Odvazna predpoved - USA sa podla ruskeho profesora buduci rok rozpadnu
Internetovy server Novinky.cz pod titulom "USA se příští rok rozpadnou, tvrdí ruský profesor" zverejnil zaujimavu, verejne prezentovanu uvahu ruskeho profesora Igora Panarina, v ktorej predpoveda rozpad USA do konca roku 2010 a dokonca znovuovladnutie Aljasky Ruskou federaciou. Podla jeho uvah, bude najsilnejsou ekonomikou sveta Rusko a Cina. (viacej v predmetnom clanku
http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/163025-usa-se-pristi-rok-rozpadnou-tvrdi-rusky-profesor.html )
Tak to aby sme sa priatelia poponahlali so zhananim leteniek na Aljasku, aby sme sa stihli zapisat do historie, ako jedni z poslednych navstevnikov tejto nadhernej krajiny, ktoru pred viacej ako 100 rokmi za par dolarov Rusi predali Spojenym statom. Fajn obchod. Za co Aljasku planuje Rusko ziskat spat, profesor vo svojom prejave nepovedal.
Komentáre k článku:
Komentovať môžu: ›REGISTROVANÍ MENOM‹
registrovaní nickom
všetci
Ľubomír Veselický | 08-03-2009 17:38:57
Pokiaľ sa celosvetovo neujme logika platiaca v časoch starého Ríma, že najviac má mať za výrobok ten, kto ho vyrobí a najmenej ten, kto ho iba predá, nebude reálne hodnotená cena práce a vkladu toho, kto honorár pýta tak sa po blížiacom zemetrasení svetového hospodárstva dočkáme iba toho, že vstanú noví úžerníci, burzoví špekulanti, makléri a iná dnes dožívajúca háveď.
Peter Klokner | 08-03-2009 16:12:33
Faktom je že predchodcom hyperinflácie je deflácia, ktorej sa dnes vyspelé ekonomiky obávajú. Pokles cien a zdržanlivosť zákazníkov spôsobia roztočenie špirály, kde zánik výrobných kapacít zvyšuje nezamestnanosť a tá logicky rozširuje rady tých, ktorí na kupovanie nemajú či ho odkladajú. Špirála sa stáva nebezpečnou a jej zvrat zásahom (koho) môže zasa spôsobiť panický dopyt. Viď Zimbabwe aj keď s odlišnými faktormi. Pravdou je, že v 80-tych rokoch naozaj došlo v USA k rozhodnutiu neriešiť krytie domácej meny zlatom (spravidla). Napríklad aj snaha Iraku a Iránu v 90-tych rokoch prejsť v obchodovaní na trhu s ropou a plynom na platbu v iných menách (rubeľ, libra či neskôr Euro) boli iba snahou zlomiť ekonomicky väzy USA. O probléme s neustálou tlačou bankoviek nekrytých v skutočnosti ničím vie vyspelý ekonomický svet dávno, sila dolára je však ešte stále v jeho celosvetovom rozmere ako platidla. Jeho nelogické posilovanie v súčasnosti je tiež iba v dôsledku virtuálnej istoty investorov či špekulantov. Istoty z toho, že existencia globálneho trhu je na dolári a USA jednoducho stále životne závislá. Osobne si myslím, a budem sa opakovať, že táto kríza naozaj "vyčistí" ekonomiku, aj tú globálnu. Vyčistí ju od parazitov akých môžeme sledovať aj v našich podmienkach, možno i v obyčajných predražených tendroch kde skutočná hodnota výkonov a práce obyčajných ľudí je iba preostriedkom na dosiahnutie zisku.
Peter Klokner | 09-03-2009 10:14:16
Pán Veselický jedna rozvitá veta obsiahla všetko, v čom vidím na tejto kríze pozitívum. Všetko čo na raste ekonomiky parazituje by malo odumrieť. Ak sa to stane, nech je kríza aj 5 rokov, ak sa to stať nemá vďaka podpore "štátu" tak to zabaľme rovno. Mentalita aj slovákov je ale ukážkou že hlupákov je stále dosť. Lebo bez nich by nebolo BMG, nebankoviek ani iných parazitov....
Ľubomír Veselický | 05-03-2009 16:50:23
Zaujímavé, že mnoho jednoduchých ľudí so sedliackym rozumom vnímalo expanziu výroby podporovanú špekulatívnymi akciovými trhmi ako rakovinu ekonomiky, no iba niekoľko ekonómov ju malo odvahu pomenovať. Dnes je to už jedno.
Systém sa už začal rúcať a znovuzrodenie skutočných hodnôt nás ešte len čaká. Je iba otázkou času, ktorým smerom liečby sa vydáme. Jednou z ciest je údajne hyperinflácia. V niektorom z mojich príspevkov som ju už spomínal. Prečo si to myslím? Nie som ekonóm. Iba som si položil otázku, čím sú tie šuštiace doláriky asi tak kryté. Zlatom určite nie. Prácou, ktorá je stále lacnejšia? Inými aktívami? Ktoréže sú to? Predimenzovaná výroba USA ma vraj jednu tretinu zbytočných kapacít. Európa na tom nie je určite oveľa lepšie. Šrotovné sa veľmi rýchlo minie účinkom. Iné významnejšie kroky neboli dosiaľ jasne pomenované. Vidím to tak, že naša tackavá chôdza k lepším zajtrajškom bude ešte veľmi tŕnistá.
Peter Klokner | 05-03-2009 09:54:28
Tieto správy sledujem už dávnejšie. Veľmi zaujímavý rozhovor k téme je i tu: http://pandora.idnes.cz/part/2009/2/49318
Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.