Pohľadnica z Liptova
Pekné jesenné počasie bolo pre mňa dostatočnou výzvou na to, aby som sa vybral niekam do prírody. Rozhodol som sa pre Liptov.
Vlkolínec
V Ružomberku, miestna časť Biely Potok je odbočka do turisticky atraktívnej obce Vlkolínec. Osada sa nachádza vo výške 718 m.n.m. na jednom z výbežkov Veľkej Fatry. Je súčasťou Ružomberka, hoci je vzdialená od centra viac ako 4 km. Z hlavnej cesty na Donovaly tam vedie dobre udržiavaná cesta. Z dostupných údajov vyplýva, že obec vnikla niekedy na prelome 14. a 15. Storočia. Celá obec je vyhlásená za pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry. V r. 1993 bola zapísaná do zoznamu svetového a prírodného kultúrneho dedičstva UNESCO. Obec je stále živá. Má 34 zapísaných obyvateľov. Obývajú 18 z celkového počtu 56 domov. Najmladší obyvateľ má len 3 r. a najstarší 84 r. V čase, keď som sa tam pohyboval, na jednom z domov robili svadobnú výzdobu.Z tých 56 domov je do zoznamu kultúrnych pamiatok zapísaných 45. Sú to takmer všetky drevenice. Medzi najvýznamnejšie stavby v obci patria zrubová rumpálová studňa, zrubová zvonica a kostol Navštívenia Panny Márie. Je tam tzv. Roľnícky dom s expozíciou pôvodného bývania a Galériou ľudového umenia. V budove bývalej jednotriednej školy je dnes múzeum. Pred vstupom do obce je parkovisko. Bolo na ňom asi 7 - 8 zaparkovaných áut. Len dve z nich boli zo Slovenska.
Svätý Kríž
Pri obci Ivachnová je výjazd z diaľnice D1 smerom na Partizánsku Ľupču. Pár km ďalej je odbočka zo št. cesty č.18 smer L. Mikuláš, do obce Svätý Kríž. Za obcou s nachádza jeden z piatich drevených artikulárnych kostolov na Slovensku, ktoré patria Evanjelickej Cirkvi a.v. (ostatné sú v obciach Hronsek, Kežmarok, Leštiny a Istebné). Je to mohutná drevená stavba, patriaca medzi najväčšie stavby svojho druhu v Európe. Pôvodne stál tento kostol v dnes už zatopenej obci Paludza, ktorú pokrývajú vody Liptovskej Mary. Jeho presťahovanie na súčasné miesto trvalo rovných osem rokov (1974 – 1982). Kostol je posledným a najvýznamnejším umeleckým prejavom slovenskej drevenej cirkevnej architektúry. Pochádza z čias reformačného obdobia v cirkvi. Ten pôvodný bol postavený v r. 1693 a bol menší. Potom ho viac krát prestavovali až doznal dnešnú podobu a hlavne bol menší. V interiéri je barokový oltár, kazateľnica, kamenná krstiteľnica, maľby s biblickými výjavmi, lustre z benátskeho skla a organ. Podľa informačného letáčika má kapacitu 6000 osôb! Kostol je hodne navštevovaný turistami. V období od 1.10.14 až do 29.5.15 je otvorený pre verejnosť od 9:00 do 14:45.Oplatí sa tam zastaviť.
Fotogaléria k článku:
Komentáre k článku:
UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.