Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Rescue Online | Sereď Online | SOL archív | Reportér 24

Najhoršia je mlčiaca väčšina
Označenie inzercie
Sereď Online

ISSN 1337-8481   Dnes je 18. 3. 2020, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Vrazda novinára a jeho priatelky nesmie zostat zabudnuta
Označenie inzercie
Wifina - internetove pripojenie pre verejnost
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
FOTO
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
EXPEDICIA BALKAN 2014
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
Lekáreň
Údaje o lekárskej službe na dnešný deň nie sú dostupné.

Kino Nova
Múzeum Sereď
Farnosť Sereď
Označenie inzercie
Historické fotografie
Sereď
Označenie inzercie
Linky
Videá

PETÍCIA za obmedzenie používania pyrotechniky v meste - tretí krok: Petičné hárky

Miloš MajkoDátum31. 12. 2016 14:31:22TémaAktuálne témy
200

Občianske združenie OBČAN ROZHODNI  reagovalo na návrhy občanov publikované v diskusii v médiu  SeredOnLine.sk  spustením petičnej akcie, ktorej účelom nemá byť obmedzenie práv občanov, ale práve opačne, ich vyváženie a maximálna eliminácia obťažovania širokej verejnosti nadmerným hlukom a účinkami nepredvídateľných výbuchov petárd, delobuchov, svetlíc a zábavnej pyrotechniky na verejných priestranstvách v meste.

Presne ako sme sľúbili v predošlom článku, petičné hárky boli občanom po prvý raz k dispozícii dnes, teda  31.12. 2016  medzi  12:00 a 14:00 hodinou v priestoroch štúdia SOL na ul. M.R. Štefánika (na poschodí v poslednom vchode do objektu vedľa obchodu so športovými potrebami medzi Slovenskou sporitelňou a svetelnou križovatkou Hutník). 

Petičný hárok si môžete stiahnuť aj z prílohy, ktorá sa nachádza pod týmto článkom. Aj tu stiahnutý petičný hárok môžete bez zmien a úprav vytlačiť a s ďalšími podpismi odovzdať niektorému z autorov petície do konca mesiaca január 2017.

Petičná akcia potrvá od dnes, do  konca mesiaca  január 2017.

Text petície:

Petícia za obmedzenie / zákaz používania pyrotechniky na verejných priestranstvách mesta

My dolupodpísaní obyvatelia mesta  Sereď  nie sme spokojní s neustálym obťažovaním  až tyranizovaním výbuchmi petárd, delobuchov, svetlíc a zábavnej pyrotechniky  na verejných priestranstvách v meste  nielen počas bežných dní, ale  aj vo večerných a nočných hodinách.

Nie sme proti krátkym, niekoľko minútovým  riadeným ohňostrojom o polnoci na Silvestra/Nový rok, či pri iných slávnostných príležitostiach, no odmietame  používanie menovaných prostriedkov spôsobujúcich  výbuchy vysokej intenzity a výrazný hluk kedykoľvek a kdekoľvek. Pri nekontrolovanom používaní „zábavnej“ pyrotechniky širokou verejnosťou  dochádza k traumatizujúcim stavom u malých detí, starých a chorých osôb, ako aj u domácich a voľne žijúcich zvierat.  Pred  takýmto vopred nepredvídateľným intenzívnym hlukom sa nedá  ujsť ani skryť a to, čo niekto považuje za zábavu, iný pociťuje ako výrazné obmedzovanie a zásah do svojich práv.

Obmedzenie, resp. zákaz živelného používania pyrotechniky na verejných priestranstvách nepochybne bude aj významným preventívnym opatrením pri predchádzaní úrazov a eliminovaním neporiadku tvoreného odpadom z používanej pyrotechniky.  

Z uvedených dôvodov žiadame poslancov MsZ  o obmedzenie, resp. zakázanie  používania pyrotechniky na verejných priestranstvách  v meste v presne definovanom období schválením  podzákonnej normy  VZN s rešpektovaním príslušnej legislatívy, ako aj povinností a práv občanov vyplývajúcich z Ústavy SR.

31.12.2016

Stanislava Štefáneková        Marek Sladký        Miloš Majko

- - -

Za účelom podpísania petičného hárku, získania petičného hárku, rady alebo vysvetlenia prípadných nejasností, môžete kontaktovať autorov petície tu:

Stanislava Štefáneková, tel: 0903 255 742, e-mail:  stefanekova.s@gmail.com

Marek Sladký, tel: 0903 441 121     e-mail: marek@sladky.sk

Miloš Majko, tel: 0907 277 777, e-mail: majko@majko.sk

- - -

Vysvetlenie zámeru autorov petície:

Po naštudovaní viacerých petícií, požiadaviek občanov v mnohých mestách, VZN viacerých miest a príslušnej legislatívy sme sa rozhodli požadovať iba to, čo občanom umožňuje súčasná legislatíva a Ústava SR.
Kritikov väčšinou neznalých predmetnej problematiky upozorňujeme na nasledovné:

Obec nie je zákonom zmocnená v podzákonnej norme upravovať či určovať úpravu „o používaní pyrotechnických výrobkov“.

Obec nie je zákonom zmocnená v podzákonnej norme upravovať a určovať „používanie“ pyrotechnických výrobkov, nakoľko v zmysle citovanej dispozície zákona je obec výlučne oprávnená vykonať vo všeobecne záväznom nariadení obce, IBA úpravu zákonom určenú a zmocnenú. Znamená to teda, že: „Obec môže z dôvodu ochrany verejného poriadku všeobecne záväzným nariadením OBMEDZIŤ alebo ZAKÁZAŤ používanie pyrotechnických výrobkov kategórie F2, F3, P1 a T1 na území obce alebo v jej častiach.“ 

Obec teda zo zákona môže iba: OBMEDZIŤ či ZAKÁZAŤ, (žiadne iné skutočnosti úpravy OBEC nemá právo vykonať vo VZN, neprichádzajú do úvahy), čo znamená : zakazujem ... používanie pyrotechnických výrobkov, obmedzujem ... používanie pyrotechnických výrobkov.  A zároveň výlučne iba OBMEDZIŤ alebo ZAKÁZAŤ používanie pyrotechnických výrobkov kategórie F2, F3, P1, T1 na území obce alebo v jej častiach.

Príslušná legislatíva teda obci veľa možností (väčšinou našťastie) nedáva, no to, čo v petícii žiadame, OBEC MÁ PRÁVO v podzákonnej norme riešiť.

Príslušné  VZN by podľa nás mal vyhotoviť odborník na predmetnú problematiku - kompletný  návrh VZN po dohode s vedením mesta môže pripraviť aj naše občianske združenie.

Občania by si mali uvedomiť, že od dnešného dňa je osud petície výlučne na ich občianskej angažovanosti a to tak, že ak im súčasný stav nevyhovuje, musia to dať jasne a zrozumitelne najavo napr. podpisom pod túto petíciu a následne vytvorením spoločenského tlaku na volených zástupcov, aby petíciu korektne  a najlepšie za účasti maximálneho množstva dotknutých občanov verejne prerokovali a vykonali také úpravy v podzákonnej norme, ktoré budú vo verejnom záujme.

Aby bol výsledok čo najpriaznivejší je potrebné zapojenie sa do petície čo najväčšieho počtu občanov. Inak, ako osobným prejavom vôle každého občana, totiž riešenie občianskej požiadavky v demokracii občania nedosiahnu. Povedané zjednodušene:  málo ľudí podpísaných pod petíciou znamená nízky spoločenský záujem, čo sa rovná minimálna šanca na úspech.

Po odovzdaní petície vedeniu mesta, resp. poslancom  MsZ, bude jej akceptovanie a zavedenie do praxe už len na poslancoch MsZ. Ich akceptovanie hlasov občanov následne jednoznačným potvrdením, do akej miery poslancom záleží na oprávnených požiadavkách občanov.

Autorom petície nejde o obmedzenie práv iných, no majú záujem zabezpečiť ich vyváženie, teda obmedziť poškodzovanie práv toho, kto hluk pred ktorým sa nemôže schovať, či pred ním ujsť, považuje za neprijateľný zásah do vlastných práv.

- - -

"Občan netuší, akú má moc..." - musí sa ju len naučiť využiť. Je to skutočne na každom z nás.
 


Priložené súbory k článku:Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹
obyvateľ | 31-12-2016 19:14:36
Myslim ze tato peticia je fajn, spravna vec a informacia do noveho roku :))

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Optik MORVAY AKCIA
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Pridať komentár
iLieky
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Reporteri
Označenie inzercie
Direct real Norea - REALITY
Označenie inzercie
Optik MORVAY
Označenie inzercie
Papiernictvo Kizze
Označenie inzercie
Begam Trnava
Označenie inzercie
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
LED ARENA
Označenie inzercie
Autopožičovňa Sereď
Označenie inzercie
Bezpecne mesto
Označenie inzercie
Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Sereď, Slovensko
Jasno
15°
C
72%
Východ 10 km/h
07:02
18:10

Štv

B

23°/12°

Pia

B

22°/9°

Sob

B

22°/9°

Vyhľadávanie
Posledné komentáre
Komentársmutok 11-02-2020 12:40:12:
Tragická dopravná nehoda medzi obcou Šintava a Šoporňa - AKTUALIZOVANÉ
KomentárPolícia Začala trestné stíhanie za zločin v kauze predaja rybníkov v P.Bystrici 08-10-2019 17:02:12:
Sereďskí rybári lovia opäť vo svojom revíri
KomentárPravda je len jedna 03-10-2019 17:26:08:
7. zasadnutie Obecného zastupiteľstva v Dolnej Strede dňa 3.júla 2019
Komentáranabela 26-09-2019 14:01:27:
Adrian Macho sa oficiálne ujal vedenia obce Šoporňa
KomentárSVD1 14-09-2019 20:22:21:
" V hudbe vyjadrujem svoje pocity "
Komentárveru 01-09-2019 17:42:35:
Z času na čas si zafajčil marihuanu, ktorú si sám dopestoval v dome vo Váhovciach
Komentárs.i.n. 30-08-2019 22:01:20:
Pripomeňme si hrdinov Slovenského národného povstania zo Serede
Komentáranonym 30-08-2019 19:54:00:
"Doteraz som sa nedožil výsledku zo strany MsU, poslancov MsZ v Seredi" - píše občan Serede
KomentárMiloš Majko 30-08-2019 12:57:35:
Prípad Jankovská nie je o stanovisku polície či právoplatnom rozsudku. Je o etike a morálke.
KomentárBlablablaha 29-08-2019 13:39:44:
Vláda schválila návrh nového zákona o občianskych preukazoch
Komentárivan 29-08-2019 11:08:33:
Seniorku v Trnave podvodníci nedostali. Legenda "vnuk".
Komentáruž pred 10 rokmi 29-08-2019 05:22:58:
Trnavská župa začína s rekonštrukciu Krajinského mosta v Piešťanoch a úseku cesty Podbranč - Myjava
Komentárteraz je 28-08-2019 08:18:20:
Obžalovanému starostovi Machovi pred prokurátorkou a sudcom do reči veľmi nebolo. Čo sa dozvieme na pojednávaní zajtra?
Komentárto nevymyslíš 27-08-2019 20:32:27:
Ministerka vnútra vymenovala nového prezidenta HaZZ
KomentárBaba Vanga 27-08-2019 17:15:31:
" Takže, aké riešenie sa núka, aby sme neprešľapovali na tej našej povestnej križovatke, kde nám zabíjajú štát ?" - píše Pavol Varga
Komentárpotecha 25-08-2019 13:41:57:
MFK Zvolen - ŠKF iClinic Sereď 0 : 2 (0 : 1)

Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Bottom panel

© SeredOnLine.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na SeredOnLine.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign