Polícia vymáha pre Sociálnu poisťovňu. Skutoční zločinci sa smejú
Jozef Bakša | Sociálna poisťovňa sa chváli výberom poistného. Okrem iného používa na tento účel aj orgány polície ako orgány činné v trestnom konaní.
Zrejme za účelom zvýšenia efektivity výberu poistného dostali pracovníci Sociálnej poisťovne pokyn, aby podávali trestné oznámenia v prípadoch, keď nedoplatky povinných presiahnu hranicu trestného činu (266 eur). Sociálna poisťovňa týmto oznámením zabije dve muchy jednou ranou: štatisticky vykáže opatrenie na vymáhanie dlhu a zároveň náklady presunie na iný rozpočet verejnej správy.
Záplava trestných oznámení
Po podaní trestného oznámenia polícia osloví podnikateľský subjekt, aby sa k veci vyjadril a dlh uhradil. Podnikateľ, pretože nechce mať problém s políciou, poväčšine dlh zaplatí. Zatiaľ ešte bez nákladov štátu. Všetci sú spokojní. Sociálna poisťovňa má svoje odvody, podnikateľ pokoj od polície a policajti dokonca objasnený trestný čin.
V prípade, že je podnikateľ vo finančných problémoch (bez ohľadu na jeho subjektívne zavinenie), policajt do konania spravidla priberie znalca z odboru ekonómie, ktorý posúdi, či podnikateľ vo svojej aktuálnej situácii mohol a mal dlžné poistné platiť a v akom objeme. Samozrejme vypracovanie znaleckého posudku niečo stojí a pohybuje sa v sumách od stoviek až po viac ako tisíc eur.
Ak znalec zistí, že subjekt financie na zaplatenie odvodov mal, a tento nájde finančné prostriedky na zaplatenie, nedoplatok zaplatí a konanie sa končí. V tomto prípade polícia, celkom zbytočne supluje oddelenie vymáhania Sociálnej poisťovne resp. exekútora. Náklady na znalca pritom znáša ministerstvo vnútra. Tak sa často stáva, že suma zaplatená znalcovi, je vyššia ako pôvodný nedoplatok na poistnom.
Uvedené postupy sú však v skutočnosti neefektívne. Samozrejme treba postihovať neplatičov poistného. Malo by sa však jasne rozlišovať medzi podnikateľom, ktorý sa prechodne (často nie vlastnou vinou) dostáva do platobnej neschopnosti a takzvaným podnikateľom, ktorý „obhospodaruje“ celú sieť spoločností, ktoré odvody účelovo neplatia a následne končia prepísané na biele kone.
Policajti ako vymáhači poistného
Sociálna poisťovňa síce zvyšuje výber poistného, ale zároveň zaťažuje orgány polície, ktoré by sa mohli venovať skutočnej kriminalite. Popri tom polícia kriminalizuje podnikateľov, ktorí majú nedoplatky na poistnom, aj keď tento nedoplatok nemusel byť spôsobený zámerne, alebo ich zavinením.
Ďalšou systémovou chybou je, že tieto často kvázi trestné činy spočívajúce v nezaplatení odvodov sa štatisticky rátajú do odhalenej a objasnenej kriminality a zostávajú v štatistike kriminality aj po uhradení celého nedoplatku po začatí trestného stíhania. Pri takomto „trestnom čine“, ktorý polícia „odhalí“ aj bez rozsiahlejšieho odhaľovania, štatisticky (t. j. čo sa týka kvantity) vykazuje rovnaký výsledok, ako keď po niekoľkomesačnej práci odhalí skutočnú, skrytú a viac nebezpečnú trestnú činnosť, napríklad pri machinácii pri verejnom obstarávaní, subvenčných či poistných podvodoch a podobne.
Na úkor vyšetrovania skutočných zločinov
Z policajtov sa teda neraz stávajú vymáhači nedoplatkov od malých a stredných podnikateľov, a to aj v prípadoch, že ide len o podozrenie z trestného činu a často len o druhotnú, alebo dočasnú platobnú neschopnosť.
Keď je však podané trestné oznámenie, príslušné orgány sa musia oznámeniami zaoberať. A zatiaľ sa im skutoční zločinci smejú, nakoľko ich závažnejšiu latentnú kriminalitu (často práve daňovú) nikto neoznamuje a policajti nemajú čas sa ňou zaoberať.
Komentáre k článku:
UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.









