Odborníci hovoria: - Spojené štáty môžu skolabovať do 15 dní
Možno trochu pritiahnuté za vlasy, no vzhľadom na sústavne vzrastajúcu silu Čínskej ekonomiky možno ani až tak nie. Čína je skutočne významným partnerom ekonomík celého sveta.
USA sú v kríze. Tí, ktorí pravidelne do USA cestujú či komunikujú so svojimi známymi v Spojených štátoch dlhodobo žijúcimi vedia, v akej hlbokej kríze krajina vlastne je. Vláda urobila všetko možné a možno aj nemožné na záchranu ekonomiky USA - hlavne bánk, ktoré celosvetovú krízu viac menej spôsobili. Faktom je, že ide o problém oveľa zložitejší - napríklad manažéri krachujúcich firiem si totiž popri podpísaní výpovedí pre tisíce ľudí nezabudli nadeliť a podpísať príslušné odmeny neraz vo výškach vysoko prevyšujúcich niekoľkoročné príjmy aj nie malých skupín nimi prepustených zamestnancov.
Už niekoľkokrát sme sa zaoberali problémom Grécka a kolektívnym "zalepením" sekery zaseknutej nad pomery žijúcimi obyvateľmi krajiny a jej politikmi. Toto isté nám hrozí znovu. A to v podobe už nie možných či nemožných, ale skutočne nepredstaviteľných a pravdepodobne hodne riskantných krokov FEDu - dnes už asi pokusu o zázrak.
Niektoré servery naozaj situáciu hodnotia triezvo a nehovoria ina o USA či Grécku - "Výber daní klesá a výdavky, ako napríklad dávky v nezamestnanosti, rastú. Vládny deficit sa prudko zvyšuje. Niektoré vlády, ako Grécko, sú už tak zadlžené, že im nechce požičať nikto. Vždy v histórii musela takáto vláda vyhlásiť bankrot."
No história sa žiaľ opakovať vždy nemusí a opätovne žiaľ "musíme" jedine my - bežní občania. A to akceptovať rozhodnutia, ktoré sú vyslovene nelogické, neekonomické, nesystémové a znovu žiaľ - pri nevydarení sa experimentov niekedy realizovaných až analfabetmi (skorej však tých, ktorí podľahli tlakom rôznych ekonomických lobby) na ich negatívne výsledky doplatíme my všetci. Dnes sa však jedná už asi o celý svet. Teda snáď mimo Severnej Kórei, kde to syn milovaného komunistického vodcu určite už onedlho vyrieši úplne inak. Snáď nepomrú od hladu všetci jej obyvatelia. Nám to dúfam až tak isto nehrozí, no vzhľadom na nepredvítateľný vývoj, byť optimistom veľmi nemám dôvod.
Zaújímavo sa problematike venuje:
http://aktualne.centrum.sk/ekonomika/financne-trhy/clanek.phtml?id=1219338
Komentáre k článku:
Komentovať môžu: ›REGISTROVANÍ MENOM‹
registrovaní nickom
všetci
Igor Lehocky | 06-11-2010 09:29:24
Karol Marx, Fridrich Engels a V.I.Lenin kedysi davno napisali hrube knihy o fungovani kapitalizmu. Tvrdili okrem ineho, ze vraj podstata kapitalizmu ako statneho zriadenia (alebo ekonomika)je postavena na vojenskych konfliktoch a zbrojnom priemysle, ktory udrziava krajinu "nad vodou". Amerika je takym asi zjavnym prikladom ich tvrdenia, lebo vojenskymi konfliktami sa tato krajina prezentovala a prezentuje snad vsade na svete. Kto vie, ci sa raz neoprasia teorie tych spomenutych panov, asi by to bola sranda.
pre digi talles | 06-11-2010 08:33:12
Zdá sa, že ty nečítaš pre istotu nič. Potom trt vieš. Hovoria ti niečo Rothschildovci alebo Rockefellerovci? Alebo si hádam myslíš, že všetky rozhodnutia amerického prezidenta pochádzajú výlučne z jeho hlavy? Nebuď naivný.
digi talles | 05-11-2010 21:21:32
anonym 21:10
mal by si prestat citat rozpravocky ;-)
anonym | 05-11-2010 21:10:45
Hm, a vraj najsilnejšia ekonomika sveta. V celej svojej nahote sa ukázali jej nedostatky. Ich ekonomika bola celé roky postavená na parazitovaní v iných štátoch pod rôznymi zámienkami budovania demokracie a nastoľovania svetového poriadku. Americkí slobodomurári, ktorí v skutočnosti riadia krajinu a ktorí určujú politikom ekonomické smerovanie krajiny, si budú musieť znovu vymyslieť nejakú agresívnu inváziu do niektorej krajiny. Rodinné klany podieľajúce sa na riadení krajiny v pozadí niečo vymyslia, ako zbohatnúť na nešťastí iných. Bude to však len oddialenie a predĺženie americkej agónie.
Jaro trojak | 06-11-2010 21:23:58
Kríza bude trvať len dokiaľ sa nevytlačia nové miliardy dolárov.Lebo ich tlač je nekontrolovateľná a platíme ich všetci.
anonym | 06-11-2010 20:57:54
Veru, americký kapitalizmus funguje presne podľa tejto teórie.
digi | 05-11-2010 20:41:11
( Autor dlhodobo nerespektuje pravidla diskusneho fora v súkromnom internetovom mediu a to napriek viacerym upozorneniam. Nevyuzil ponuknutu moznost tvorcov novin, za svoje nemiestne spravanie ospravedlnit sa. Preto su a do prisposobenia sa stanovenym pravidlam diskusie, aj budu jeho prispevky zmazavane. )
Igor Lehocky | 05-11-2010 18:14:56
Financna, platobna a danova anarchia, nevymozitelnost prava, nezamestnanost, korupcia, podvody, sukromne zaujmy zbohatlikov, hmotna nezainteresovanost za chybne rozhodnutia v neprospech statu, neucta k zakonom = DEMOKRACIA?
ja | 05-11-2010 17:42:35
cina ma najvacie zasoby dolara mimo USA jej zaujem o ich krach je teda absolutne nulovy. americanov mi je neskonale luto, ze uz maju pred domom len dve auta a jeden clen rodiny snad uz aj videl prostriedok hromadnej dopravy zvnutra. pijavica, co cica vsetky ostatne regiony dostala bruchabol. jediny kto moze skrachovat svetovu ekonomiku su svetovi financnici, ak to urobia stanu sa z nich svetove nuly, lebo system na ktorom sa prizivuju zanikne. jedine ze by mali v plane zit ako drogovi magnati v kolumbii a platit vsetko zlatom nie kreditkami. vycicat do morku kosti to ano znicit tazko.
Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.