Pravda alebo lož aneb terazky som majorom...
Čo je pravda a čo lož ?
Človek je počas celého dňa vytrvale „zasypávaný“ neuveriteľným množstvom informácií z elektronických alebo tlačových; zo súkromných alebo verejných médií a všetky tieto prezentované informácie prinášajú len zaručené a pravdivé informácie.
Sú to skutočne „pravdivé a zaručené“ informácie, na základe ktorých sa dozvieme, že v jeden deň náš hrubý hospodársky produkt poklesne o 1,4 %, na druhý je však jeho pokles uvádzaný už o 3 % a na ďalší deň je tu vskutku zaručená (konečne pozitívna) správa, že HDP už nie je v červených číslach... Dozvieme sa, že istý politik konal v rozpore zákonom..., dočítame sa, že naša speváčka je v deň svojho vystúpenia na medzinárodnej speváckej súťaži Eurovízia vážne chorá a jej vystúpenie je značne ohrozené, že istý moderátor je na dne vo vzťahu so svojou partnerkou (čoho dôkazom sú uverejnené matné fotografie moderátora počas komunikácie s mobilným telefónom v ruke), sme informovaní aj o ďalšom pikantnom vzťahu známeho herca s mladučkým dievčaťom...
Pravdivé a zaručené informácie... Super ! Človek je skutočne vďačný, že je „in“ a že je v obraze, pričom nemusí ani pohnúť malíčkom. Stačí len spraviť zopár primárnych úkonov.
Niekedy sa však aj on (človek) zarazí, akoby narazil do neviditeľnej steny. Začne uvažovať a po jednoduchom overení týchto informácií zapína logické myslenie. Výsledok je (tuze) zaujímavý a trošilinku aj šokujúci... Uvedomí si, že pokles HDP predsa nie je možné presne určiť a možno ani len riadne odhadnúť, pretože súčasné ekonomické a obchodné turbulencie vo svete takýto záver vôbec neumožňujú. Potom nazrie do predmetného spomínaného (politikom porušovaného zákona) a zistí, že uverejnené dôvody, ktoré boli uvedené v súvislosti s jeho konaním, nielenže nemôžu byť dôvodom na „rozpor“ so zákonom ale sú až primitívne chabé. Sú z kontextu zákonných ustanovení jednoducho účelovo vybrané a prispôsobené smerovanému zámeru (z dôvodu zaujatia čitateľa). Naša speváčka podá na Eurovízii (spolu s kolegom) fantastický výkon a po vážnej chorobe niet ani stopy. Fotografie moderátora s telefónom ako dôkaz krízy vzťahu - no... to máme potom všetci partnerské krízy, keď nás pristihnú s mobilom v ruke. Z mladučkého dievčaťa sa nakoniec vykľuje hercova neter... a osmička opäť vyzerá ako snehuliak.
Neviem, možno je to len nesprávny pohľad a nepochopenie zo strany človeka (poslucháča, diváka a čitateľa), ktorý musí byť predsa o všetkom expresne informovaný a ktorý sa nad týmito informáciami nemá vôbec zamýšľať a nedajbože ich analyzovať.
Istý známy si raz otvoril nemenovaný denník a dočítal sa v ňom, že pracuje na jednom úrade na právnom oddelení a že podal informáciu o právnych problémoch v jednej dopravnej situácii. Nie je to nádherné ...? Veď vôbec nevadí, že tento dobrý človek právu vôbec nerozumie, na uvedenom úrade nikdy nepracoval a dokonca ani to právne oddelenie na predmetnom úrade nikdy neexistovalo.
„Terazky“ som majorom, povedal legendárny český herec Pavel Landovský v kultovom filme „Čierni baróni“. To, že my - poslucháči, diváci a čitatelia „jsme z teho ňáký zmatení“ nie je predsa podstatné... Veď..., musíme byť zaručene a pravdivo informovaní.
Komentáre k článku:
Komentovať môžu: ›REGISTROVANÍ MENOM‹
registrovaní nickom
všetci
Miloš Majko | 17-05-2009 02:08:02
*yes*
Ľubomír Veselický | 16-05-2009 13:30:57
Môj vzťah k informáciám z médií je podobný. Médiá nás kŕmia a my to papkáme. Čím väčšia volovina, tým väščší poprask okolo nej. Role sú rozdelené a pomenovaním aktérov určuje ich úlohy. Divák je na to, aby sa divil. Ak niekto sleduje iba rozhlas, je poslucháč, a ten je na to aby počúval. Rozmýšľať netreba. Médiá nam vždy poviedia, čo si máme myslieť.
Monika Járebová | 16-05-2009 11:26:50
*yes*
Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.