Poznáte Vojtecha Mihálika?
Milí Sereďania (to je nám asi bližšie ako spisovné: Seredčania)! Hľadáme pamätníkov – súčasníkov nášho rodáka, významného slovenského básnika Vojtecha Mihálika. Našou snahou je zhromaždiť čo najviac informácií z mladých rokov tohto literáta, ktoré sú doteraz vcelku nejasné. Prosíme vás o akékoľvek informácie – korešpondenciu, fotografie, nepublikované básne atď. Prosíme tiež tých, ktorí poznali Vojtecha Mihálika, aby nám napísali spomienku na neho či hocaký zážitok s ním.
Informácie môžete zasielať na email:
navratil.martin.s@gmail.com
alebo na adresu:
Martin Navrátil
Čepeňská 1383/91
92601 Sereď
Fotogaléria k článku:
Komentáre k článku:
Samozrejme, máte právo hovoriť, či sa Vám jeho tvorba páči alebo nie, ale myslím, že nie ste literárny kritik, takže pravdepodobne ani nie ste kompetentný hovoriť, že je jeho tvorba úbohá. Môžete akurát povedať, že sa Vám jeho umenie (lebo on nezávisle od Vášho názoru umelcom bol) nepáči.
A to, že jeho tvorba nie je najčítanejšia, neznamená, že nemá hodnotu.Stačí sa pozrieť na rebríčky predajnosti kníh, aké sú najúspešnejšie. Alebo najsledovanejšie programy - Farma atď.
A myslím, že mi ako autorovi prináleží vyjadriť sa k smerovaniu diskusie. Čo si má človek myslieť o anonymných a urážajúcich príspevkoch, netreba hovoriť.
Nie som zaslepený a neidealizujem Vojtecha Mihálika. Som si vedomý, že urobil mnoho chýb, dokonca vedome. Slová Michala Hvoreckého sú „z počutia“, teda nepotvrdené. Nevravím ani, že to tak byť nemohlo.
Žiaľ, so zobraňovaním autorom v publikovaní to pravda je. Ale svet nie je čierno-biely, svet má mnoho odtieňov. Mihálikov príbeh je zložitý. Kedysi komunisti tak videli svet - my dobrí a tí zlí imperialisti. A bola to chyba. A rovnako dnes je chybou si myslieť, že človek je len zlý alebo len dobrý.
Vojtech Mihálik v mladosti trel chudobu, možnože sa potom netreba čudovať, že „naletel“ veľkým slovám. Bohužiaľ, aj keď neskôr videl zlý kurz režimu, zotrval vo svojom omyle.
Ako zarábal neskôr, neviem, a popravde, nepatrí sa mi komentovať to. Avšak sám hovoril o tom, že mal možnosť využiť mnohé výhody po známosti, a odmietol to. Je na nás, či mu to uveríme. Ja mu v tomto verím. Ale nikto z komentujúcich nepovedal, aký bol pracovitý človek, nespomenul jeho vzdelanosť a mohutnosť jeho diela.
V súvislosti s tým mi pripadá veľmi nekorektné a smiešne tvrdenie diskutujúceho tak...,tak | 15-09-2012 18:54:16. Je zjavné, že nepoznáte celé jeho dielo. Áno, je pravda, že vydal ideologické, s režimom nepolemické zbierky. Sú to zbierky 50. rokov – Spievajúce srdce, Ozbrojená láska, Neumriem na slame a Archimedove kruhy. Ale ak budeme posudzovať takto každého autora, budeme musieť diskvalifikovať takmer celú našu literatúru druhej polovice dvadsiateho storočia – Rudolf Fabry a nadrealisti, Válek, Feldek, i Rúfus veru nepolemizoval priamo s režimom (v jeho debute Až dozrieme kritizoval iba západné krajiny, na kritiku komunistického bloku sa nezmohol; teda bol verný pravde, keď videl iba jednu stranu mince?) atď. V dejinách literatúry je mnoho autorov, ktorí neostali „čistí“. Knut Hamsun, d’Annunzio, autori, ktorí požívali omamné látky, žili v promiskuitných vzťahoch, boli alkoholici, strieľali v opitosti i po blízkych. A pre jednotlivé hodnoty, ktoré do literatúry vniesli, sú uznávaní. Ak sa chcete vyjadriť o básnikovi, musíte prečítať od neho viac, ako jednu báseň naučenú na Hviezdoslavov Kubín.
Pán „bývalý recitátor“, o tom, že Vojtech Mihálik bol veľký umelec, niet pochýb. Nie je to len moje tvrdenie, potvrdzujú to autority z okruhu literatúry, i také, ktoré bolo režimom ukrivdené – Bžoch, Hamada atď.
Mihálik bránil v publikovaní mnohým básnikom (vtedy) mladšej a strednej generácie, napr. I. Štrpkovi, Š. Moravčíkovi, M. Richterovi, J. Švantnerovi, ktorí vďaka jeho politickým zásahom boli sčasti alebo úplne vylúčení z literárneho života najmä 70. rokov minulého storočia (niektorí až do konca 80. rokov), kým iní, prevažne netalentovaní autori, najmä odchovanci jeho "socialistickej liahne", boli ním protežovaní a mali otvorené dvere vydavateľstiev, časopisov a iných médií. Svojimi dielami otvorene podporoval myšlienky komunizmu a kritizoval kapitalizmus.
To sú slová Michala Hvoreckého v jednom rozhovore
Zdroj: http://zivot.azet.sk/clanok/12057/hvorecky-o-spisovateloch-do-budmeric-sa-chodili-opijat.html
Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.