Október, mesiac zdravých zubov
Okrem iných prívlastkov patrí októbru i tento prívlastok. A aby tých zubov nebolo málo, už niekoľko rokov patrí druhá októbrová streda Dentálnej hygiene. Dentálna hygiena je neodmysliteľnou preventívnou súčasťou dnešnej modernej stomatológie. U nás na Slovensku začali pracovať prvé dentálne hygieničky v roku 1993, stomatológovia pravdaže o niečo skôr, ale zubná problematika je stará ako ľudstvo samo. Za kolísku ľudstva sa považuje Mezopotámia a v tomto období považovali za pôvodcu chorôb zubov biele červy s čiernou hlavičkou. Ľudia tohto obdobia tvrdili, že červy sídlia vo vnútri zubov a stade ich navrtávajú. Zuby liečili zaklínadlami, pripravovali liečivú zmes, ktorú aplikovali na boľavé miesta. Na červíky, ktoré údajne spôsobujú zubný kaz, verili aj anglický liečitelia už v časoch nášho letopočtu, ba aj profesori vysokých škôl ešte v 18. storočí...Doba pokročila, a teóriu o červíkoch používame ako rozprávku pre deti s vierou, že v nich vybudujeme pozitívnejší vzťah k ústnej hygiene.
Dnes veľmi dobre poznáme pôvodcu problémov v ústach. Zaklínadlá a liečivú zmes vystriedali zubné kefky /dokonca aj „elektrické“/, zubné pasty a ústne vody. Mali by sme byť „za vodou“...no opak je pravdou. Neustále bojujem s bolesťami zubov a naďalej prichádzame o chrup vplyvom neliečených zápalov ďasien.
A PRETO
Zabudnime na červíky!
Zabudnime na nedostatok vitamínov, ktorý vraj spôsobuje krvácanie ďasien!
Zabudnime na genetiku, ktorá nehrá až takú dôležitú úlohu, ako si myslíme!
Zabudnime na nespravodlivosť, ktorú cítime pri spomienkach na našich dedov, ktorí mreli s kompletným chrupom!
Poďme sa pozrieť na problém bez ružových okuliarov.
Za všetko zlé v ústach „vďačíme“ baktériám, ktoré sa nachádzajú v mäkkom bielom povlaku. Tieto baktérie vytvárajú kyseliny, ktoré naleptávajú zubnú sklovinu a vytvárajú zubné kazy. Okrem kyselín vytvárajú i toxíny, ktoré spôsobujú zápaly a krvácanie. Zápal ďasien vedie k poškodzovaniu okolia zubu a k „parodontóze“.Ak na zuboch, po nedokonalom vyčistení, zostane povlak, tento následne zmineralizuje a vznikne zubný kameň. Nuž a zubný kameň vytvára na zuboch nerovnosti, útočisko pre ďalšie baktérie. A kolobeh sa opakuje. Preto nevidím dôvod na pestovanie masívnych nánosov zubného kameňa v ústach. Nie len množstvo zubného kameňa je určujúce pre postihnutie okolia zubov, ale i krvácanie ďasien. Kým sa zub vykýva z úst vplyvom „parodontózy“ prejde niekedy 30 -40 rokov. No uvedomme si, že zápal a krvácanie ďasien trápi už tínedžerov. Baktérie sa nedajú úplne zlikvidovať z našich úst, no musíme redukovať ich množstvo na minimum.
Nič lepšie ako mäkká zubná kefka s rovno zastrihnutými štetinkami na tento boj neexistuje!
K zubnej kefke neodmysliteľne patrí i medzizubná kefka a zubná niť.
Vieme teda proti čomu bojovať, vieme čím bojovať, čo je však najdôležitejšie, musíme vedieť aj AKO!!!
Veľmi ma teší, že ľudia používajú okrem zubnej kefky aj pomôcky na medzizubné čistenie. Ale nie každá medzizubná kefka je vhodná do každého medzizubného priestoru a používanie zubnej nite nemusí priniesť želaný efekt. Zubná kefka môže nenávratne poškodiť zubnú sklovinu. A zase tá naj -najmäkšia zubná kefka nemusí vyhovovať všetkým. Áno, aj mäkkosť kefiek môže byť rozdielna.
Tak ako nám najlepšie sadnú šaty od krajčíra, presne tak musíme mať i zubnú hygienu ušitú na mieru. Vedieť čím, akým pohybom, ako dlho si čistiť zuby sa nedá napísať, nakresliť ani nafotiť. Čistenie zubov potrebujeme precítiť, vyskúšať a naučiť sa vlastnou rukou. I pocit čistých zubov sa nedá popísať. Potrebujeme čas a trpezlivosť.
Ani ten dobrý futbalista nie je dobrý preto, lebo raz, dva krát kopol do lopty, ale preto, že trénoval...
Až si budeme vedieť dôsledne vyčistiť naše zuby za pomoci tých správnych pomôcok, až vtedy sa budeme môcť tešiť zo zdravého a pekného úsmevu. No nie len my, ale i archeológovia, ktorí budú splietať teórie o tom, aká bola úroveň našej stomatológii v 21 storočí.
Želám Vám len tie najkrajšie aj najzdravšie úsmevy a ak uznáte, že potrebujete v tomto bludnom kruhu pomocnú ruku, som tu pre Vás
Marcela Královičová Dipl.Dh
Komentáre k článku:
UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.