Nový Eurobarometer: Slováci hodnotia tento rok pozitívnejšie členstvo v únii aj Európsky parlament
Európsky parlament |MM| To, čo Európanov spája, je dôležitejšie, ako to, čo ich rozdeľuje, myslí si to 71% Európanov. 53% obyvateľov EÚ je zároveň presvedčených, že členstvo v EÚ je dobré pre ich krajinu. Dokumentujú to výsledky najnovšieho prieskumu Eurobarometer, ktorý publikoval v piatok Európsky parlament.
Na Slovensku je o výhodách členstva v EÚ presvedčených 54% obyvateľov, čo je nárast až o 6% v porovnaní s minulým rokom (najvyšší medziročný posun v rámci únie), pričom sme presvedčení, že členstvo nám prináša hlavne nové pracovné príležitosti. Inak sa podiel respondentov v EÚ, ktorí členstvo považujú za dobrú vec zásadne líši podľa krajiny, od 74% v prípade Írska, po 31% v Grécku.
Podobne ako v roku 2015, aj teraz si 60% ľudí v únii myslí, že ich krajina profituje z členstva v EÚ. Na Slovensku je to až 79% opýtaných. (tiež 6% nárast oproti 2015).
Pozitívne čísla zaznamenalo Slovensko aj v prípade otázok o Európskom parlamente. EP má pozitívny imidž u 28% Slovákov , čo je najvyšší nárast v únii proti minulému roku (o 9%). 45% Slovákov (44% Európanov) vníma EP neutrálne.
Prieskum, ktorý sa uskutočnil medzi 24. septembrom a 3. októbrom 2016, čiže už počas slovenského predsedníctva únie, priniesol aj ďalšie zaujímavé výsledky.
46% Európanov by chcelo, aby europarlament zohrával dôležitejšiu úlohu ako v súčasnosti. Na Slovensku si to myslí 47% ľudí, čo je o 17% viac ako minulý rok a taktiež najväčší skok v rámci celej únie.
Podľa 71% Európanov a 78% Slovákov nás viac vecí spolu spája ako rozdeľuje.
Prvky európskej identity
Demokracia a sloboda zostávajú kľúčovými prvkami európskej identity pre 50% opýtaných Európanov, zatiaľ čo euro zaznamenalo jasný pokles na 33%, najmä v krajinách Eurozóny. Naopak na Slovensku je euro kľúčovým prvkom európskej identity a to až pre 57% opýtaných. Jeden z dvoch Európanov si tiež myslí, že ich pocit príslušnosti k únii by posilnil harmonizovaný systém sociálneho zabezpečenia.
Viac zapojenia?
Európania majú pocit, že váha ich hlasu klesá, najmä na národnej úrovni. Len 53% respondentov si myslí, že ich hlas zaváži v ich vlastnej krajine (54% Slovákov).
Ľudia v EÚ nemajú na budúcnosť pozitívny pohľad. 54% respondentov tvrdí, že v EÚ sa „veci uberajú zlým smerom“, čo je nárast o 13% oproti minulému roku ( v SR 51% ľudí). O svojej vlastnej krajine si to myslí 58% opýtaných Európanov (14% nárast oproti 2015), na Slovensku 57% občanov. Slováci si však zároveň myslia, že situácia sa zhoršuje viac v ich vlastnej krajine ako v EÚ.
Celý prieskum v slovenčine môžete nájsť na nasledujúcom linku:
http://www.europarl.europa.eu/
Komentáre k článku:
UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.









