Polícia opäť zaznamenala zvýšený výskyt podvodov prostredníctvom tzv. “Nigérijských listov“.

Princíp podvodu “Nigérijských listov“ spočíva v oslovení potenciálnej obete prostredníctvom e-mailu, že zdedila, získala alebo môže získať veľké množstvo peňazí.
V poslednom období Policajný zbor zaznamenal väčšie množstvo takýchto podobných “listov“. Ich obsahom je informácia od riaditeľa spoločnosti Bank of China Limited, Hong Kong pána Patricka KW Chana, ktorý bol údajne poverený finančnou transakciou, resp. lukratívnym obchodom prevodu vysokej finančnej čiastky na účet oslovenej osoby, ak samozrejme prejaví záujem o spoluprácu.
Z doposiaľ známych prípadov ide o dedičstvo po osobe, ktorá prišla o život pri leteckom nešťastí letu 261 spoločnosti Alaska Airilines v roku 2000 a na jej účte zostala vysoká suma peňazí, alebo dedičstvo po irackom ropnom obchodníkovi ako obeti americko-irackej vojny, ktorý takisto zanechal obrovský majetok.
Podvodník sa zvyčajne snaží získať dôveru obete a ponúkne jej spoluprácu a zastupovanie. Sľúbi, že zabezpečí všetky potrebné náležitosti, ktoré sú spojené s prevodom a získaním samotnej veľkej finančnej čiastky. Nie je to samozrejme zadarmo, ale za poplatky, ktoré má obeť poslať na určený účet službou WESTERN UNION.
K realizácii samotnej transakcie však podvodník potrebuje niekoľko nevyhnutných aktuálnych informácií o obeti. Ide najmä o meno, priezvisko, telefón, fax, štát, z ktorého pochádza, jej vek, pohlavie, zamestnanie a prípadne ďalšie osobné informácie. Ak mu zašle aj svoje oskenované doklady, je podvodník ochotný obeti zaslať aj fotografie svojej rodiny, pretože je rodinným typom, ako i ďalšie doklady súvisiace s prevodom, ktorých pravosť si oslovená osoba nemá možnosť v žiadnom prípade overiť. Žiada utajovať rozbiehajúcu sa transakciu pred inými, pretože ide o dôverné a citlivé informácie, s ubezpečením, že všetko prebieha legálne. Navyše upozorňuje, že ho možno kontaktovať len prostredníctvom jeho súkromného e-mailu. Samotný prevod zdedených peňazí na účet obete však nebude nikdy zrealizovaný.
Riešením ako sa nestať obeťou takýchto podvodov je na takýto e-mail nereagovať, zmazať ho, alebo sa zachovať k nemu ako k nevyžiadanej pošte.
Komentáre k článku:
Komentovať môžu: ›REGISTROVANÍ MENOM‹
registrovaní nickom
všetci
Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.