Pitie čaju vo svete je súčasťou kultúry a životného štýlu *video*
Čaj sa pije už takmer 2000 rokov. Spočiatku ho pili cisári a neskôr si ho ľudia osvojili ako národný nápoj. Čaj sa postupne vyvíjal. Rôzne druhy čajov mali rôzny vývoj.
SEREĎ | Posledným tohtoročným programom Kultúrneho leta v múzejnej záhrade bol čajový večer spojený s výstavou bonsajov. Návštevníci sa mohli veľa dozvedieť z rozprávania cestovateľov a vlastníkov bonsaj centra manželov Ondejčíkových z Nitry.
Pred samotným začiatkom programu som mal možnosť porozprávať sa s Alenou Ondejčíkovou o jej putovaní po svete za čajmi a bonsajmi. Z jej rozprávania som sa veľa dozvedel o cestách, na ktoré chodí spolu so svojim manželom Vladimírom. Záujem o bonsaje a čaj u nich prišiel veľmi prirodzene. Keďže obaja študovali prírodné vedy, náklonnosť k tejto kultúre venovať sa považovali za samozrejmosť. Bolo to pred 20 rokmi, keď založili vlastné Bonsaj štúdio, dnes je to Bonsai centrum Nitra. O kvalite ich čajov, ktoré dovážajú z Ázie určite netreba pochybovať. Patria k popredným školiteľom a predajcom čajov a bonsajov na Slovensku. Návštevníci si v ich centre môžu vybrať zo širokého spektra bonsajov a čajov. Pri návšteve sa môžete veľa nového dozvedieť o čajoch a bonsajoch.
Kde bola Vaša prvá exotická výprava ?
Celkom prvá výprava z týchto ciest bola do Číny, potom to bola Srí Lanka, India, Nepál. Veľakrát sme sa vracali späť do krajín, ktoré sme už navštívili. Pred odchodom si vždy cestu naplánujeme vopred. Cestujeme lietadlom. Keď sa cesta dobre pripraví, dá sa ne nej strašne veľa vidieť. Na jeseň plánujeme ísť zase do Číny, do oblasti, kde rastú najstaršie čajovníky na svete. Domorodí ľudia v Ázii sú mimoriadne príjemní, veselí a vedia sa smiať. U nás to nebýva až také časté. Hlavne náboženstvo ich vedie k radostnému spôsobu života. Celkom im záleží na tom, aby sme videli ich krajinu. Okrem ďalekého východu cestujeme do Južnej Ameriky, lebo tam sú veľmi zaujímavé byliny. Hlavne tá Ázia a potom Južná Amerika, Brazília, Argentína, Peru a Bolívia.
Veľa cestujete a na cestách stretávate veľa nových vecí, aký máte vzťah k Slovensku ?
Ja mám veľmi rada Slovensko a aj čaj tu na. Je pre nás veľmi prínosné chodiť do krajín, kde sa pestuje čaj.
V Číne a Japonsku je čajová kultúra veľmi silná
Pitie čaju v týchto krajinách má veľkú tradíciu a je súčasťou kultúry a životného štýlu. Budhistickí mnísi sa snažili rozšíriť budhizmus, čo so sebou nieslo aj kultúru. Pre nich bol čaj veľmi dôležitý a bol súčasťou očisty.
Manželia Ondejčíkový v minulosti vydávali vlastný magazín s názvom ,,Bonsaj a čaj´´. Teraz pripravujú knižku o čaji ,,Putovanie po čajových plantážach´´ a k tomu malú čajovú školu. Hneď v začiatku sa venovali len čajom. Neskôr zistili, že čaje a bonsaje k sebe patria.
Fotogaléria k článku:
Popis: Manželia Ondejčíkový
Popis: Alena Ondejčíková
Komentáre k článku:
Komentovať môžu: ›REGISTROVANÍ MENOM‹
registrovaní nickom
všetci
Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.