Od 1.júla pohotovosť v nemocnici sv.Lukáša v Galante funguje aj naďalej. K zmene ale došlo v ordinačných hodinách
Od 1. 7. 2018 Lekársku službu Prvej pomoci nahrádza Ambulantná pohotovostná služba. V zmysle novej úpravy zákona malo ministerstvo zdravotníctva od tohto dátumu zabezpečiť jendotlivé miesta, kde mali byť služby ambulantnej pohotovosti poskytované – tzv. pevné body. V TTSK bolo ministerstvom stanovených 7 pevných bodov APS pre dospelých (Trnava, Dunajská Streda, Galanta, Piešťany, Hlohovec, Skalica, Senica) a 6 pevných bodov APS pre deti a dorast (Trnava, Dunajská Streda, Galanta, Piešťany, Skalica, Senica).
Čitatelia už pravdepodobne zaregistrovali, že v 1. kole výberového konania boli v našom kraji obsadené len 3 miesta, kde mala byť ambulantná pohotovostná služba poskytovaná a to okresy Piešťany, Senica a Dunajská Streda. Preto TTSK po niekoľkých stretnutiach a komunikácii s lekármi dosiahli dohodu na prevádzkovaní pohotovostí aj v ďalších troch pevných bodoch. Sem zapadá aj nemocnica sv. Lukáša v Galante, kde väčšina obyvateľov mesta Sereď v prípade potreby pohotovosť využíva.
Zdá sa, že teda k žiadnej zmene nedošlo a pohotovosť v Galante bude fungovať ako doteraz. No k malej zmene predsa len prišlo. O vyjadrenie som požiadala hovorcu spoločnosti Svet zdravia Tomáša Kráľa:
Nové pohotovosti APS pre deti, dorast aj pre dospelých zostávajú v galantskej nemocnici na pôvodných miestach. Nemocnica je ich povereným prevádzkovateľom. Pre pacientov je dôležitá zmena prevázdkových časov. Po prvom júli budú dostupné počas pracovných dní od 16:00 do 22:00 hod., a cez víkendy od 7:00 do 22:00hod. Pacienti v neodkladných stavoch majú byť smerovaní priamo na urgentný príjem nemocnice, ktorý funguje nepretržite.
Čo sa týka poplatkov na ambulanciách APS a na urgentnom príjme sú stanovené zákonom a rovnaké na celom území Slovenska (http://www.health.gov.sk/?pohotovosti-po-novom). Z nášho pohľadu majú regulačnú funkciu, aby spomináné akútne pracoviská neboli zahlcované pacientami v zdravotnom stave, ktorý je možné štandardné riešiť počas dennej pracovnej zmeny vo všeobecných a špecializovaných ambulanciách.
Poplatky na pohotovosti teda zostávajú nezmenené a my z uvedeného portálu pre úplnosť informácií iba citujeme:
Pacientsky poplatok 2 eurá sa uhrádza za návštevu ambulantnej pohotovostnej služby, ak vyhľadáte urgentný príjem v nemocnici v čase medzi 16. a 22. hodinou v pracovných dňoch a v čase medzi 7. a 22. hodinou v dňoch pracovného pokoja v okrese alebo obvode, kde zatiaľ nie je ambulantná pohotovosť, alebo ak vás lekár z ambulantnej pohotovostnej službyodošlena urgentný príjem
Bez poplatku na pohotovosti budú pacienti bezprostredne po úraze. Ale pozor, oslobodenie od poplatku neplatí, ak úraz vznikol preukázateľne v dôsledku užitia alkoholu, drog alebo lieku užitého iným spôsobom, ako odporučil lekár. Rovnako za ambulantnú pohotovosť neplatí ani poistenec, ktorý bol následne hospitalizovaný v nemocnici, alebo ak ide o maloleté dieťa a o poskytnutie starostlivosti žiada zariadenie, v ktorom je dieťa umiestnené na základe rozhodnutia súdu alebo orgánu sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately. Všetky tieto zmeny akceptovali aj odborné spoločnosti, ako napríklad Slovenská lekárska komora, Asociácia súkromných lekárov či Slovenská lekárnická komora.
Komentáre k článku:
Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.