Plyn a ropa sa jest nedaju - urcite nepomrzneme - aktualizovane

Sprava bola stroha, no o to zavaznejsia. Najprv 70%-ne obmedzenie zmluvne nakontrahovanych dodavok plynu a nasledne zastavenie dodavok uplne. Stav prezentovany ako spor medzi Ruskom a Ukrajinou o vysku ceny za dodavanu surovinu. "Velkeho Ruskeho brata" (nastastie uz z rozvedeneho manzelstva) vsak pozname z nedavnej minulosti. Jeho nasilnicke praktiky sme na vlastnej kozi pocitovali pol storocia, v plnej parade sa ukazal ked k nam v 1969 prisiel na dlhodobu dovolenku a na tankoch. V podobe znecistenych spodnych vod na jeho byvalych vojenskych zakladniach na Slovensku nasledky pobytu Sovietskej armady sanujeme - doteraz.
Vidim problem inde ako len v obchodnych vztahoch Ruska a Ukrajiny. Je vseobecne zname, ze Ukrajina sa snazi stat clenom NATO a EU. Tak takyto vyvoj by urcite stale viacej silu dokazujuce Rusko nepotesil. Americky radar v Polsku a Cechach. To su pravdepodobnejsie dovody, preco Rusko vystrazne dviha prst. A ze nam ho dviha paradne, znovu dokazuje nasa totalna energeticka zavislost, ktoru neodburali ani Meciarove, ani Dzurindove a ani sucastna vlada. Tak sa teda necudujme a namiesto dotahovania sa o preferencie riesme ine, nahradne zdroje energie. A zacnime konecne financne dotovat (nie tunelovat cez jednu politicku stranu) rozvoj alternativnych energetickych zdrojov.
Je vseobecne zname, ake zasoby podla smernic EU v zasobnikoch skvapalneneho plynu mame. Nie, nepomrzneme. Aj Rusko potrebuje predavat dalej - z coho by zilo? Plyn a ropa sa jest nedju a bez ich premeny na Eura alebo dolare sa zruti Ruska ekonomika.
Je to len zdvihnuty prst. A ked chceme byt samostatny, nemozeme dovolit, aby nas niekedy ohrozila zdvihnuta cela ruka.
RUSKO - EU - UKRAJINA vyjednavaju. Medzinarodne pozorovacie timy dorazili na urcene miesta a maju kontrolovat mnozstvo plynu prepravovaneho tranzitnym potrubim cez Ukrajinu. Zaujal ma clanok uverejneny vcera spravodajskym serverom aktualne.sk:
http://aktualne.centrum.sk/ekonomika/svet-a-ekonomika/clanek.phtml?id=1172866
... ide skutocne nielen o ekonomicke zaujmy, ale ako som popisal uz v clanku, Rusko pouziva strategicke suroviny voci sveru ako zbran. GAZPROM zasobuje statnu kasu Ruska takmer stvrtinou prijmov. Plyn sa este stale jest neda. Este stale si niekto mysli ze pomrzneme?
Komentáre k článku:
Komentovať môžu: ›REGISTROVANÍ MENOM‹
registrovaní nickom
všetci
Ľubomír Veselický | 11-01-2009 12:54:42
Miro! Viem, že ste to "horúco" mysleli obrazne. Osobne by som bol radšej, keby nám bolo horúco, ako keby sme mali mrznúť.
Ľubomír Veselický | 08-01-2009 14:24:31
Rád by som zdieľal optimizmus pána Majku. Musel by som ale poznať odpoveď na otázku. Kto sa skôr zaobíde? Európa bez ruského plynu, alebo Rusko bez výrobkov Eúrópy? Bezvýhradne súhlasím ale s názorom, že diverzifikáci energetických zdrojov sa naše vlády nevenovali vôbec. Vypočítavosť energetických monopolov zjednocujúcej sa Európy nás donútila dokonca uzatvoriť aj prvý a druhý blok Jaslovských Bohuníc, hoci na porovnateľnej bezpečnostnej úrovni fachčí vo Francúzsku niekoľko desiatok jadrových elektrární.
Miloš Majko | 17-01-2009 15:27:21
Dodavatelom tovaru v obchodnom vztahu je Ruska federacia. Ukrajina sluzi ako krajina tranzitna. V prvom rade si problem s tranzitom musi riesit dodavatel, nie zakaznik. Rusku vzhladom na zlozitu politicku situaciu Rusko-Byvale krajiny Sovietskeho zvazu a Rusko-byvale tzv. kolonie (medi nimi aj CSSR) a pocit Ruska bezpecnostnym ohrozenim USA vyhovuje Rusku prenasanie pocitu maximalnej viny na Ukrajinu.
Peter Sabo | 16-01-2009 16:18:44
Pan Majko nesuhlasim. Ak Ukrajina prakticky od 1.Januara kradla plyn ktory patri krajinam v EU, EU mala proti Ukrajine zakrocit skorej, Ukrajina me velke vnutrostatne problemy ci uz politicke alebo ekonomicke a prave preto chce lacny plyn v podstate chcu zan platit o viac ako polovicu menej nez krajiny EU. Ked im Rusko ponuklo sumu 250USD povedali nie, pritom mi nakupujeme plyn za 450USD tak teraz sa pytam ma Rusko sprostredkovavat humanitarnu pomoc Ukrajine ktora sa este ku vsetkemu k nemu stavia ako k najvacsiemu nepriatelovi?
Miloš Majko | 16-01-2009 15:33:32
A mame to tu. Vyjadrenia EU (budu nasledovat este tvrdsie) zacinaju ozrejmovat podstatu problemu. "Ukrajina si plynovou krízou zatvára dvere do Únie" ( http://aktualne.centrum.sk/zahranicie/europa/clanek.phtml?id=1173251 ) a dalsie vyhlasenia politikov o zlozitej situacii komplikujucej vstup Ukrajiny aj do nato. A to chcel " velky Rusky brat" pocut.
Este vyriesit aktivity s americkym radarom a mame tu novu formu politickeho natlaku - nie armadnymi tankami ako v 1968, ale zavislostou europy na surovinach statu, ktory sa nebrani znizit pri rieseni svojich zaujmov aj k metodam - ked nebudete posluchat - pomrznete!!
Teda len dovtedy, kym si to neuvedomia politici. Ale uz na to mali dost casu. Skoro dvadsat rokov. To je vizitka vsetkych vlad, ktore sme doteraz mali.
Miro | 08-01-2009 18:57:17
páni,rusi a ukrajina sa hádaju,a mi budeme trpiet.sme totiž uplne zavisly od dovozu plynu.ešte nam bude"horuco".verte mi
Miloš Majko | 08-01-2009 17:27:20
V tomto povazujem za dolezity fakt, ze Rusko sa nezaobide bez dolarov za ropu a plyn. Obidve tieto suroviny su na predaj a na ich predaji je postavena ich ekonomika. Dolesite je este to, ze ropa a plyn sa vo velkom nmnozstve da predavat iba tam, kde vedie ropovod a plynovod. Transport tychto surovin tankermi je sice mozny, no nie tak ekonomicky, bezpecny a nie v dostatocnom mnozstve.
A vacsina Europy sa zaobide aj bez plynu z Ruska. Zial z uz spomenutych pricin my sme na klucovych surovinach vyslovene zavisli.
Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.