O tomto čase už Airbus nemôže letiet-nemá palivo AKTUALIZOVANE - Aktualizovane 18:43 - sprava MZV SR - AKTUALIZOVANE 21:25 - narodnosti obetí leteckej havárie AKTUALIZOVANE - Brazilske patracie timy nasli trosky havarovaneho lietadla
Žiaľ je vysoko pravdepodobné, že Airbus 330-200 francúzskej leteckej spoločnosti Air France s 228 ľuďmi na palube letiaci z Brazílskeho Rio de Janeiro do Paríža, dnes po 4.14 SELC havaroval do Atlantického oceánu. Podľa informácií riadiacich letovej prevádzky, posádka počas posledného rádiového spojenia hlásila skrat na elektronike a lietadlo následne vletelo do silných turbulencií. Odborníci sa domnievajú, že do lietadla udrel blesk. Brazílska armáda rozbehla rozsiahlu záchrannú pátraciu operáciu a jej lietadlá hľadajúc havarovaný Airbus smerujú k Európe. Potvrdene - lietadlo Air France Airbus 330-200 sa s istotou rovnajucou sa 100 percentam zrutilo do Atlantickeho oceanu. Na palube boli podla informacii prepravcu aj dvaja Slovenski obcania. Správa Ministerstva zahranicnych veci SR: Na zozname cestujúcich airbusu dvaja občania SR 01.06.2009 - [správa] Ministerstvo zahraničných vecí Francúzskej republiky dnes telefonicky potvrdilo Zastupiteľskému úradu SR v Paríži, že na zozname cestujúcich lietadla A330 francúzskej spoločnosti Air France, letiaceho na trase z Rio de Janeira do Paríža, ktoré dnes zmizlo z radarov pri atlantickom pobreží Brazílie, sa nachádzajú dvaja občania SR. Zaujimavy material: http://aktualne.centrum.sk/veda-a-technika/clanek.phtml?id= AKTUALIZOVANE 21:25 - narodnosti obetí leteckej havárie - letecka spolocnost uvádza 3 Slovakov Air France zverejnili statnu prislusnost obeti leteckej katastrofy. Viacej Na: http://alphasite.airfrance.com/s01/ AKTUALIZOVANE - 02_06_2009 Brazilske bezpecnostne, zachranarske a patracie zlozky oznamili, ze nasli casti havarovanho lietadla A330 letu 447 Z Rio de Janeiro do Pariza. Trosy sa nachadzaju v centralnej casti Atlantickeho oceanu a mozu byt az 5 km pod hladinou. Potvrdili, ze vsetci pasazieri i clenovia posadky su mrtvi. Na miesto kde sa stroj zrutil smeruju zachranne plavidla, ktore sa budu snazit vylovit trosky a obete nestastia. Zacina sa vysetrovanie leteckej katastrofy - najvacsej v historii Air France.
Komentáre k článku:
Komentovať môžu: ›REGISTROVANÍ MENOM‹
registrovaní nickom
všetci
Peter Klokner | 04-06-2009 20:58:37
T´á posádka z SDKÚ ma nenapadla ale je to celkom trefná pripomienka. Pri stave našej ekonomiky by bolo možno vhodné tých mládežníkov akože ministrov Smeru zo spiacej bunky SZM naložiť do vládneho špeciálu a poslať si odpočinúť čo najďalej. Potrebujeme aby už niekto konečne povedal že je tu bordel a že je zle. Od týchto uspávačov hadov sa to nikdy nedozvieme. Zas to len tá hnusná pravica bude musieť ťahať z hnoja ako predtým.
Miloš Majko | 02-06-2009 19:44:21
Deniska, po cca 250 letoch komercnymi aerolinkami si dovolim povedat, ze v situacii v akej sa s najvacsou pravdepodobnostou nachadzali pasazieri i posadka lietadla, nemali moznost nad nicim premyslat. Ak lietadlo klesalo tak rychlo ako sa predpoklada, tak pravdepodobne v priebehu par sekund boli v bezvedomi a nasledne mrtvi. Zial, no pre nich mozno nastastie...
Na trenskontinentalnych letoch som zazil aj velmi silne turbolencie - hlavne pri preletoch v oblasti Islandu a Gronska, raz dokonca nad pustnou oblastou centralnych Spojenych statov. Boli rozne situacie i pristatia. Ako vodic s odjazdenym asi milionom kilometrov som si velakrat uvedomil bezmocnost pasaziera v lietadle - v ziadnej situacii nedokazem nic ovplyvnit. Chod udalosti a zivot pasazierov je vzdy v rukach kapitana a zial - techniky. A ta moze zlyhat. Ako ukludnenie kazdemu cestujucemu moze sluzit fakt, ze posadka je v tom rovnako a to i v pripadnych nasledkoch. Urcite sa tragedii zabranit nedalo, no skutocne nevidim dovod na to, aby niekto povedal, ze prestane (alebo) nezacne lietat z dovodu moznosti leteckej havarie. Pre lepsie pochopenie spravania sa lietadla v roznych situaciach a moznosti pilota ich ovplyvnovat som sa rozhodol absolvovat let na trenazeri, na ktorom sa cvicia posadky B 737 NG. Odporucam - stoji to za to.
anonym | 02-06-2009 17:55:28
Napadlo ma pár vtipov o leteckých nehodách, ale teraz sa to akosi nehodí...
Denisa Némethyová | 02-06-2009 17:18:07
anonym...no preferujem auto a "pešibus" a do práce vlakom...xixixixi..ale ja sa táák bojím lietania...to musí byť horšie ked padáááááš a čakáš čo bude...pri autohavárii nečakáš na náraz, ten príde ako z jasného neba...xixixi... :-P
Peter Sabo | 02-06-2009 15:19:43
Letcka doprava je stale najbezpecnejsia to je fakt. Na tomto priklade ale opat mozno ukazat to ,ze vobec nezalezi na veku lietadla. Nezvestny Airbus (F-GZCP) bol len 4 roky stary. V podstate to bolo lietadlo v "zaruke". Nepriek tomu spadlo.
Na druhej strane verim v to ze pokial by sa problem stal nad pevninou leitadlo by pristalo, sice nudzovo s problemami ale pristalo, to bohuzial v oceane nie je mozne.
Miloš Majko | 02-06-2009 14:25:59
Z Ria som letel necele tri tyzdne pred touto katastrofou. 19. hodina je frekventovanym casom na nocne transatlanticke lety. Letel som s IBERIOU do Madridu, no na terminali bol aj AIR FRANCE - dost pravdepodobne fyzicky to iste lietadlo, ktore spadlo do oceanu. Vsetky lietadla letia po prakticky rovnakej trase - tisice bezpecnych letov s milionmi prepravenych pasazierov. Na zaklade teorie pravdepodobnosti sa da povedat, ze otazka nestoji, ci niektore lietadlo spadne, ale ktore a kedy. A prirodzene s akymi nasledkami. Bat sa vsak lietania a necestovat, je akoby sme sedeli doma, aby nas po ceste do prace nezrazilo auto. A to je pravdepodobnejsie, ako ze havaruje prave lietadlo, v ktorom sa nachadzame.
V spravach sme zachytili, ze jedna britka volala manzelovi na mobil a ten zvonil. Domnievat sa ze zije je zial iba zufalym pokusom o zrnko nadeje. Skorej je pravdepodobne, ze mobil zvonil niekde v hoteli v Rio de Janeiro na nabijacke, kde ho zabudol. Uprostrd Atlantiku mobilny signal - zial, aj na tomto pripade je mozne vidiet, ako su niektore media ochotne pre senzaciu uverejnit hocico.
anonym | 02-06-2009 13:38:46
Faktom zostáva, že letecká doprava je najbezpečnejšia na svete. Akurát je smola, ak sa zrúti práve to "vaše" lietadlo. Vtedy je šanca na prežitie vždy takmer nulová.
pre denisku | 02-06-2009 13:36:47
Deni a aky dopravny prostriedok preferujes? Pretoze o automobilovych nehodach pocut kazdodenne uz len v dopravnych servisoch v radiu, autobusovych a vlakovych nehod je neurokom, ci uz na SVK alebo vo svete, a na bicykli ci peso Ta tiez moze zrazit auto, co sa tiez stava zial casto. Ako sa potom premiesnit z bodu A do bodu B? ;-)
Denisa Némethyová | 02-06-2009 13:11:36
tak toto ma definitívne odrádza o lietania..... :-X
pre anonymM | 02-06-2009 12:01:01
Vďaka! *yes*
anonymM | 02-06-2009 11:44:57
to ze to myslel na arabsku posadku som pochopil po precitani diskusie aj ja, ale p. Toth, treba si to najprv precitat *loony*
pre A. Tótha | 02-06-2009 10:57:35
Reagoval som na príspevok p. Kloknera, kde písal o arabskej posádke, nie na článok opisujúci tragédiu. Stačí si prečítať predchádzajúcu diskusiu a trošku rozmýšľať. Zbytočná otázka z Vašej strany. A "natom" sa píše oddelene - "na tom".*loony*
Alexander Tóth | 02-06-2009 10:35:19
co je ti natom smiesne... *loony*
anonym | 02-06-2009 08:41:30
Predsudky stále existujú. Najlepšia by bola posádka z SDKÚ. :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D
Peter Sabo | 02-06-2009 08:24:57
No ta poznamka k Arabskej posadke. Neviem ci je zrovna toto na mieste, mat strach z "cudzokrajnej" posadky, pripadne "nezapadnej". Kazdy pilot musi absolvovat typovy vycvik a verte ze stredisk kde sa to robi nie je vela. Napriklad velka cast Slovenskych (ale vo vseobecnosti Europskych) pilotov si robila typove skusky na B737 v Dubaji. Typova skuska je pre kazdeho rovnaka a jej hlavnym cielom je vyskusat si na simulatore prakticky vsetky situacie co mozu nastat. Ja osobne by som v tomto nejake predsudky nebral v uvahu, okrem toho dost velky pocet arabskych aeroliniek patri k spicke co sa tyka komercneho lietania.
Peter Klokner | 01-06-2009 21:51:02
tiež si myslím že blesk by nemal byť takým problémom. Ako keby sme sa divili že loď nie je stavaná na vasoké vlny. Osobne som zažil pristávanie v Blave krátko pred polnocou za veľmi silnej búrky a pocity nie moc príjemné. Najmä keď cez okienko nevidíte absolútne nič a nemáte ani potuchu v akej ste polohe. Ak k tomu pridáte kompletnú arabskú posádku, je to pekelná kombinácia iba pre silné žalúdky. Faktom je, že dosadnutie som cítil menej ako za ideálneho počasia. Podľa posledných informácií v tom lietadle sedel slovenský pár. Bohužiaľ, tentoraz im šťastie neprialo. MZV vraj už informovalo príbuzných.
Peter Sabo | 01-06-2009 16:53:41
Osobne sa mi verzia z bleskom moc nepozdava. Lietadla dostavaju zasahy bleskom dost casto a zatial som nepocul o kritickej poruche sposobenej bleskom. Lietadla sice po zasahu bleskom musia prejst urcitou prehliadkou ale v podstate su OK. Tu sa mi to zda na nejaky zavaznejsi problem ak to bolo v elektronike, neviem mozno poziar, predsa len v lietadle maju vsetky zariadenia minimalne 3 zalohy.
Pribinacik | 01-06-2009 16:10:31
uz je to vsade na internete. Ale BBC ma asi najblizsie informacie *yes*
Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.