Parlament vyslovil súhlas s medzinárodnou zmluvou o ochrane svedka
MVSR |MM| Medzinárodnú zmluvu pripravili štáty Salzburského fóra s cieľom zintenzívnenia spoločného úsilia a spolupráce v oblasti ochrany svedka. Podnetom bolo zasadnutie pracovnej skupiny pre ochranu svedka v rámci Salzburského fóra v Tatranskej Lomnici v roku 2010. Zmluve vyslovila súhlas Národná rada Slovenskej republiky na svojej 4. schôdzi v júli 2012.
Spolupráca zahŕňa predovšetkým premiestňovanie a ochranu osôb, výmenu informácií, administratívnu, technickú a logistickú podporu a výcvik personálu útvarov ochrany svedka. Chránená osoba, ktorá sa má premiestniť, musí byť zaradená do národného programu ochrany žiadajúcej zmluvnej strany, resp. musí sa predpokladať, že sa tak stane. Pre účely spolupráce každá zmluvná strana určí národné kontaktné miesto /mal by to to byť útvar, ktorý uskutočňuje národný program ochrany/.
Žiadajúca zmluvná strana hradí náklady na bývanie alebo iné opatrenia požadované touto zmluvnou stranou pre chránené osoby, pričom požiadaná zmluvná strana hradí výdavky na personálne a materiálne zdroje pre ochranu týchto osôb.
Zmluva nadobudne platnosť prvým dňom druhého mesiaca nasledujúceho po uložení druhej ratifikačnej listiny, listiny o prijatí alebo súhlase medzi dvoma ratifikujúcimi zmluvnými stranami . Dokument je otvorený na prístup všetkým členským štátom Európskej únie a iným štátom uplatňujúcim schengenské acquis - uzatvára sa na neurčitý čas.
Zmluva bola podpísaná v Štiříne 25. mája 2012 Slovenskou republikou, Rakúskou republikou, Slovinskou republikou, Maďarskom, Rumunskom, Chorvátskou republikou, ako aj Bulharskou republikou a Českou republikou /Poľská republika kvôli procedurálnym problémom prípravu materiálu vo svojej krajine nestihla/. Jej znenie schválila vláda 16. mája 2012.
Komentáre k článku:
UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.









