Podvečer so spisovateľkami
Mariana Kamenská | Literárno – poetické pásmo „Rodina – chlieb náš každodenný“ malo vďaka pútavým prednesom, šarmu a životným skúsenostiam dvoch spisovateliek, ktoré zavítali 8.10.2015 do Mestskej knižnice v Seredi umeleckú hodnotu i rodinnú atmosféru. Študenti Obchodnej akadémie si prišli v nemalom počte vypočuť úryvky z niektorých poviedok prozaičky Márii Pomajbovej . Jej pútavý dramatický prejav doplnili hlboko ľudské verše poetky Jozefíny Hrkotovej – Hladkej.
Prozaička Mária Pomajbová ponúkla študentom prerozprávané príbehy zo svojich štyroch vydaných kníh. Autorka pracovala v Centre poradensko-psychologických služieb, stretávala sa s ľuďmi, ktorí potrebujú tieto služby a z ich životných príbehov čerpala námety do svojich poviedok: Ženská duša pod lupou (2000), Láska za sklom (2002), Jarmo vášne (2006) a Postavy bez tieňov (2011). Spisovateľka po prednesení úryvkov z niektorých poviedok vysvetlila ich námet, spracovanie, aj realitu hlavných postáv. Príbehy spracovala tak, aby hlavné postavy, reálni ľudia, zostali v anonymite, ale čitatelia by sa vedeli stotožniť s nimi a mnohí videli v príbehu sami seba ako v zrkadle.
Poetka Jozefína Hrkotová – Hladká sa venuje písaniu poézie už trinásť rokov, pri jej začiatkoch stál veľký slovenský básnik Milan Rúfus. Je autorkou úvahovej a meditatívnej poézie pre dospelých i deti. Jej prvá kniha Slová ticha štetcom a perom (vyšla v r. 2003) bola inšpirovaná obrazmi jej sestry Anny Bajzíkovej – Hladkej. V roku 2007 nasledoval dvojjazyčný slovensko – nemecký výber Myšlienočka v dlani/ Kleine Gedanken für Deine Hand - do nemčiny preložil Herbert Franz Zanolin. Žezlo od tejto autorky vyšlo v tom istom roku - autorka sa v ňom zaoberá ľudskými charaktermi a spracovala ho aj do divadelnej hry.
Na záver citát z tvorby pani Hladkej: ....... „Most potrebuje dva brehy. Báseň je ako rieka, čo ovlažuje brehy duše.“
Chvíle strávené s dámami – majsterkami umeleckého slova skutočne ovlažili naše duše.
Fotogaléria k článku:
Komentáre k článku:
Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.