Prečo primátor Tomčányi nezákonný stav v mestskej firme nechcel nechať skontrolovať Najvyšším kontrolným úradom?
Súčasný primátor Martin Tomčányi prebral mesto Sereď po primátorovi Vladimírovi Vranovičovi s hotovosťou na účte vo výške desiatok (takmer 80) miliónov vtedajších Slovenských korún, mesto bez úverov a niekoľko projektov (aj revitalizáciu námestia) so zabezpečeným financovaním. Mesto malo nie malý majetok, ktorý skutočne aj vlastnilo a ovládalo. Po prevzatí funkcie primátorom Tomčányim, mesto značnú časť majetku rozpredalo (podmienky predaja niektorých nehnuteľností dôrazne kritizoval jeden z poslancov MsZ), budovy previedlo na mestskú eseročku kde je podľa skúseností v podstate v moci jedného konateľa. Majetok mesta vysokej hodnoty (tepelné hospodárstvo) iná mestská eseročka podpísaním zmluvy bez prerokovania jej podmienok poslancami MsZ, prenajala na súkromnej spoločnosti. Toto intenzívne kritizoval a kritizuje poslanec MsZ). Následné problémy spôsobené v mestskej firme pod vedením konateľa odporúčaného a obhajovaného prednostom MsÚ Krajčovičom a primátorom Tomčányim a nezákonný stav v spoločnosti dnes nie je domnienkou, ale faktom potvrdeným kontrolami vykonanými hlavnou kontrolórkou Zuzanou Horváthovou.
Poslanci MsZ prijali uznesenie v ktorom žiadajú primátora Tomčányiho, aby požiadal NKÚ o vykonanie kontroly v mestskej spoločnosti. Primátor Tomčányi poslancovi oznámil, že tak neurobí.
Súčasní vládni predstavitelia chcú, aby nespochybniteľne nezákonné dianie v krajine bolo vyšetrované v čase, kedy sú oni a ich ľudia pri moci. Dôvody sú logické - "ich ľudia majú razantne stíhať ich ľudí" ? Primátor Tomčányi tvrdí "Kontroly činnosti Ing Martina Káčera V MsBP vykonané hlavnou kontrolórkou mesta považujem za dostatočné na to, aby sme zistené nedostatky dokázali úspešne odstrániť. Preto som podnet na NKU nepodal" a stačí mu vykonanie kontroly hlavnou kontrolórkou (výberové konanie na základe ktorého bola zvolená bolo s podmienkami nad rámec zákona), teda rovnako človekom, ktorý nie je dostatočne vierohodným a nezávislým kontrolným orgánom, akým by NKÚ nepochybne bolo.
Vidím tu mimoriadnu podobnosť s vysokou politikou a preto tu vidím povinnosť občanov postaviť sa verejne proti jednému i druhému konaniu, ktoré ťažko považovať za konanie v súlade s verejným záujmom.
Komentáre k článku:
UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.