Posledná príležitosť - výstava Sereď 1313 - 2013 onedlho skončí
Mgr. arch. Rastislav Petrovič
POSLEDNÁ PRÍLEŽITOSŤ
Výstava Sereď 1313 – 2013 onedlho skončí
Už len niekoľko týždňov si môžete pozrieť v Mestskom múzeu v Seredi výstavu venovanú 700. výročiu prvej písomnej zmienky o Seredi. Výstavu pripravilo seredské múzeum v spolupráci s občianskym združením Vodný Hrad. Vystavené predmety a dokumenty tvoria mozaiku z histórie mesta, pripomínajúce dobový obraz mesta a ľudí, ktorí tu v minulosti žili. Uvidíte predmety, ktoré vyrobili a používali Sereďania, ktorých mená nepoznáme, ale aj také, čo sa viažu na konkrétnych ľudí. Niektoré vznikli v dobách dávno minulých, iné len celkom nedávno.
Mozaiku vystavených predmetov tvoria predmety zo zbierkového fondu seredského múzea, ďalšie sú zapožičané z viacerých slovenských múzeí alebo majú pôvod v zahraničných inštitúciách. Časť predmetov zapožičali zo svojich albumov či súkromných zbierok Sereďania a ľudia so seredskými koreňmi.
Výstava začína fotografiou latinsky písanej listiny vydanej ostrihomským arcibiskupom Demeterom v Trnave 22. novembra 1379 obsahujúcej prepis privilegiálnej listiny vydanej 12. marca 1313 v Dolnej Strede (najstarší písomný prameň, v ktorom sa prvýkrát spomína Sereď ako Zereth).
Z dokumentov určite zaujme privilegiálna listina cisára a uhorského kráľa Maximiliána II. z roku 1569, ktorou boli Sereďania a obyvatelia šintavského panstva oslobodení od platenia mýtnych poplatkov na celom území Uhorska. Kedysi samostatnú obec Vojenskú, po seredsky Vojanskú ulicu dokladá kovové pečatidlo z 18. storočia, ktoré používali členovia obecnej samosprávy.
Urbanistickú štruktúru Serede a staré názvy ulíc zachytáva katastrálna mapa z roku 1893. V tom čase sa Mlynárska ulica nazývala Židovská, Ulica SNP bola Mydlárska a Námestie slobody bolo Námestím Jozefa Zichyho.
Medzi novšie dokumenty patrí situácia, detail plánu Vodného diela Hlohovec – Sereď z roku 1957. Hať, hydrocentrála a plavebná komora mala byť v Seredi situovaná v lokalite Starý most.
Zo seredského kaštieľa pochádza vystavená zreštaurovaná sedacia súprava a veľký pekáč z panskej kuchyne. Z obrazov sa na návštevníkov pozerajú bývalí seredskí zemepáni grófi Esterházyovci, Pavol, Jozef a Karol, ale aj súdruh František Kubač, povojnový predseda Slovenskej národnej rady a predseda Okresného národného výboru v Seredi. ONV bolo v rokoch 1949 – 1960 umiestnené v kaštieli.
Zastúpené sú aj archeologické nálezy – keramické nádoby zo Starého trhoviska nájdené v minulom storočí, ako aj črepy stredovekých a novovekých nádob a kachlíc objavených vlani pri kostole. Glazované keramické fragmenty a časť skleného pohárika zo 17. storočia sa našli v roku 2008 pri výstavbe notárstva Dr. Irsáka.
Seredských mlynárov pripomína viacero písomností ako aj jednoduchá drevená cechová truhlica (láda), v ktorej si členovia mlynárskeho cechu uchovávali cenné písomnosti, vyzbierané peniaze od členov cechu, ale aj cechové pečatidlo. Vystavené pracovné nástroje a náradie patrili seredskému obuvníkovi, iné „štrangárovi“ – výrobcovi povrazov (štrangov).
Vystavená je cechová fakľa vyrobená medikováčom Karolom Agazonim v roku 1882, vývesný štít sitára Ľudevíta Chmelára, širák (klobúk) výrobok širákara Eda Schvarca, smaltovaná tabuľa označujúca advokátsku kanceláriu Dr. Pavla Režuchu, ktorá bola na Hlavnej ulici. Zaujímavý je 70 rokov starý baliaci papier z obchodu s potlačou „S. BUKOVSKÝ Sereď (predtým v Šali) ul. gen. Štefánika 651, telefon č. 79“ alebo prilba veliteľa seredských hasičov zachytená aj na fotografii z Prísahy hasičskej zástave na Námestí slobody v roku 1947.
Nápojové sklo zo Serede dokladajú farebné sódovkové fľaše z obdobia Rakúsko-Uhorska, pohár s nápisom Hotel Hutník a zaniknutý kemping pripomína sklenený krčah a pohár s nápisom Autocamping Sereď.
Z rodinných albumov pochádzajú fotografie ako napr. skupinový portrét rodiny krajčíra Jána Doktora, obyvateľov domu číslo 181 na Mlynárskej ulici, kde v roku 1945 žilo 31 ľudí, alebo svadobná fotografia manželov Bukovských a mnohé ďalšie. Niektoré zhotovil seredský fotografista Arpád Kucsera, čo prezrádza pečiatka na zadnej strane fotografií.
Spoločenské a kultúrne udalosti pripomínajú dobové plagáty spevokolu ZVON, zo starších je to pozvánka na ples telocvičnej jednoty SOKOL, ktorá sa konala v sobotu 27.2.1927 v hostinci u Eleka Scherhaufera, kde hrala hudba Jožky Vörösa alebo program slávnostnej posviacky nového organa v seredskom kostole v roku 1946.
Fotografie zachytávajú rôzne udalosti a podoby mesta ako napr. požiar sýpky pri železnici oproti cintorínu (1952), haváriu sanitky a nákladiaka pri „starom Kalinayovi“(1965), smútočnú tryznu za prezidenta Zápotockého pred národným výborom (1957), budovanie trhoviska na Mlynárskej ulici (1970), Viva Cuba! čakanie na kubánskeho komunistického vodcu Fidela Castra na práve búranej Malinovského ulici v roku 1975, Odhalenie Kubačovho pamätníka v Seredi na Ulici Dionýza Štúra (1975). Medzi fotografiami sú pohľady z kostolnej veže z roku 1929, pohľady na dnes už zbúrané domy na Kakave (Vonkajší rad), rožná budova Zväzarmu, Mäso – úradný výsek a bývalý Ďuricov šenk na dnešnej Ul. M. R. Štefánika (úsek od križovatky po vinárske závody), časť budov Starého majera na Panelovom sídlisku pred Komenského školou, Majerská ulica preťatá novou Budovateľskou ulicou, dnes Ul. A. Hlinku ako aj budovy podnikov (Frommerova píla, Niklovka, Cukrovar, Kávoviny, Staré pečivárne a i.).
Mladí návštevníci výstavy uvidia veci a budovy, ktoré si pamätajú už len ich rodičia alebo starí rodičia a tí starší si zaspomínajú alebo na fotografiách aj niekoho spoznajú. Možno budete počuť ich poznámky, ako „to je Valného žena, tá učiteľka a tu je dcéra starej Rambuskovej, čo mala na rohu Malej uličky sklo - porcelán; a to je Mariš Bukovská, ona ma učila; to je Bánovského dom a kováčňa na Cukrovarskej ulici; tam je Fero Kuriš, to bolo, ked nás nahnali vítat toho bradatého komunistu z Kuby a nakonec sme ho ani nevideli, bol schovaný za tmavými oknami limuzíny alebo Tý domy na hlavnej ulici, jaké boli pekné, moseli ich zbúrat? Pamatáš ked mala niklovka kockovaný komín?“
Využite poslednú príležitosť a navštívte výstavu Sereď 1313 – 2013 s podtitulom Mozaika z dejín mesta! Výstava skončí vo štvrtok 31. októbra 2013.
Komentáre k článku:
UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.