Oravský hrad
Týmto sa chcem podeliť s vami o zážitky získané pri návšteve právom nazývaného – najkrajšieho slovenského hradu.
Nad obcou Oravský Podzámok sa hrdo týči Oravský hrad vo výške 112m nad riekou. Od severu je chránený skalným masívom a od juhu polkruhovým zemným valom. Prvá písomná zmienka o hrade pochádza z roku 1267, keď ho kráľ Belo IV. prevzal od Mika Balaša výmenou za Žilinu, Varín a Sučany. Vtedy stal sa kráľovským majetkom.
Patril viacerým panovníkom – Matúšovi Čákovi Trenčianskemu, magistrovi Dončovi, Karolovi Róbertovi, šľachticovi Matejovi Korvínovi ,Thurzovcom, neskôr Pálffyovcom.
Hrad vznikol na strategicky dôležitom mieste uhorsko-poľskej cesty v blízkosti colnej stanice v Tvrdošíne a od roku 1370 bol aj župným hradom. Tvorí ho komplex budov horného, stredného a dolného hradu.
Stredný hrad sa skladá z Korvínovho paláca, paláca Jána z Dubovca a obytnej veže. Dolný hrad tvorí Thurzov palác, kaplnka svätého Michala, západná a východná bašta, budova fary a obranný systém zložený z prvej, druhej a tretej hradnej brány.
Horný hrad tvorí Citadela – najstaršia časť hradu, ktorá bola postavená v 13. storočí na ochranu hradu.
Súčasnú podobu v renesančnom slohu nadobudol počas vládnutia Thurzovcov. V roku 1800 vyhorel. Jeho obnovu zabezpečili jeho poslední majitelia Pálffyovci.
Má viacero expozícií. Archeologická - zobrazuje pravekú minulosť Oravy,etnografická – približuje život v Oravských obciach. Prírodovedecká expozícia –vyobrazuje exponáty flóry a fauny Roháčov a Oravskej priehrady.
Najviac ma zaujala historická expozícia – historická časť tvorená pôvodným zariadením hradu, dobovými kostýmami. Najkrajšia bola Rytierska sála – kde pri hlavnom stole mohli sedieť iba muži, ženy mohli sedieť iba na sedadlách pri okraji sály, kvôli širšiemu oblečeniu. Ďaľšou zaujímavosťou boli hodiny pre služobníctvo, ktoré nemali ciferník. Z dôvodu, aby slúžky nevedli koľko je hodín, keďže museli byť stále pripravení slúžiť panovníčkam. Na jednom z obrazov panovníkov bola ruky vyobrazená so šiestimi prstami. Páčila sa mi aj miniexpozícia s hračkami pre deti panovníkov. Nebolo ich veľa. Zaujímavý bol aj písací stôl. Pri prehliadke hradu sme prešli 631 schodov. Tieto údaje som si poznačila pri výklade sprievodkyne hradu.
Fotogaléria k článku:
Komentáre k článku:
UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.