Petralský Bunker BS-8. História na dosah - 1. VIDEO
História nezaujíma kadého človeka rovnako. Ba sú žudia, ktorí nemajú ani len predstavu o základných faktoch z novodobej histórie krajiny, v ktorej ijú. A je to koda. Ak nepoznáme vlastné dejiny, ako môeme chápa súčasno a predpoklada vývoj do budúcnosti.
Histórii Druhej svetovej vojny v oblasti najmä bratislavskej Petralky - presnejie vojnových bunkrov sa venuje novinár Miro Koírer. Zaloil občianske zdruenie Zacháňme Petralské bunkre a vo svojom vožnom čase sa spolu s ďalími nadencami snaí tieto jedinečné stavby dosta do viac menej pôvodného stavu a urobi v nich múzeum.
V bunkri BS-8 sa to podarilo dokonale. Práve v tomto bunkri sme sa stretli a pobavili sa o jeho histórii.
- - -
Iniciátorom zaloenia občianskeho zdruenia bol známy bratislavský fotoreportér Miroslav Koírer. Menovaný začal pred niekožkými rokmi poukazova na schátralý vojenský cintorín z obdobia 1. svetovej vojny, ktorý sa nachádza v Petralke, neďaleko sídliska Kopčany v bezprostrednej blízkosti tátnej hranice s Rakúskom. Po sérií článkov bola jeho snaha korunovaná úspechom, keď magistrát mesta Bratislavy s prispením zahraničných zdrojov dal cintorín zrekontruova. S prácami sa začalo v roku 2008 a v apríli 2009 bol cintorín za účasti primátora oficiálne otvorený.
Povzbudený týmto úspechom, obracal sa natátne orgány v snahe obnovi zdevastované petralské vojenské bunkre pochádzajúce z medzivojnového obdobia. Keďe u zainteresovaných nenachádzal očakávané postoje, rozhodol sa, e sám, prípadne za pomociďalích nadencov histórie sa podujme na rekontrukciu aspoň niektorých z nich. S pochopením sa stretol vo Vojenskom historickom ústave a u petralské starostu, resp. petralskej samosprávy. S ich tichým súhlasom sa zameral na bunker B-S-8, ktorý sa nachádza v bezprostrednej blízkosti spomínaného cintorína. Uvedený bunker bol vybudovaný zhruba v strede petralskej obrannej línie a je zároveň najväčí. Prvým krokom bolo vystrnadi z bunkra bezdomovcov, ktorí ho v tom čase uívali. Napodiv sa to obilo bez väčích problémov a na jar 2009 začal Miro Koírer s jeho čistením. Za pomoci prvých nadencov bolo vnútro bunkra zbavené najväčej piny a v máji 2009 bola intalovaná prvá výstava fotodokumentov z Vojenského historického ústavu, Ústavu pamäti národa, idovského múzea a archívu samotného Mira Koírera. Plánovaná výstava, ktorá mala trva do konca mája a návteva bunkra ako takého, sa stretla s vežkým ohlasom u verejnosti, bola predĺená do konca augusta 2009. Počas tohto obdobia sa za pomoci náhodných alebo vytrvalejích nadencov uskutočňovali prvé úpravy exteriérov. Bezprostredné okolie bunkra bolo zbavené drobných náletových drevín, vyrovnaný, resp. vyspádovaný bol priliehajúci terén, na ktorom bola vysiata tráva. Priebene sa začalo s opravou opadanej omietky, ako prípravy na mažovanie bunkra maskovacími farbami. Naintalované boli makety kanónov, neskôr sa začalo aj s mažovaním interiéru bunkra.
Nadenci pod vedením Mira Koírera pracovali na bunkri po práci v popoludňajích hodinách alebo počas víkendov. Bunker bol neustále ciežom návtevy obyvatežov Petralky, mesta Bratislavy a jeho návtevníkov z domova, ale aj žudí zo zahraničia (najmä prižahlých rakúskych obcí). Často si návtevu dohodli učitelia rôznych kôl, ktorí prili so svojimi iakmi. Navtevovali nás aj vániví priaznivci vojenskej histórie alebo pamätníci z Petralky, ktorí nám poskytovali cenné informácie. Dôleité bolo, e nám návtevníci začali prináarôzne predmety, ktoré tvoria základ výstavy. V začiatkoch sa vstupovalo do bunkra s horiacimi fakžami, čo bolo síce romantické, ale v prípade väčieho mnostva návtevníkov, dym z nich saoval dýchanie a znečisoval steny bunkra.
Zdroj: OZ Zachráňme petralské bunkre
Pozývame vás na virtuálnu prehliadku bunkra BS-8 spolu s jeho návtevníkmi z Nového Zélandu, USA a Požska. Sprievodcom po bunkri je Miro Koírer.
- - -
S touto témou sa stretneme ete viac krát aj na stránkach naich médií.
Fotogaléria k článku:
Video k článku:
Komentáre k článku:
UPOZORNENIE: Zo strany vydavateža novín ide o pokus zachova určitú formu vožnej komunikácie nezneuívajte túto snahu na osočovanie kohokožvek, na ohováranie či írenie údajov a správ, ktoré by mohli by v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
Komunikácia medzi uívatežmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov uívatežov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tie IP adresy uívatežov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závaného poruenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vyda túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
Upozorňujeme, e kadý uívatež za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môe zmaza príspevky, ktoré budú poruova pravidlá diskusie, prípadne budú obsahova reklamu, alebo ich súčasou budú reklamné odkazy. Vydavatež novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.









