Obdivuhodný zberateľ samorastov
Osemdesiattriročný JÁN BENO, bývalý riaditeľ ZK ROH v Seredi, dnes Kultúrneho domu, sa na dôchodku venuje písaniu kroniky pre rybárov, záhradkárov, a vôbec, o kultúrnom dianí v meste a tiež píše do rôznych médií. Voľné chvíle však venuje aj svojej záhradke a najmä zbieraniu samorastov. Na stenách jeho bytu, ale aj v pivnici, visia samorasty jeleňa, klokana, ryby, lasice, chobotnice, delfína, štrkáča, ľudských ciev, prasaťa, či dokonca aj Ježiša Krista na kríži a desiatky ďalších. Vzácne samorasty, ktoré si obyčajný človek ani nevšimne, nazbieral ešte ako vášnivý rybár v Poronde pri Váhu a pod podmytými brehmi. Každý, kto príde do jeho rodiny na návštevu, si samorasty pozrie a hlboko ich obdivuje.
Komentáre k článku:
Z vyše päťdesiatky nádherných vajíčok sa dodnes zachovalo štyridsaťsedem. Desať je v kremeľskej klenotnici, ostatné vlastnia rôzni zberatelia. Napríklad britská kráľovná Alžbeta II. či švédsky kráľ Carl Gustav. Jedno mal aj Michael Jackson. Keď ruský podnikateľ Viktor Vekselberg vykúpil od rodiny amerického vydavateľa Malcolma Forbesa deväť vajíčok (vraj za ne zaplatil okolo 100 miliónov dolárov) a doviezol ich späť do Ruska, stal sa národným hrdinom. Väčšinu vajíčok stihol podobný osud ako množstvo iných ruských umeleckých pokladov. Čo si so sebou nevzali aristokrati a obchodníci pri útekoch pred boľševikmi po roku 1917, to sovietske úrady rozpredali.
Výnimka
Len jedna žena, ktorá nebola príslušníčkou cárskeho dvora, dostala viac ako jedno Fabergého vajce. Prvé vajíčko manžel - majiteľ sibírskych zlatých baní - kúpil Barbare Kelchovej v roku 1896. Pokračoval až do roku 1902, keď sa ich vzťah skončil. Najoriginálnejšie je vajíčko Jedľová šiška, na ktorom modré šupinky zdobia stovky drobných briliantov. Vo vnútri je malý strieborný indický slon s klami z pravej slonoviny, jazdcom v turbane a sedlom bohato zdobeným zlatom. Keď sa Kelchovci rozišli, odišla Barbara do Paríža. V roku 1920 jej sedem vajíčok Fabergé kúpil parížsky klenotník.
Pokračovatelia
Po Fabergého smrti nemal kto pokračovať v tradícii výroby slávnych vajíčok. Autorské práva získala až v roku 1989 nemecká fi rma Victor Mayer, ktorá tradíciu zlatých veľkonočných vajíčok, vyrobených v pôvodnom štýle a originálnymi technikami, obnovila. Prvé z novodobých vajíčok Fabergé dostali v roku 1990 Michail Gorbačov a Nelson Mandela. Obnovená výroba však nezatienila slávu pôvodných originálov z dielne Petra Carla Fabergého, vyrobených v rozpätí rokov 1885 až 1916. Dnes majú už astronomickú hodnotu a túžia po nich zberatelia celého sveta
UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.