Práca poslancov *pdf*
V posledných dňoch sereďskú verejnosť dosť rozdelila kauza „Priemyselný park Nový Majer“. Zatiaľ čo sa tu vedú niekedy až emotívne debaty alebo sa píšu stanoviská primátora, poslancov či samotných čitateľov o tom či primátor alebo ten či onen poslanec si plní svoj mandát zodpovedne alebo nie, venoval som trochu viac času ako obvykle, študovaním záznamov zo všetkých sprístupnených hlasovaní, ktoré sú na web stránke mesta Sereď. Tie mi však prezradili niekoľko, pre mňa prekvapivých zistení. Spomínané výsledky žiaľ, nie sú kompletné, teda za celé funkčné obdobie, ktoré prakticky začalo v januári 2007. Začína to zasadaním MsZ označené pod č. 200703 (z 30.10.2007) a končí zasadaním 201001 (z 10.02.2010). K dispozícii nie sú ani hlasovania poslancov z druhej časti zasadania č. 200806 z 26.6.08 a z mimoriadneho MsZ zo dňa 7.7.08. Tie neboli elektronicky zaznamenané a spracované. Na prvý pohľad nič zaujímavé. Hlasovanie prebieha tak, že sa hlasuje jednotlivo ku každému bodu rokovania vrátane pozmeňovacích návrhov poslancov. Pred každým hlasovaním sa poslanci prezentujú pomocou magnet. kartičky v elektronickom systéme. Rokovací poriadok umožňuje zaujať jednu z troch možností k návrhu o ktorom sa ide hlasovať: ZA, PROTI alebo ZDRŽAL SA. Ale takmer v každom zázname z hlasovania sa objaví nová formulácia (podotýkam, že nemá oporu v rokovacom poriadku) a to : „NEHLASOVAL“ Z popisu o postupe pri hlasovaní vyplýva, že ten stav nastane, keď sa poslanec prezentuje v elektronickom hlasovacom systéme, ale potom nezaujme ku danému problému žiadne stanovisko. Nenapadá ma však nič racionálne, čo by mohlo vysvetliť zaujatie onoho postoja. Pritom poslaním našich mandantov je, aby ROZHODOVALI o veciach verejných a nie naopak. Nutne to zvádza k myšlienkam o ich alibizme. Bolo by iste zaujímavé poznať názor niektorého z poslancov, čo ich ku takémuto postoju vedie. Je potom na mieste otázka, NA ČO tam pán poslanec(-kyňa) je? V sledovanom období takýto alibistický postoj bol vyjadrený celkovo až 149 krát!! Vyjadrené v percentách je to tesne nad 1%. Avšak v reči absolútnych čísiel je to veľa!! Aj toto zistenie poskytuje isté, nie veľmi dobré vysvedčenie o práci našich volených zástupcov.
Už samotné hlasovanie „ZDRŽAL SA“, by sa malo používať len výnimočne. Ním totiž poslanec taktiež nevyjadruje žiadny názor ku prerokovávanému problému.
Táto forma hlasovania by mala byť skôr len ojedinelá ba až výnimočná. Som toho názoru, že je určená pre prípady, keď ide o konflikt záujmov (napr. ak sa hlasuje o osobe blízkej poslancovi alebo veci, na riešení ktorej má poslanec priamy záujem). Všetky iné alternatívy je možno vyriešiť postojom ZA alebo PROTI. Rokovací poriadok totiž dáva poslancovi možnosť napadnúť návrh uznesenia (ak má na to racionálne dôvody) a vynútiť si minimálne rozpravu k jeho protinávrhu. Moje niekoľkohodinové nazeranie do zverejnených dokumentov o hlasovaní som zhutnil do tabuľky, ktorá je súčasťou tohto článku. V tabuľke k vôli prehľadnosti, som spojil do jedného údaju postoje poslancov „ZDRŽAL SA“ a „NEHLASOVAL“ , nakoľko ich vecný prínos je v tom ktorom hlasovaní rovnaký. Celkový počet hlasovaní „ZDRŽAL SA + NEHLASOVAL „ je 1124. Ak sa od toho odpočíta 149 x NEHLASOVAL, vychádza, že až 975 x mali (??) poslanci dôvod zdržať sa hlasovania. To naozaj až v toľkých prípadoch sa jednalo o ich osobné záujmy?
Údaje v tabuľke sú zozbierané z celkove 25 zasadnutí MsZ, tak, ako som to uviedol na začiatku tohto článku. Detaily si môže každý, koho to zaujíma, pozrieť na
www.sered.sk/zastupitelstvo/hlasovania. Musí však počítať s tým, že minie pri tom dosť času. Zosumarizované údaje o hlasovaniach každého poslanca sú zamerané na
- celkovú účasť na zasadnutiach MsZ
- (ne)účasť poslancov počas jednotlivých hlasovaní
- vyhýbavý postoj k rozhodovaniu (ZDRŽAL SA alebo NEHLASOVAL)
Štatistika sa zvykne označovať aj ako jedna z vedných disciplín matematiky. Tam sa našťastie zásadne narába s exaktnými údajmi a podľa logiky, ktorú nemožno prispôsobovať svojim potrebám. Štatistika je o suchých číslach, ktoré však všeličo prezradia. Aj o práci poslaneckého zboru MsZ v Seredi.
P.S. údaje zosumarizované v tabuľke, vznikli prepisom z 11747 hlasovaní. Pri tak veľkom počte údajov, nemôžem vylúčiť drobnú chybičku v číselných údajoch, ktoré sú v tabuľke. Táto event. chyba by sa však mohla prejaviť v percentuálnom vyjadrení max. na druhom desatinnom mieste.
Prehľad účasti poslancov na zasadnutiach MsZ (0.24 MB PDF)
Komentáre k článku:
Komentovať môžu: ›REGISTROVANÍ MENOM‹
registrovaní nickom
všetci
Ľubomír Veselický | 27-02-2010 13:18:00
Výborná práca priniesla zaujímavý výsledok. Prehľad o spôsobe hlasovania nášho poslaneckého zboru dosť napovedá o tom, akí sme zásadoví. Napriek tomu si myslím, že rozbor nejedného konkrétneho hlasovania by bol ešte zaujímavejší. Počas rokovania MsZ pravidelne hlasujeme o veciach procesných ako napríklad zloženie mandátovej komisie, alebo o tom, či budeme v rokovaní pokračovať alebo nie. Nehlasovanie alebo zdržanie sa hlasovania nemá v týchto prípadoch fatálny následok. Spomínam si ale na jedno, v ktorom časť poslancov doslovne odobrila porušovanie zákonníka práce našim pánom primátorom. Bolo to uznesenie, ktoré som navrhol po prerokovaní materiálu hlavnej kontrolórky 27.10.2009.Vo svojej správe uviedla, že primátor mesta uzatváral dohody o vykonaní práce s externými pracovníkmi napriek tomu, že na výkon prác sú na MsÚ zamestnanci v pracovnom pomere.
Navrhol som uznesenia, ktorým MsZ odporúča primátorovi nepodpisovať v budúcnosti takéto dohody. Výsledok hlasovania – hanba. Uznesenie nebolo prijaté väčšinou hlasov. Neprijatím tohto uznesenia kolegovia poslanci, ktorí boli proti jeho prijatie alebo sa zdržali povedali pánovi primátorovi toto: Milý pán primátor! Pokojne uzatváraj dohody o vykonaní práce s kým len chceš. Nám do takto rozhadzovaných peňazí nič nie je, veď my to neplatíme.
Naše krédo je: Nikdy nezodvihneme svoj hlas proti Tebe, lebo vieme, že vo volebnom období Ťa určite budeme potrebovať.
Xy | 24-02-2010 14:48:55
Prečo sa štatistika nerobí? Prečo niekomu vadí jej výsledok?
Odpoveď je viac než jednoduchá - lebo ukáže podstatú časť pravdy.
možno | 24-02-2010 08:25:35
sa mýlim,ale to s tým vytiahnutím kartičky z hlasovacieho zariadenia sa v Národnej Rade deje každý deň a hovorí sa tomu zníženie kvóra t.j.aby niečo prešlo nadpolovičnou väčšinou a je málo poslancov,ktorí by hlasovali za a opozícia im chce vyjsť v ústrety,tak vytiahne kartičku,zníži sa kvórum a tým pádom na nadpolovičnú väčšinu stačí menší počet hlasov.Kým nebolo v Seredi hlasovacie zariadenie,tak sa kvórum znížilo tak,že poslanec ktorý chcel "pomocť"ale nechcel okato zahlasovať za ,vyšiel von a tým pádom zrazu bolo dosť hlasov na "nadpolovicu".P.S.Zažil som to...
sklenar ivan | 24-02-2010 07:17:26
p.Širo, ak chcete vedieť akú účasť som mal na zasadaniach, chodte na MsÚ, hádam to tam budú mať niekde zaarchívované. Také "zázemie" ako tam mám ja tam má každý, kto navštívi www.sered.sk, len nie každému sa chce s tými údajmi aj pohrať
Širo | 24-02-2010 06:27:30
Pán Sklenár,myslím,že takéto info nemajú ani na meste...Takže predpokladám,že tam máte neaké super zázemie alebo sa chystáte kandidovať minimálne na poslanca a potom to budete mať veľmi ťažké.Budete porovnávaný s tým čo ste robil teraz a čo budete robiť ako zástupca ľudu.A ozaj to prirovnanie k dobe pred 20 rokmi je pravdivé.Chcel by som vidieť vašu dochádzku keď ste tam sedel ako poslanec aj vy.
Martin Tomčányi | 24-02-2010 01:25:54
Pán Sklenár *yes*
opice | 24-02-2010 00:28:23
hanba im !!!!
asi by sem malo zabludit par madarov z galanty aby sa tu nieco zmenilo
sklenar ivan | 23-02-2010 22:14:42
Mne nie p. poslanec, čo sa skrývate za rôzne anonymné niky počas celého dňa
ja123 | 23-02-2010 21:27:14
pán Sklenár takéto "personálne" štatistické "vyhodnocovania" mi niečo pripomína (spred vyše 20 rokov).....
Peter | 23-02-2010 20:40:50
pán Sklenár, klobúk dole *yes* .
Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.