Od znovuzjednotenia Nemecka uplynulo už dvadsať rokov

Kancelárka Nemecka Angela Merkelová už v uplynulú sobotu a to v predvečer výročia vo svojom videoblogu ocenila obyvateľov bývalého Východného Nemeckaza "odvahu bojovať za slobodu". Medzi týchto ľudí patrí i ona sama.
Padla železná opona a padol aj Berlínsky múr, ktorý po desaťročia rozdeľoval Berlín na časť východnú - socialistickú a západnú, prakticky úplne odkázanú na zásobovanie leteckou cestou.
A následne pred dvadsiatimi rokmi prestali existovať dve samostatné republiky - Nemecká demokratická republika a Spolková republika Nemecko.
Oslavy tohto významného výročia výročia sa v tomto roku presunuli na sever do Brém, kam okrem kancelárky Angely Merkelovej zavítali mimo iných významných predstaviteľov aj generálny tajomník NATO Anders Fogh Rasmussen či predseda Európskej komisie José Manuel Barroso.
Západná časť Nemecka investovala do pozdvihnutia ekonomiky zrujinovanej socializmom miliardy vtedy ešte DM, no rozdiely ako vo vybudovanosti východonemeckých miest, zárobkoch bývalých východných Nemcov ale i zásadné rozdiely v produktivite práce či jej kvalite sú citeľné ešte aj teraz.
I keď som Berlin naposledy navštívil letecky, ani niekoľkodňový výlet autom nie je zlým nápadom. Na navňadenie možno poslúži fotoreportáž.
Fotogaléria k článku:
Komentáre k článku:
Komentovať môžu: ›REGISTROVANÍ MENOM‹
registrovaní nickom
všetci
Jozef | 11-10-2010 13:51:00
OKEJ ja sa teda "naruším".
Pardon, nedalo sa nekusnut.
Pre MMKK 02.21 | 11-10-2010 13:01:53
Máš tu štyri chyby doftedy má byť na začiatku veľke písmeno a písmeno v píše sa Dovtedy dalej fšetko sa píše všetko dalej
teraski sa píše teraz, keby som bol tvoj učiteľ dal by som ti za štyri chyby dvojku.Aj další tu kompetentný nevie dávat mäkčene,dlžne,bodky,čiarky atd.Ludia narušte sa poriadne písať ked chcete sem komentovať okej. ;-) ;-) ;-) ;-)
Igor Lehocky | 11-10-2010 08:48:13
Historia raz zhodnoti ktorym smerom sa ludia vybrali po pade komunizmu resp. socializmu po roku 89, ak teda to bude vobec mozne, ci to zbohatlici dovolia porovnavat zivotnu uroven vtedy a dnes, slobodu a neslobodu, rozvojovu zaostalost a moderne trendy, socialne istoty a chudobu. Vzdy sa najde nieco pre aj proti, stredna a starsia generacia ma pravo porovnavat. To najpodstatnejsie bolo, je a vzdy bude: zamestnanie, dostatok penazi, slusny dochodok. Co z toho je v SR na urovni? Mne z toho vela pozitiv nevychadza. Ale to nie je tema na jeden prispevok.
MMKK | 11-10-2010 02:21:58
doftedy bol Berlín len v rukách socializmu, teraz je v --- celý. Fungovalo fšetko tak ako má, teraski, nieje na nič penazí, vysvetlí mi to niekto?
Miloš Majko | 10-10-2010 22:19:08
Martin - mate pravdu - tzv. letecky most bol nevyhnutny v prvopociatkoch rozdelenia Berlina, no letecka doprava bola nenahraditelna, nakolko DDR-aci sa bali utekov svojich ludi na Zapad. Medzi SRN a Zapadnym Berlinom existovalo aj vlakove spojenie - trat po celej dlzke ohradena plotmi a vlak nestal na ziadnej zastavke) - no letecke bolo skutocne primarne. Napr. nejestvovali colnice pre pesich mimo podzemia. No a prirodzene ze Brandemburska brana bola iba dominantou, ktora nesluzila ako prechod. Osobne som sa bol na mieste pozriet aj za socializmu - moj otec bol na devizovy prislub v Zapadnom Berline a ja vo vychodnom. Kazdy na opacnej strane opony - snad 200 m od seba, no metrov nepreniknutelnych a kazdy pokus o ich prekonanie bol trestany zastrelenim. Viacej v dalsom clanku:
Bol som pri rúcaní Berlínskeho múru - osobne...
http://www.seredonline.sk/index.php?sekcia=clanky&clid=1250197715&tis=ue0gsf3h23eau2b748282u6sp0
martin | 10-10-2010 22:02:31
len opravím že berlín bol letecky zásobovaný len niekoľko mesiacov, chvíľu po rozdelení nemecka. Potom priebiehalo zásobovanie klasicky, autami. Keď bol Berlín zásobovaný letecky tak lietadlá pristávali na letisku každých 90 sekúnd. Spojencom išlo o prestíž a česť tak dotovali aj takto neefektívnu dodávku zásob.
Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.