Otázky a mýty o nosení detí
V rámci Medzinárodného týždňa nosenia detí – (International Babywearing Week 8.- 14.10.2012) som sa rozhodla zverejniť aj najčastejšie otázky o nosení. Ako poradkyňa nosenia detí, čerpám veľa informácií z voľne dostupných zdrojov a štúdií. Podarilo sa mi zosumarizovať najčastejšie otázky, ktoré sa ma bežne matky o nosení pýtajú.
Otázky a mýty ohľadom nosenia:
Kedy môžem začať nosiť dvoje dieťa v šatke?
Ideálne od narodenia. Dieťa bolo Vašou súčasťou po celý čas, ktorý strávilo v brušku, všetky jeho potreby boli v brušku uspokojené. (Pocit tepla, hlad, smäd, blízkosť matky.)Pôrodom sa to nekončí, práve naopak, dieťa očákava, že jeho potreby budú aj nadaľej napĺňané. Nosenie v šatke simuluje pobyt v brušku, deti ktoré sú nosené sa lepšie adaptujú na pobyt „vonku“. Nosením sa prehlbuje vzťah medzi matkou a dieťatkou. Nechajte dieťa byť blízko Vás, tam ono patrí...
Ako dlho môžem nosiť svoje dieťa v šatke?
Čas nosenia nie je obmedzený, môžete nosiť tak dlho, pokiaľ máte z toho obaja potešenie. Dieťa Vám dá určite najavo, že niečo nechce robiť a Vy tiež zistíte kedy máte dosť. Postupne ako bude rásť budú sa striedať etapy nosenia, s lezením, pretáčaním sa z bruška na chrbátik a naopak, pokusmy o prvé krôčky. Žiadne dieťa sa nebude nosiť večne, nebojte sa toho. Návyk na nosenie je jeden z mýtov, ak by to tak v skutočnosti bolo, africké, indické deti a deti z iných krajín, kde je nosenie súčasťou ich bežného života, by sa nosili do dospelosti...
Môžem začať nosiť svoje dieťa aj v prípade, že je už trochu staršie?
Samozrejme môžete..Niekedy sa môže stať, že dieťa si potrebuje na nosenie zvykúť, áno zvykúť si na niečo, načo je geneticky uspôsobené. Pretože nosenie by malo byť plynulým prechodom z bruška. Avšak treba mu nechať čas, dávkovať postupne, dávať ho do šatky, či nosiča ak je spokojné, ponúknuť mu prsník, veď v šatke a nosiči sa dá krásne dojčiť, a Vám ostanú dve voľné ruky! A tiež treba dávkovať postupne, aby si aj Vaše telo zvykĺo na nosenie. Keď sa totiž nosí od narodenia, telo nosiča si zvykať nepotrebuje. Svaly, kĺby sa prispôsobú narastajúcej váhe dieťatka postupne.
Bude mať dieťa v šatke dostatok vzduchu?
Vždy sa uistite, že nos dieťatka je voľný. V tom prípade bude mať dostatok čerstvého vzduchu. Váš pohyb spôsobí, že vzduch v šatke bude cirkulovať a zabezpečí dostatočnú výmenu vzduchu. Existujú o tom aj štúdie. Dieťa v šatke príjima len o 1 percento menej kyslíka ako mimo šatky, ale to je tým, že v šatke je dieťa omnoho pokojnejšie a dýcha kľudnejšie. Pri nosení môžete vykonávať rôzne činnosti, dieťa je predsa súčasťou Vášho života, a je rado v cetnre diania. Doprajme mu to! Môžete variť ( pozor na vysmážanie), vyvešať oprané veci, dať do práčky, žehliť, čítať, alebo len tak v kľude piť kávu.
Poškodzuje nosenie v šatke chrbátik dieťatka, alebo matky?
Chrbát dieťata je prirodzene zaoblený a vyrovnáva sa postupne v priebehu jedného až dvoch rokov do tvaru S.To je hlavný dôvod, prečo musí byť chrbátik dieťata v šatke mierne ohnutý.Je to pre dieťa určite lepšie ako keď leží vystreté alebo je prehnuté v dôsledku zlého polohovania.
Chrbtica dieťata prechádza tromi fázami pred dosiahnutím tvaru S.
1. Krčná chrbtica sa preťahuje smerom hore a dole hneď ako si dieťa udrží hlavičku hore.
2. Hrudná chrbtica sa vyrovnáva keď dieťa začne samo sedieť.
3. Krížová chrbtica unesie dieťa keď sa začne naťahovať za predmetmi a keď začne stát a chodiť.
Ľudia, ktorý pochádzajú z kultúr kde je bežnejšie nosiť deti majú menej problémov s chrbticou ako máme my.
Noseniu nebráni ani ak máte skoliózu chrbtice, svaly si postupne zvykajú na váhu dieťata, nosenie sa dá prirovnať ako keby ste civičili.
Ak však máte vážny zdravotný problém ako napríklad vyskočenú platničku, alebo niečo podobné, je dobré toto konzultovať s ortopédom.
Pokiaľ nosíte správne, nepredstavuje pre Vás ani Vaše dieťa nosenie žiadne zdravotné riziká.
Prečítajte si článok z 8.10.2012 o správnej polohe pri nosení.
Rozmáznavam svoje dieťa ak ho nosím v šatke?
V otázke vyššie som sa rozpísala o tom, prečo je pre dieťa vhodné sa nosiť. Je to pre neho plynulý prechod z bruška na svet. Nie je možné, aby ste rozmaznali dieťa tým, že ho nosíte v šatke, pretože jediný spôsob ako vie dieťa upútať Vašu pozornosť je plač. Deti s nami plačom komunikujú, oni nevedia rozprávať. Potreba blízkosti, kontakt a pocit bezpečia sú naše základné potreby a mali by byť jednoducho a prirodzene napĺňané. Neskôr, keď sa dieťa začne batoliť, alebo chodiť, chce byť nosené menej.Ich prirodzená potreba pohybu a objavovania je silnejšia a samozrejme je pre nich vzrušujúcejšie objavovať veci samostatne.
Čomu by som mala venovať zvýšenú pozornosť pri nosení?
Mali by ste používať len kvalitné šatky(diagonálna elasticita tkaných šatiek, dvojité švy na okrajoch, zabezpečenie, bezpečnosť)
Ideálne je zvoliť farbu šatky, ktorá sa páči aj Vám, pretože šatka je aj módny doplnok, a ak sa Vám nebude páčiť nemusíte sa v nej cítiť príjemne.
Šatka by mala byť utiahnutá tak pevne, aby ste nemali pocit, že dieťa treba pridržiavať rukami.
Mali by ste používať len úväzy, ktoré sú vhodné pre dieťa s ohľadom na vek a tie ktoré sú pre Vás pohodlné a rovnako aj pre Vaše dieťa.
Ak ste sa rozhodli používať šatku a nosiť v nej dieťa, nemali by ste sa nechať odradiť nedostatkom skúseností a predsudkami Vášho okolia.
Moje dieťa je veľmi zvedavé, môžem ho nosiť tvárou od seba?
Mnoho rodičov si myslí, že pre dieťa je lepšie ak ho nosia tvárou od seba. Je to nesprávne, pretože pruh medzi nôžkami dieťatka nemôže byť dostatočne roztiahnutý a nedocielite tým zaoblenie chrbátika, nohy dieťatka potom hompáľajú dopredu a dozadu a toto je z hľadiska fyziologického vývoja nevhodné.
Kedže chrbátik je pritlačený k Vášmu bruchu, tak nie je dostatočne podopretý a je formovaný do nesprávneho vyklenutého tvaru.A pokiaľ sa jedná o malé dieťa nie je možné mu v tejto polohe dostatočne podopierať hlavičku a tá sa pohupuje zo strany na stranu.
Mám na nosenie klokanku, nie je vraj na nosenie vhodná, mám ju teda prestať používať?
Ideálne zadovážiť si ergonomický nosič, ktorý je síce drahší, klokanky, ktoré su u nás dostať sú na nosenie nevhodné, dieťa má celú svoju váhu medzi nôžkami, visí vlastne za genitálie, a kedže nieje možné polohovať tak, aby sa dosiahol zaoblený chrbátik sú na nosenie nevhodné, jednak preto, že v nej trpia chrbtové stavce a nepodporujú vývin kĺbov, a okrem toho klokanku je možné nosiť iba vpredu. Áno odporúčam prestať s jej používaním.
Nebude mu v šatke zima/ teplo?
Pri nosení v šatke, sa dieťa a matka hrejú navzájom, regulujú svoje telesné teploty. Pokiaľ dieťa do šatky napríklad v lete príliš nenaobliekate, a zvolíte vhodný odev a šatku, pretože aj šatky sú rôzne typy a teda sa dá zvoliť aj podľa materiálu je to málo pravdepodobné, ale musím podotknúť, že v lete sa budete potiť vo všetkom. Vytŕčajúce časti tela samozrejme chránime proti slnku (hlavička, nôžky.)
V zime je možné použiť návleky na nôžky a tiež na ruky, nákrčník, špeciálnu vetrovku na nosenie, alebo väčšiu bundu do ktorej sa zapnete spolu s dieťatkom, zateplepnú kapsu, ktorá sa viaže na nosič. Je veľa možností. Výhodou nosenia, je tiež, že v zime máte istotu, že Vaše dieťa je v teple, hrejete sa navzájom.
Čo dosiahnete ak budete nosiť dieťa
1. Kľudné a spokojné dieťa
Deti sa počas nosenia väčšinou maximálne ukľudnia, sú veľmi vyrovnané a spokojné.
Cítia sa v bezpečí a často spokojne zaspia.
Plačú oveľa menej, ako ich „nenosení” rovesníci.
Deti, ktoré sú nosené sú dojčené dlhšie.
2. Vaše dieťa si vybuduje sebadôveru a zdravé sebavedomie
Získava ďaleko viac podnetov pre svoj psychomotorický vývoj, ako keby ležalo v postieľke alebo v kočíku. Bude Vás sledovať pri každodenných činnostiach a učiť sa, samozrejme primerane k svojmu veku. Ľahšie sa adaptuje na vonkajší svet mimo Vášho bruška.
3. Nižší výskyt dojčenskej koliky
Váš neustály pohyb jemne cvičí a trénuje svalstvo dieťatka, stimuluje prácu čriev a prispieva k uvoľneniu vetrov.
4. Samostatnejšie dieťa
Nosením je posilňovaná dôvera dieťaťa, vytvára sa sebavedomie, pretože dieťa nemusí trpieť strachom z opustenia, nemusí zúfalo plakať, pociťuje istotu, na matku a otca sa môže bezvýhradne spoľahnúť. Môže pozorovať svet z bezpečného miesta. Preto potom, keď začne štvornožkovať a chodiť, bude mať tiež oveľa väčšie sebavedomie a nebude mať strach sa od rodičov oddialiť, bude samostatnejšie.
5. Dve voľné ruky a väčšiu slobodu
Nosenie Vám uľahčí život:
- počas cestovania dopravnými prostriedkami
- pri prekonávaní schodov
- na výlete či dovolenke
- počas nákupov
- pri dojčení dieťaťa
- pri domácich prácach
- počas starostlivosti o dve deti súčasne
Ak sa chcete naučiť viazať šatku, alebo potrebujete poradiť ohľadom výberu šatky, či nosiča. Môžete tak urobiť aj osobne. V materskom centre MAMA klub na Jesenského ulici, každý štvrtok v čase od 9.30 do 11.30 je okrem konzultácie dojčenia, možnosť poradiť sa aj o nosení. K dispozícii sú aj šatky a nosiče, avšak je potrebné sa nahlásiť vopred telefonicky na čísle 0904 610 924, alebo mailom na diana.eliasova@nosmesa.eu, aby som ich mala zo sebou. Toto poradenstvo je poskytované za poplatok.
Viac o nosení ako aj o recenziách na šatky a nosiče nájdete tu :www.nosmesa.eu
Fotogaléria k článku:
Komentáre k článku:
UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.