner, Lipovský, Matušica, Polák, Režnáková, Šimulčík), za 6 (Klokner, Lipovský, Matušica, Polák, Režnáková, Šimulčík). Návrh bol prijatý. V prípade nesúhlasu s uznesením ho mohol starosta vetovať – nestalo sa tak. Tým, že nevetoval uznesenie, s ním súhlasil.
- Poslanci dňa 5. 12. 2016 na zasadnutí OZ schválili uznesenie č. 136: Obecné zastupiteľstvo vŠintave schvaľuje VZN Obce Šintava č. 10/2016 zo dňa 5.12.2016, ktorým sa mení a dopĺňa Všeobecne záväzné nariadenie Obce Šintava č. 9/2016 zo dňa 10.6.2016 o nakladaní s komunálnym odpadom -(zmena na dvojtýždňový interval). Výsledok hlasovania: prítomných 8 (Holbíková, Klokner, Lipovský, Matulová, Mizerová, Polák, Režnáková, Šimulčík) za 5 (Klokner, Matulová, Polák, Režnáková, Šimulčík), proti 1 (Mizerová), zdržal sa 2 (Holbíková, Lipovský), návrh bol prijatý. V prípade nesúhlasu s uznesením ho mohol starosta vetovať – nestalo sa tak. Tým, že nevetoval uznesenie, s ním súhlasil a prakticky umožnil zmenu VZN.
- Po schválení VZN sa nič neudialo. VZN nebolo rešpektované. Zber plastov a paiera prebiehal po starom - jedenkrát za mesiac.
- Poslanci dňa 30. 1. 2017 na zasadnutí OZ schválili Uznesenie č.149: Obecné zastupiteľstvo v Šintave neschválilo výzvu poslanca Šimulčíka, v ktorej poslanci vyzývali starostu obce Miroslava Holičku, aby rešpektoval rozhodnutia OZ a dodržiaval VZN o nakladaní s komunálnym odpadom č. 9/2016 a 10/2016, ktoré v §4 hovorí, že plasty a papier majú byť spred domov vyvážané 2 krát za mesiac. Výsledok hlasovania: prítomných 7(Holbíková, Klokner, Matulová, Matušica, Mizerová, Režnáková, Šimulčík), za schválenie uznesenia (výzvy) 3, (Šimulčík, Režnáková, Holbíková) proti 0, zdržal sa 4, (Klokner, Matulová, Matušica, Mizerová), návrh nebol prijatý. Poslanci nevyzvali starostu obce, aby dodržiaval VZN. Neschválením uznesenia poslanci nepoukázali na nedodržiavanie VZN, a tak sa nepriamo stotožnili s takýmto konaním.
- Na základe hore uvedených skutočností sme sa traja poslanci (Holbíková, Režnáková, Šimulčík), dňa 20. 2. 2017, na základe zákona, rozhodli iniciovať „mimoriadne“ obecné zastupiteľstvo, na ktorom sme chceli schváliť zhromaždenie občanov obce Šintava. Tí sa mali na zhromaždení vyjadriť a rozhodnúť, či chcú zber plastových fliaš a papiera spred domu dvakrát za mesiac, alebo nie. Tým, že starosta nezvolal „mimoriadne“ obecné zastupiteľstvo, ktoré mohlo schváliť zhromaždenie občanov, dal jasne najavo, že nechce počuť názor občanov Šintavy.
Dňa 10. 4. 2017 bude rokovanie OZ, na ktoré obecný úrad pripravil zmenu VZN a po jej schválení by sa mali plasty a plast zbierať iba jedenkrát za mesiac. Výsledok môžeme zatiaľ iba predpokladať.Škoda, že obecné zastupiteľstvo nevyužilo možnosť a cez zhromaždenie občanov sa neopýtalo, čo si občania naozaj želajú a potrebujú. Priamej forme demokracie, kde občania môžu vysloviť svoj názor, sa ešte budeme musieť zrejme dlho učiť. Ale hlavne sa jej netreba nebáť.
Ján Šimulčík, poslanec OZ
Komentáre k článku:
Prosím, začnite pracovať na tom, aby sa zber plastov, skla, papiera začal zbierať do kontajnerov už v domácnostiach.
A zelený odpad od domov.
Akeď to bude nejeznoznačné, je tu možnosť urobiť ešte plebiscit, názor obyvateľov, možno by to stálo za úvahu pre predstaviteľov obce zistiť aký názor % majú na to občania, domácnosti. A možno spojiť aj s inými pálčivými vecami.
Vzhladom na prechod media na novu databazu, zobrazovanie poslednych pridanych komentarov 3 den nefunguje korektne. Verim, ze problem bude onedlho administratorom vyrieseny.
Pripomienkujem vo VZN o odpadoch : Čl. 1 ( v §4, ods.1. sa mení interval vývozu na 1 krát za mesiac podľa potreby).
Pripomienky
1. Som názoru, že zber PET fliaš a papiera obmedzený v intervale 1- krát za mesiac, bude viesť časom k vzniku čiernych skládok odpadu, ktorých likvidácia zbytočne finančne zaťaží obec.
2. Navrhujem OZ „kompromis“ a to zber PET fliaš a papiera 2- krát do mesiaca a to v ročných obdobiach (jar, leto), kedy je produkcia odpadu PET fliaš vyššia a 1- krát do mesiaca (jeseň, zima).
3. Upozorňujem OZ, že sa vyskytuje často neporiadok v okolí zberných nádob umiestnených v obci – lokalita Lodenica ( rozbité sklo, šatstvo po zemi) a tiež dochádza k prepĺňaniu týchto nádob. Tieto zberné nádoby si vyžadujú pravidelnú kontrolu zo strany obecného úradu ( napr. pracovníkmi aktivačných prác) a to vo všetkých lokalitách obce, aby sa udržiavala čistota a nedochádzalo k ich prepĺňaniu.
4. Vyjadrujem názor, že občanov treba motivovať, aby separovali odpad napr. úpravou poplatku za odvoz komunálneho odpadu. Myslím si, že občania by mali byť odmenení za svoju snahu separovať napr. systém benefitov.
5. Navrhujem OZ, aby uvažovalo časom o plastových nádobách na papier, plasty pre každú domácnosť, tak ako to majú v okolitých obciach.
6. Myslím si, že platením daní a komunálneho odpadu a celkovým prezentovaním veľmi dobrého finančného zdravia obce si občania zaslúžia ponechať službu zberu PET fliaš a papiera 2- krát za mesiac, alebo minimálne kompromis spomínaný v bode 2.
7. Žiadam poslancov, aby pri hlasovaní tejto zmeny neprihliadali iba na vlastnú produkciu odpadu PET fliaš a papiera, ale prihliadali viac individuálne na domácnosti, nie každá domácnosť produkuje rovnaké množstvo odpadu /PET fliaš a papiera/ a nedisponuje rovnako veľkým priestorom na uskladnenie tohto odpadu. Každá domácnosť má iné vekové zloženie, potreby a životný štýl.
Záverom dodávam, že ku konzumácii minerálnych vôd ( vyplýva vyššia tvorba odpadu PET fliaš) nás nútia časté poruchy vodovodného potrubia, kedy absolútne voda nespĺňa definíciu : bezfarebná a číra kvapalina a domácnosti bez vlastného zdroja pitnej vody a s malými deťmi sú prinútení kupovať minerálne vody a tým majú vyššiu produkciu odpadu plastov.
(4) Dňom vyvesenia návrhu nariadenia začína plynúť najmenej desaťdňová lehota, počas ktorej môžu fyzické osoby a právnické osoby uplatniť pripomienku k návrhu nariadenia v písomnej forme, elektronicky alebo ústne do zápisnice na obecnom úrade. Pripomienkou možno v určenej lehote navrhnúť nový text alebo odporučiť úpravu textu, a to doplnenie, zmenu, vypustenie alebo spresnenie pôvodného textu. Z pripomienky musí byť zrejmé, kto ju predkladá. Na ostatné podnety nemusí navrhovateľ nariadenia prihliadať, a to najmä vtedy, ak nie sú zdôvodnené.
(7) Vyhodnotenie pripomienok sa musí predložiť poslancom v písomnej forme najneskôr tri dni pred rokovaním obecného zastupiteľstva o návrhu nariadenia.
V tomto prípade treba návrhy podať do štvrtka 6. 4., aby najneskoršie v piatok mohol obecný úrad zaslať poslancom OZ vyhodnotené pripomienky. Od anonymného upozorňovania na veci verejné by bolo vhodné, aby občania Šintavy prešli aj k zasielaniu vecných pripomienok k návrhom VZN. Aj tým sa buduje občianska spoločnosť.
Keďže pripomienky sa dajú zaslať aj elektronicky, pripájam email obce: obec@sintava.sk
Ján Šimulčík, poslanec OZ
Motivácia žiadna, ani za zber(a napríklad mne bolo povedané, asi pred 2-3 rokmi že len pet fľaše, jogurty a iné plasty nie, a to nie je triedenie... Preto račej nosím plasty do separé kontajnera v práci, každý týždeň) ani za komunál, pladba na osobu, bez toho koľko mám kuka nádob (koľko vyprodukujem kg/rok odpadu), či ako rodina mám 1 alebo 2 nádoby, proste 4 členná rodina máte nárok na 2 ks tak ich kľudne plňte, lebo či vyprodukujete len 1 alebo zaplníte obidve kopcom platíte rovnako. TOTO nie je nakladanie z odpadmi.
Hlavne, že sme chceli úver na 550.000 eur (myslím) na zberný dvor, keď nám je zaťažko 2x mesačne vyzbierať plasty (\"bo nás to stojí peniaze\"). Ale treba si uvedomiť, že obec nie je starosta, a OU, ale občania!
Ale ťažko niečo riešiť, keď diskusie sa nedovoláš,kapitán zdupká ako gáfor.
A aj s Jurčaga, treba si pozrieť len video zo zasadnutia s r 2016 kde starosta vehementne tvrdil (klamal, sorry zavádzal), občanom, ale aj poslancom, že 1x mesačne to vychádz zo zákona, a nie je sa o čom baviť, on predsa \"Neporuší zákon\"!
Recyklácia odpadu (textil, sklo, papier) riešená zbernými nádobami rozmiestnenými vo viacerých častiach v obci je doriešená na 60 %. Na zastupiteľstve nie je priestor na otázky od občanov, keďže DISKUSIA vypadla z programu.
Osobne ma zaujíma (možno niekto odpovie z poslancov):
- Kto je zodpovedný za čistotu a poriadok okolia týchto zberných nádob? (pravidelne neporiadok napr. rozbité sklo, pohádzané šatstvo po zemi)
- Kto zabezpečuje pravidelný zvoz týchto vyseparovaných zložiek, aby nedochádzalo k prepĺňaniu týchto nádob? (lebo k prepĺňaniu pravidelne dochádza !!!)
Som názoru, že občanov treba motivovať, aby separovali napr. úpravou poplatku za odvoz komunálneho odpadu. Myslím si, že občania by mali byť odmenení za svoju snahu separovať, no pokladám za užitočnejšie vrátiť im snahu cez systém benefitov ako im odpísať seperáciu z daní.
Osobne si myslím, že interval zberu plastov obmedzený na 1-krát za mesiac, bude viesť časom k vzniku čiernych skládok, hlavne počas letných mesiacov, lebo nájdu sa určite spoluobčania, čo 4 týždne obchádzať vrecia s PET fľašami nebudú. Bol by potrebný kompromis napr. jar, leto 2 krát do mesiaca zber PET fliaš a papiera.
Sú to moje postrehy vnímania recyklácie odpadu v Šintave.
UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.