Počas 2. svetovej vojny bojovali za Slovenskú republiku, rozhovor s vojnovým veteránom Viktorom Šušlíkom
SEREĎ, ŽILINA | Pri oslavách 64. výročia ukončenia druhej svetovej vojny a porážke fašizmu v Banskej Bystrici dostal pán Viktor Šušlík preukaz, vďaka ktorému dnes môže prednášať na školách ako priamy účastník Slovenského národného povstania.
Pri fotení osláv 65. výročia ukončenia 2. svetovej vojny v Seredi ma pán V. Šušlík oslovil, aby som ho odfotil. Bolo to naše prvé stretnutie, v rámci ktorého som ho spoznal a povedal mi, že by rád porozprával svoj príbeh pre noviny ako zažil SNP na vlastnej koži a tak som zavítal do Domu dôchodcov, kde teraz býva.
Písal sa rok 1943 keď.....
Narukoval som do Slovenskej armády v roku 1943 do Martina ku spoj práporu 11, kde nás po výcviku preložili do SIM Vrútky do východných kasární vo Vrútkach.
Naša tajná spojka mala všetko pripravené so štábom v Sklabinej. Večer, v ten istý deň o 21.00 hodine sme boli prevezení nákladnými autami pod velením nadporučíka Beneša do Sklabinej na veliteľstvo štábu ku Veličkovi, kde nás odovzdal s vojenskou poctou náš veliteľ nadporučík Beneš. Prijali nás s veľkou radosťou.
Na štábe sa hneď rozhodlo, že nadporučík Beneš bude našim veliteľom naďalej. V Sklabinej sme každý večer robili malé vatry pre orientáciu sovietskych lietadiel, ktoré zhadzovali parašutistov, zbrane, muníciu a protitankové zbrane. Každý deň sme mali bojové cvičenie na prípravu k bojom proti fašistom. Po krátkom čase sme dostali mimoriadnu správu zo Žiliny, že Nemci sa chystajú s ťažkou vojenskou technikou napadnúť Strečno. Vďaka okamžitej reakcie na túto správu bol vyhlásený poplach.
Nastupovali sme do nákladných áut, ktoré boli stále pripravené. Nakladali sme všetky zbrane, muníciu a o 45 minút sme boli v Strečne. Tam nás rozdelili. Niektorí museli ísť na druhú stranu Váhu. Veľa vojakov bolo rozložených nad cestou, kde sme boli chránení oporným múrom, čo nám zaručovalo ochranu a výhodu nakoľko nás nemohli zasiahnuť. My sme mohli hádzať granáty na prichádzajúce nemecké autá s fašistami. Ďalší naši vojaci boli rozložení na vrchole hrebeňa.
Netrvalo dlho a už bolo počuť hučanie fašistických tankov. Nastal nerovný boj. Fašisti boli vo veľkej prevahe a s vysokou vojenskou technikou, ktorú sme my nemali nebolo možné sa udržať a brániť. V začiatku tuhých bojov sme mali prvé straty na životoch kde padli niektorí naši vojaci, partizáni, Francúzi a bohužiaľ aj náš veliteľ nadporučík Beneš.
Francúzi sa hrdinsky držali. Boje sa stále stupňovali, lebo fašistom prichádzali stále posily. Na tretí deň prileteli 4 fašistické lietadlá tzv. ,,Šťuky´´ , ktoré útočili strmhlav z veľkorážnych guľometov. Vtedy zahynuli ďalší naši vojaci, ktorí boli na voľnom priestranstve. Jedno fašistické lietadlo sa nám podarilo zostreliť a dvoch pilotov, ktorí zoskočili s padákmi, sme zajali a odviezli do Sklabinej.
Po silných bojoch a veľkej fašistickej prevahe sme boli nútení ustúpiť k Vrútkam a Priekop. O pár dní sa boje presunuli do viacerých miest Slovenska. Podobných bojov ako v Strečne som sa zúčastnil ako veliteľ pešieho družstva, kde som mal pridelený ťažký guľomet a 2 ľahké guľomety. Zúčastnil som sa v bojoch o Martin, Necpaly, Dražkovce, Kríž nad Hronom, Oremlaz, Krupinu, Zvolen a veľa iných miest.
Po potlačení SNP sa nám niektorým podarilo dostať na Východné Slovensko bližšie k frontu, kde úspešne pokračovali spojenecké vojská a napredovali. Dobili časť slovenského územia, potom sme viacerí prestupovali do prvej Československej armády pod velením generála Ludvika Svobodu a pokračovalo sa ďalej v bojoch až do porážky fašizmu.
Fotogaléria k článku:
Komentáre k článku:
Komentovať môžu: ›REGISTROVANÍ MENOM‹
registrovaní nickom
všetci
niko | 24-05-2010 09:38:33
je smutne citat co takito ludia pre nas spravili a obetovali,ked sa deje co sa deje... mna by zaujimal nazor p. suslika na dnesnu dobu, ako to vnima on. predpokladam,ze sa jeho nebohi spolubojovnici v hroboch tocia ako ventilator... *headbang* *headbang* *headbang*
Igor Lebiedzik | 23-05-2010 18:54:23
Bolo by to fajn keby p.Šušlík písal pravidelne a sprostredkoval by nám tak konkrétne zážitky a udalosti, ktoré vtedy zažil... Držím mu palce.
Miloš Majko | 23-05-2010 01:48:06
*yes* *yes* *yes*
Pre p.Veselický | 22-05-2010 22:01:33
*yes* *yes* *yes* Pánovi Šušlíkovi prajem pevné zdravie a ďakujem.
T.Bánovská | 22-05-2010 14:17:13
Pán Šušlík je náš bývalý sused z Dol.Stredy.Po smrti manželky odišiel do Domova dôchodcov.Je to milý starý pán,želám pokojnú starobu a veľa,veľa zdravia.
Igor Lebiedzik | 22-05-2010 13:32:19
*yes* *yes* *yes*
Ľubomír Veselický | 22-05-2010 12:39:59
Aj mňa samozrejme mrzí, že dnešní mladí pri otázke, čo bolo SNP iba nechápavo pozerajú. Je to ale naozaj ich ich vina? Naučiť poznať históriu svojho národa je predsa úlohou najmä školy. Majú však dostatočne obsažné a tejto téme sa venujúce učebnice? Tých, čo išli v SNP bezmála na istú smrť ubúda. Preto je vzácny každý rozhovor, ktorý s nimi možno urobiť. Verili myšlienke slobody a mnohí za ňu zaplatili vlastným životom. Iná stránka SNP je ale spôsob koordinácie bojov ruských veliteľov a účastníkov SNP - slovenských vojakov a už úplne samostanou, ale neoddeliteľnou kapitolou sú osudy slovenských veliteľov, ktorí v SNP bojovali a po víťazstve Červenej armády boli fyzicky zlikvidovaní. Napríklad ako generál Viest a Viliam Žingora.
anonym | 22-05-2010 11:51:05
Tento príspevok by si mala povinne prečítať dnešná mládež, ktoré nemá žiadne životné hodnoty. Možno okrem slopania, fetovania, drogovania, výtržníctva a iných "disciplín" prídu na to, že práve vďaka takýmto ľuďom môžu dnes spokojne žiť.
Peter Gašparík | 22-05-2010 11:28:59
Hodnotný príspevok. Zdá sa mi, že pána Šušlíka osobne navštívim v Dome dôchodcov. Veľmi zaujímavé! *yes*
Johnny | 22-05-2010 11:43:39
Ďakujeme ujo! :-)
Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.