Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Rescue Online | Sereď Online | SOL archív | Reportér 24

Najhoršia je mlčiaca väčšina
Označenie inzercie
Sereď Online

ISSN 1337-8481   Dnes je 18. 3. 2020, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Vrazda novinára a jeho priatelky nesmie zostat zabudnuta
Označenie inzercie
Wifina - internetove pripojenie pre verejnost
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
FOTO
Označenie inzercie
ŠKOLA DEMOKRACIE
Označenie inzercie
EXPEDICIA BALKAN 2014
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
Lekáreň
Údaje o lekárskej službe na dnešný deň nie sú dostupné.

Kino Nova
Múzeum Sereď
Farnosť Sereď
Označenie inzercie
Historické fotografie
Sereď
Označenie inzercie
Linky
Videá

Pán primátor Tomčányi, o zákonoch sa nediskutuje. Zákony sme povinní dodržiavať. Aj Ty.

200

"Diskutabilná legislatíva." - verejne sa o zákonoch platných v SR vyjadruje primátor mesta Tomčányi.

Primátor a štatutár meste  Sereď  Ing. Martin Tomčányi v médiu "Seredske novinky" platenom z verejných finančných zdrojov vo svojom vyjadrení k nezákonnému vyplateniu takmer  150 000 Eur odmien svojmu zástupcovi Bc. Ľubomírovi Veselickému, občanov nielen verejne  klame (čítajte tu: http://www.seredonline.sk/clanky/ako-je-mozne-ze-si-primator-mesta-dovoli-verejne-klamat-obcanov/  a ešte tu:   http://www.seredonline.sk/clanky/naozaj-su-poslanci-len-tajtrlici/), ale úplne bez hanby obhajuje, resp. dokonca  ospravedlňuje porušenie zákonov. Snažil sa o to nasledovným bezprecedentným verejným vyhlásením: "Diskutabilná legislatíva." a pokračuje: "Zákonné ustanovenie, ktoré určovalo, kto má právo určiť plat zástupcovi primátora, sa odvtedy v praxi nejednotne interpretovalo."

Vyjadrenie, nad ktorým sa normálnemu človeku musí zastaviť rozum. Primátor a štatutár mesta  Tomčányi o zákonoch ktoré nerešpektoval  vyhlásil, že sú diskutabilné. A že "sa v praxi nejednotne interpretovali."

Primátor Tomčányi teda namiesto verejného ospravedlnenia sa občanom za  nerešpektovanie zákonov  píše, že zákon "sa" nejednotne intrepretoval. Nie pán primátor Tomčányi !! Nie "sa", ale Ty si si zákon vyložil tak, ako Ti to vyhovovalo. A to nie v súkromí, ale vo volenej funkcii a v nakladaní s verejnými finančnými zdrojmi v mimoriadne vysokej výške - ide o cenu napr. novostavby rodinného domu v lukratívnej oblasti mesta. Tomu sa hovorí  arogancia moci. A v prípade  primátora Tomčányiho, takéto konanie nie je ojedinelým javom.

Primátor vo svojom vyjadrení uviedol presne toto:

Diskutabilná legislatíva. Nejednotná interpretácia zákonného ustanovenia týkajúca sa kompetencie schvaľovať plat zástupcovi primátora. V žiadnom prípade úmysel.

Pri určení platu svojmu zástupcovi som vychádzal zo zákona o obecnom zriadení. Do 31.3.2010 v tomto zákone platilo, že zástupcu primátora volilo mestské zastupiteľstvo a bolo teda aj jednoznačne jasné, že mu určovalo aj plat. Avšak od 1.4. 2010 novela zákona o obecnom zriadení toto zmenila a primátor si mohol zvoliť svojho zástupcu sám.  Zákonné ustanovenie, ktoré určovalo, kto má právo určiť plat zástupcovi primátora, sa odvtedy v praxi nejednotne interpretovalo. Až novela zákona o obecnom zriadení, ktorá je účinná od 1. februára 2019 túto otázku nejasnej interpretácie odstránila. Aj zákonodarca sa priklonil k výkladu uplatňovanom v meste Sereď, t. j. že zastupiteľstvo má určiť zásady, podľa ktorých bude poslancom určený plat alebo odmena, ale konkrétnu výšku platu alebo odmeny má určiť primátor, ktorý je oprávnený prácu svojho zástupcu hodnotiť, ale  má  aj právo ho kedykoľvek z tejto funkcie  odvolať. 

Súčasná legislatíva, ktorá bola dlhé roky nejasne vykladaná (diskutabilná), vyriešila túto otázku až od 1. februára 2019 jednoznačne: plat viceprimátora schvaľuje výlučne primátor a nie zastupiteľstvo. A to až po dvoch novelizáciách.

- - -

Preložené do "ľudskej reči":

Pre spoločnosť je mimoriadne nebezpečné, keď volený zástupca, verejný činiteľ vo významnej funkcii s obrovskou zodpovednosťou pri fatálnom zlyhaní v zisteniach z kontroly vykonanej  hlavnou kontrolórkou, teda legitímnym kontrolným orgánom označeným ako: "NA ZÁKLADE VYŠŠIE UVEDENÝCH KONTROLNÝCH ZISTENÍ BOLI V KONTROLOVANOM OBDOBÍ Z ROZPOČTU MESTA ČERPANÉ FINANČNÉ PROSTRIEDKY SÚVISIACE S PLATOM ZÁSTUPCU PRIMÁTORA, KTORÝ BOL URČENÝ NEPLATNÝMI PRÁVNYMI ÚKONMI AKO AJ BEZ PRÁVNEHO NORMATÍVNEHO ZÁKLADU CELKOM VO VÝŠKE 149 363,48 EURA."  chybu neuzná, neospravedlní sa verejne občanom, ale naopak, spochybňuje zákony, ktoré bolo jeho povinnosťou rešpektovať. Nič viac a nič menej.

Primátor mal konať tak, ako mu to zákony prikazovali, resp., nemal si privlastniť právo zákonom priradené poslancom MsZ.

Priatelia, nežije pán primátor vo svojom svete príliš hlboko a nemyslí si snáď, že si za "predbehnutie zákonodarcu" o osem rokov zaslúži odmenu a uznanie? Lebo z jeho vyadrenia mám pocit, že si to myslí. - No, asi som sa nechal uniesť...

Pre spoločnosť je mimoriadne nebezpečné opakované konanie / nekonanie voleného zástupcu a tým tolerovanie / nastolenie  nezákonného stavu v organizácii, ktorú má spravovať a viesť v súlade s verejným záujmom.

Dnes nie je až tak podstatné, aký trest a komu bude príslušnými orgánmi vymeraný a či vymeraný bude. Politika a správa vecí verejných v civilizovanej spoločnosti  totiž má byť v prvom rade o morálke, etike, spravodlivosti, transparentnosti a dodržiavaní zákonov, nie opačne. Preto, ak kontrolný orgán opakovane skonštatuje nezákonný stav / konanie v organizácii, za ktorej chod volený zástupca zodpovedá, mal by sa tento volený zástupca porúčať a dobrovolne odísť z funkcie.

Zo skúseností ale vieme, že cit kedy je ešte možné odísť s ako tak so vztýčenou hlavou a akou takou cťou, u väčšiny  volených zástupcov absentuje. Preto sú chvíle, kedy práve občan nesmie mlčať. Lebo sa môže stať, že hovoriť nahlas, už šancu nedostane...

 


Fotogaléria k článku:

200
Autor: Miloš Majko
200
Autor: Miloš Majko

Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹
pre seredan | 18-06-2019 07:52:52
Tak toto je názor hodný "inteligenta". Že šak nech si uleje, keď niečo spraví pre mesto. Na tak toto môže napísať len obmedzenec.
Jozef | 18-06-2019 06:02:41
Seredan | 17-06-2019 17:11:06, ty si taky drbnuty od prirodzenia, alebo si sa k tomu dopracoval drobnou, mravencou pracou?
Ty bulo.
lolo | 17-06-2019 18:28:18
Seredan - ale na dokazovanie sú tu orgány činné v trestnom konaní. A teraz je v móde hovoriť, že kto má iný názor tak je niekým platený (aj ten čo poukazuje na prešlapy resp. korupciu). A preto sa po prešlapoch dokážu držať svojich kresiel lebo pre niektorých sú v očiach bohovia
Seredan | 17-06-2019 17:11:06
Ty trol ved mu to dokaz vypisujes jak majter sveta ty si troll preto si sa okrem seredonline nikam nikdy neposunul a ked sa ti to aj podari tak mozno v kocurkove tam taketo zvasty zeru.nemam proti tebe nic len siintrigan teda mozno ne ti ale ten kto ta plati vseci co boli pred martinom kam davali prachy a nic sa nestavalo to uz vsetci vieme a tomcany to premenil a vobec mi nevadi ci si nieco ulial vy by ste ulievali vsetko a vies ze to tak je odid a zober zosebou aj kurbela niekam kde mozete sirit sracki
občan | 17-06-2019 11:20:21
A teď si vás všechny koupím!
Pan Krajcovic | 16-06-2019 23:21:41
Priam ukazkovy priklad ako sa robi kšeft a obchadza zakon. Kamarat uz nieposlanec vlastniaci stavebnu firmu bude mat lacno odklepnutu hrubu stavbu od mesta aj s pozemkom za zlomkovu cenu a nasledne uz ma istotu od mesta opetovnu kupu po rekostrukcii na byty. Toto bol priam ukazkovy kseft a pracka na prachy aj mesta. A potom maju zaco chodit spolu po svete na lux dovolenky.
Pavol Kurbel | 16-06-2019 21:31:12
Súhlasím s autorom článku. Ak bude Tomčányi porušovať zákon ako sôkromná osoba, že miesto 50 tky pôjde 60 tkou, ako sa vraví žily mi to trhať nebude. Ale čo je moc to je moc.
Registrovaný Miloš Majko Miloš Majko | 16-06-2019 20:03:22
Nekomunikuje | 16-06-2019 19:45:19 | - nie, vyzne nie! Cez proxy servery cesta nevedie.
Nekomunikuje | 16-06-2019 19:45:19
KOMENTÁR PORUŠIL PRAVIDLÁ DISKUSIE
Príspevok svojim obsahom bol v rozpore s pravidlami diskusie, prípadne porušoval legislatívu platnú v SR a EÚ. Administrátorom portálu bol vymenený za tento oznam a uložený do archívu.
Registrovaný Miloš Majko Miloš Majko | 16-06-2019 19:36:54
Nekomunikuje | 16-06-2019 19:15:53 | - kludne aj rovnaky text svojho prispevku mate moznost uverejnit bez porusenia pravidiel komunikacie v diskusii.

Jeden prispevok sice nie k teme, ale utok na moju osobu a este aj ten vlozeny cez proxy server. Martin, Martin... - uz Ta ludia ani v anonymnej diskusii nepodporia legalne...
Nekomunikuje | 16-06-2019 19:15:53
KOMENTÁR PORUŠIL PRAVIDLÁ DISKUSIE
Príspevok svojim obsahom bol v rozpore s pravidlami diskusie, prípadne porušoval legislatívu platnú v SR a EÚ. Administrátorom portálu bol vymenený za tento oznam a uložený do archívu.
Registrovaný Miloš Majko Miloš Majko | 16-06-2019 16:06:03
Zmena je mozna vzdy, len ju musia chciet ludia. A preto treba aj robit realne kroky. Nielen sediet doma za pocitacom a rozculovat sa.

Apaticky obcan nezaujimajuci sa o veci verejne je pre volenych zastupcov ako Tomcanyi (a nielen on) uplnou vyhrou.

Len si zoberme konkretne Veselickeho - par rokov dozadu sa od komunikacie s ludmi tu na SOL mohol zblaznit. Kritizoval samospravu, primatora, neodhrnute chodniky a ked nebolo com, ludom daval aspon rady, ako varit.

Dnes primatora velebi, na nekosenie travnikov hlada vyhovorky, so SOL nekomunikuje a zatajuje sa.

Nema vsak dokonca ani ako ex hlavny kontrolor problem prijimat po dobu 8 rokov odmeny udelene nezakonnym sposobom.

Ludia sa menia. Zial. A prave tieto zmeny si musia ustriehnut obcania a reagovat na ne velmi, velmi rychlo.
Náprava je MOŽNÁ !!!!!! | 16-06-2019 13:59:13
Vážení občania a poslanci mestského zastupiteľstva ktorím konanie Tomčányiho je v príkrom rozpore s etikou , morálnym kódexom funkcionára a neposlednom rade aj zo zákonom je tu jedna možnosť, ako dosiahnuť spravodlivosť a nápravu a to :
1/ neustále podávať podnety proti Tomčányimu, jeho zástupcovi ako aj jednotlivým členom mestského zastupiteľstva, ktorí sú jeho prisluhovačom, pre dôvodné podozrenie dopustenia sa trestnej činnosti a zneužívanie funkcie na činnosť ktorá je v hrubom rozpore so zákonom. Na základe doposiaľ zverejnených skutočností je dostatočné množstvo relevantných skutočností, aby bolo začaté trestné stíhanie a vyvodené aj dôsledky voči konkrétnym osobám. Samozrejme podania musia by podávané na gen. prokuratúru a nie na okres, nakoľko je všeobecne známe , že tam majú dobré vzťahy a kryjú ich protizákonnú činnosť. Toto je taktiež dôležité uviesť pri písomných oznámeniach, pričom žiadať Gen. prokurátora aby vec vyňal z miestnej príslušnosti okresných orgánov a pridelil vyšetrovanie inému okresu v SR, čím by bola zaručená objektivita prešetrenia.
2/ Samotní občania musia konať a to tým, že na ich čelo sa musí postaviť zodpovedný, čestný občan, najlepšie by bolo keby to bol poslanec, ktorému sa bridí konanie týchto obecných pánov - npr. p. KURBEL a zorganizzoval by podpisovú akciu " REFERENDUM " o odvolaní primátora Tomčanyiho , nakoľko jeho konanie je v rozpore so zákonom a internými Predpismi resp. VZN a svojim konaním škodí všetkým občanom mesta Sereď, tj. voličom.
Samotné oznamovanie o nekalých praktikách Tomčányiho a spol. je síce prospešné , ale bohu žiaľ právne neúspešné.

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Optik MORVAY AKCIA
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Pridať komentár
iLieky
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Reporteri
Označenie inzercie
Direct real Norea - REALITY
Označenie inzercie
Optik MORVAY
Označenie inzercie
Papiernictvo Kizze
Označenie inzercie
Begam Trnava
Označenie inzercie
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
LED ARENA
Označenie inzercie
Autopožičovňa Sereď
Označenie inzercie
Bezpecne mesto
Označenie inzercie
Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Sereď, Slovensko
Jasno
15°
C
72%
Východ 10 km/h
07:02
18:10

Štv

B

23°/12°

Pia

B

22°/9°

Sob

B

22°/9°

Vyhľadávanie
Posledné komentáre
Komentársmutok 11-02-2020 12:40:12:
Tragická dopravná nehoda medzi obcou Šintava a Šoporňa - AKTUALIZOVANÉ
KomentárPolícia Začala trestné stíhanie za zločin v kauze predaja rybníkov v P.Bystrici 08-10-2019 17:02:12:
Sereďskí rybári lovia opäť vo svojom revíri
KomentárPravda je len jedna 03-10-2019 17:26:08:
7. zasadnutie Obecného zastupiteľstva v Dolnej Strede dňa 3.júla 2019
Komentáranabela 26-09-2019 14:01:27:
Adrian Macho sa oficiálne ujal vedenia obce Šoporňa
KomentárSVD1 14-09-2019 20:22:21:
" V hudbe vyjadrujem svoje pocity "
Komentárveru 01-09-2019 17:42:35:
Z času na čas si zafajčil marihuanu, ktorú si sám dopestoval v dome vo Váhovciach
Komentárs.i.n. 30-08-2019 22:01:20:
Pripomeňme si hrdinov Slovenského národného povstania zo Serede
Komentáranonym 30-08-2019 19:54:00:
"Doteraz som sa nedožil výsledku zo strany MsU, poslancov MsZ v Seredi" - píše občan Serede
KomentárMiloš Majko 30-08-2019 12:57:35:
Prípad Jankovská nie je o stanovisku polície či právoplatnom rozsudku. Je o etike a morálke.
KomentárBlablablaha 29-08-2019 13:39:44:
Vláda schválila návrh nového zákona o občianskych preukazoch
Komentárivan 29-08-2019 11:08:33:
Seniorku v Trnave podvodníci nedostali. Legenda "vnuk".
Komentáruž pred 10 rokmi 29-08-2019 05:22:58:
Trnavská župa začína s rekonštrukciu Krajinského mosta v Piešťanoch a úseku cesty Podbranč - Myjava
Komentárteraz je 28-08-2019 08:18:20:
Obžalovanému starostovi Machovi pred prokurátorkou a sudcom do reči veľmi nebolo. Čo sa dozvieme na pojednávaní zajtra?
Komentárto nevymyslíš 27-08-2019 20:32:27:
Ministerka vnútra vymenovala nového prezidenta HaZZ
KomentárBaba Vanga 27-08-2019 17:15:31:
" Takže, aké riešenie sa núka, aby sme neprešľapovali na tej našej povestnej križovatke, kde nám zabíjajú štát ?" - píše Pavol Varga
Komentárpotecha 25-08-2019 13:41:57:
MFK Zvolen - ŠKF iClinic Sereď 0 : 2 (0 : 1)

Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Bottom panel

© SeredOnLine.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na SeredOnLine.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign