Petícia za slobodu v písaní
Viete ako sa buduje profesionalita učiteľa ? Tak, že mu dôverujete, že na základe svojho vzdelania, vzdelávania, praxe a neustáleho sledovania noviniek v oblasti pedagogiky vyberie pre dieťa metódu a formu vzdelávania, ktorá je mu najprospešnejšia. V čase, keď moderné európske štáty učia deti najskôr písať na klávesnici PC a až následne písaným písmom, u nás zrušili možnosť vyučovať nespojité písané písmo a zavádza sa, bez akejkoľvek analýzy dopadov tvrdá regulácia jednotného písania. celý svet teda smeruje k zjednodušovaniu písma, iba naše Ministerstvo školstva sa vracia k Vyhláške z roku 1932.
Na našej škole sme ponúkli rodičom na výber písanie klasickým spojitým písaným písmom alebo písanie nespojitým písaným písmom Comenia script, ktoré testovali dva roky na 30 školách v Čechách. Prišli na to, že používanie nespojitého písaného písma je jednoduchšie, aj ľaváci a dysgrafici sa ho naučia oveľa rýchlejšie. Čas v škole môže byť využitý efektívnejšie a deti v snahe rýchlejšie písať vo vyšších ročníkoch automaticky prechádzajú na formu nespojitého písaného písma.
Podporte prosím Petíciu za slobodu v písaní, aby sme nedopadli ako v pesničke skupiny Bez ľadu a skladu s názvom "Píšte všetci modrým perom".
Podporiť petíciu môžete na:
http://www.changenet.sk/?section=kampane&x=914458
Petičný výbor žiada len to, aby si škola a rodičia mohli i naďalej vybrať aké písmo bude prvákov učiť. Od septembra 2017 totiž Ministerstvo školstva prikazuje, že v prvom ročníku musia žiaci vedieť písať písaným spojitým písmom.
Tu sa dozviete aj bližšie podrobnosti o petícii.
Z vyjadrenia pedagóga:
Som učiteľkou na základnej škole Juraja Fándlyho v Seredi. V našej škole sme zaviedli tiež výučbu písma Comenia Script. Modernej metóde boli naklonení i rodičia, ktorí by už teraz nemenili. Môj pohľad na písanie sa spoznaním tohto typu písma menil. Nebudem písať, že to majú deti týmto písmom jednoduchšie, ako to je prezentované vo všeobecnosti. Snaživí žiaci sa pri písaní plne sústredia na presnosť a úhľadnosť ako by sa sústredili aj pri písanom písme. Slabší žiaci, menej motoricky zdatní sa s písmom „popasujú“ oveľa ľahšie a nestrácajú chuť nielen do písania, ale aj do učenia. Písanie ako také sa predsa nespája iba s predmetom slovenský jazyk. Títo žiaci nie sú ochudobnení o grafomotorické cvičenia, o telovýchovné chvíľky, o hmatové zážitky... My tak isto precvičujeme jemnú motoriku (navliekame korálky, viažeme stužky...), tiež spoznávame grafémy modelovaním, pokusom s písaním do múky, piesku, soli... Nie sú deti ochudobnené o nič v predprípravnom období a ani v období samotného nácviku písma. Používaním písma Comenia Script môžu deti včasnejšie spoznávať svoje vlastné písmo ako celok. Veľkú výhodu vidím v tom, že deti sú odbremenené nácvikom niektorých spojov nevyhnutných pri písanom písme. Už vtedy nám vzniká viac priestoru na vyučovaní, ktorý môžeme venovať na rozšírenie jazykovej kultúry, písacích schopností žiakov, či čitateľskej gramotnosti. Samotné spoznávanie písmen je pre deti radosťou, pretože niektoré tvary už poznajú z materskej školy. S písaným písmom prichádzajú na hodinách slovenského jazyka do kontaktu denne. Vidia tvary písaných písmen v šlabikári, na vyvodzovacích kartičkách, v častiach pracovných zošitov... Písané písmo vedia prečítať tak, ako všetci ich ostatní rovesníci. Majú vtom iba „pridanú hodnotu,“ že vedia písať Comenia Scriptom a poznajú aj písanú podobu písma. Žiakom veľmi často predkladám podobu písaného písma (čítanie písaných textov, odkazy na tabuli v písanej podobe, časť poznámok v písanej podobe...). Som svedkom toho ako zvedavo vedia napísať aj písaný text.
Z vyjadrenia rodiča:
Náš syn navštevuje 2. ročník ZŠ Juraja Fándlyho v Seredi. Do 1. ročníka sme ho prihlásili do triedy, kde sa učil písať písmom Comenia script. Písal písmená veľmi blízke "tlačeným", v danom type písma čítali aj texty a tento typ písma používajú aj dnes. Písmená si osvojil ako prvák. Aj dospelí používajú v dnešnej dobe používajú skôr "tlačené" písmo. Písmo CS je jednoduché a moderné. Písmo si časom prispôsobia deti na "svoju" ruku takže je rozpoznateľný pisateľ. Sme ako rodičia spokojní, syn píše krásne, úhľadne.
Komentáre k článku:
comenia je tiež druh písma, takisto sa hlasky a samohlasky spajaju i ked v inej forme - v jednoduchšej, zrozumeteľnejšej :)
btw. dnes som podpisovala petíciu za zachovanie comenia a čo myslís, ako ľudia vypĺňali formulár? na mojej strane všetci tlačeným písmom :)
Podľa mňa je krajšie, uhladnejsie a hlavne čitateľnejšie.
Písaný text sama po sebe nedokážem prečítať, hlavne keď sa ponáhľam. Preto píšem tlačeným písmom.
Písané písmo je zastaralé a vo svete dnešnej modernej techniky stráca svoj význam a opodstatnenie.
Na mobiloch, počítačoch - všade sa používa tlačené písmo. Pri vypĺňaní formulárov, opäť palickove písmo...
Pre Emma: Podpis a pismo nemaju nic spolocne. Podpis musi byt jedinecny a co najmenej citatelny, aby bol nenapodobitelny. Specialne to plati u pravnikov.
to písmo vyučuje...
UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.