Nový zákon o neprimeraných obchodných podmienkach môže zachrániť slovenských pekárov
Nextina |MM| Nové znenie zákona, ktorý má pomôcť v boji proti neférovým praktikám v obchode s potravinami, začne platiť už začiatkom apríla 2019. Pekári na Slovensku jeho obsah oceňujú, nakoľko zhodne tvrdia, že neprimerané podmienky sú dôsledkom zneužívania ekonomickej sily, na ktoré zväčša doplácajú práve dodávatelia.
Bratislava, 8. februára 2019– Zákon o neprimeraných obchodných podmienkach má novú podobu. Jeho prísnejšie znenie z dielne Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, ktorého účinnosť nadobudne 1. apríla 2019, vítajú slovenskí pekári.
Tí sa zhodujú sa v názore, že je to prvý vážny krok, ktorý môže dopomôcť k záchrane pekárskeho odvetvia, ktoré patrí k jedným z najstarších remesiel na Slovensku. „Slovenskí pekári už dlhšie volali po sprísnení zákona o neprimeraných obchodných podmienkach. Jeho aktuálnu podobu veľmi oceňujeme, keďže pekári dlhodobo v obchodných vzťahoch zastávajú pozíciu slabšieho a často sú prinútení súhlasiť s takými podmienkami, ktoré si určujú odberatelia so silným postavením na trhu, čo deformuje férové podnikateľské prostredie,“ uviedla Tatiana Lopúchová, predsedkyňa Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov.
Práve férové podnikateľské prostredie je podľa pekárov základom každej dobre fungujúcej ekonomiky. Aj preto pozitívne vnímajú viaceré body zákona, ako je skrátenie splatnosti faktúr na 15 dní, eliminácia skrytých poplatkov, ktoré pekárom často znižovali zisk, no v aktualizovanom znení vítajú napríklad nariadenie, že marketingové letáky predajcov budú musieť obsahovať minimálne 50-percentný podiel slovenských výrobkov, sprísnenie kontrol predajcov, ako aj fakt, že odberateľ bude môcť požadovať zníženie kúpnej ceny od dodávateľa len v prípade, ak sa tovar skutočne predá spotrebiteľom v akciovej cene. „Najpozitívnejšie však hodnotíme zákaz predaja pod ekonomicky oprávnené náklady, a teda, že odberateľ nebude môcť žiadať predaj výrobkov pod výrobné náklady dodávateľa, čo je dlhodobo bežnou praktikou v obchodných vzťahoch,“ spresnila Tatiana Lopúchová.
Ekonomicky oprávnené náklady boli naposledy vyčíslené v roku 2014 Výskumným ústavom ekonomiky poľnohospodárstva a potravinárstva. Ich aktualizácia na rok 2019, ktorá je naplánovaná v najbližších týždňoch, ukáže, za aké ceny sú pekárne v súčasnosti v priemere schopné vyrábať základné pekárenské výrobky. „Očakávame, že ekonomicky oprávnené náklady sa výraznejšie zmenia. Od doby ich posledného vyčíslenia do cien vstúpili viaceré faktory, ktoré výrobné náklady navýšili, ako je napríklad každoročný rast minimálnej mzdy, prijatie sociálneho balíčka či rast cien surovín,“ priblížila Tatiana Lopúchová, predsedkyňa Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov.
Komentáre k článku:
UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.









