Novela zákona o obecnom zriadení
NR SR schválila 17. februára 2010 novelu zákona o obecnom zriadení (č. 369/1990 Zb). Prezident ju 22. februára vetoval a vrátil naspäť do parlamentu na opätovné prerokovanie s dvoma pripomienkami. NR SR novelu znovu schválil, pričom akceptoval iba jednu výhradu prezidenta. Novelu prezident podpísal 18. marca 2010 a nadobudla, až na nejakú výnimku, účinnosť dnes 1. apríla 2010.
Spomeňme aspoň najpodstatnejšie zmeny tohto zákona. Novinkou je povinnosť obecného zastupiteľstva najneskôr 90 dní pred voľbami určiť na celé funkčné obdobie rozsah výkonu funkcie starostu (§11 ods. 4 písm. i)). Na návrh starostu môže zastupiteľstvo tento rozsah zmeniť, no zastupiteľstvo nie je týmto návrhom viazané. Ten istý paragraf v písm. k) hovorí o tom, že zastupiteľstvo schvaľuje zásady odmeňovania poslancov (doteraz takéto zásady neexistovali a preto odmeny poslancov nemali dané žiadne kritériá).
§ 12 ods. 1 určuje, že obecné zastupiteľstvo zasadá podľa potreby, najmenej však raz za tri mesiace. Čiže sa predĺžila lehota na uskutočnenie zasadnutí a predkladateľ novely to odôvodnil tým, že pôvodná 2-mesačná lehota bola problémom najmä v letných dovolenkových mesiacoch. Paragraf 12 ods. 5 a 6 reaguje na problémy pri rokovaniach zastupiteľstva v niektorých obciach. Zastupiteľstvo schvaľuje návrh programu zasadnutia a jeho zmenu na začiatku. Ak starosta odmietne dať hlasovať o návrhu programu alebo o jeho zmene, stráca právo viesť zasadnutie obecného zastupiteľstva a v tejto úlohe ho nahradí jeho zástupca (príp. poslanec poverený zastupiteľstvom). Toto isté platí i v prípade, ak starosta neudelí slovo poslancovi, ktorý o slovo požiadal v súvislosti s prerokúvaným bodom programu. Ide o obligatórnu povinnosť, t.j., že zákon nedáva "stratu vedenia zasadania" ako možnosť ale ako povinnosť.
V zákone pribudol §13 ods. 4 písm. d) podľa ktorého starosta vydáva pracovný poriadok, organizačný poriadok obecného úradu a poriadok odmeňovania zamestnancov obce. Týmto sa jednoznačne vymedzuje zodpovednosť starostu v pracovnoprávnych vzťahoch obce.
Taktiež je v novele zakotvená obligatórna povinnosť starostu poveriť jedného z poslancov zastupovaním (zástupca starostu). Túto povinnosť má starosta do 60 sní od zloženia sľubu starostu; ak tak neurobí, zástupcu starostu zvolí obecné zastupiteľstvo. Starosta má tiež právo zástupcu kedykoľvek odvolať, no do 60 dní od odvolania musí poveriť zastupovaním ďalšieho poslanca.
Táto novela má snahu lepšie a jasnejšie vymedziť úlohu starostu v pracovnoprávnych vzťahoch obce a tiež aj zamedziť situáciám, kedy by sa na zasadnutí obecného zastupiteľstva nedostal nejaký poslanec k slovu. Avšak až prax ukáže, či novela prinesie očakávaný efekt. Napriek tejto novele osobne očakávam ešte ďalšie novely tohto zákona, keďže je v ňom ešte množstvo nejasných ustanovení a takých, ktoré by bolo potrebné upraviť vzhľadom na potreby praktického života obce (dokonca možno pripraviť celkom nový zákon, pretože súčasný má tiež už veľa noviel).
Komentáre k článku:
Komentovať môžu: ›REGISTROVANÍ MENOM‹
registrovaní nickom
všetci
Ľubomír Veselický | 01-04-2010 17:59:10
Podľa Murphyho zákonov znamená každá zmena zhoršenie. Novela zákona o obecnom zriadení je žiarivým príkladom. Konkrétne v časti, kde usgtanovuje povinnosť zasadať obecnému zastupiteľstvu najmenej raz za tri mesiace. Predkladateľ môže odôvodňovať návrh hocičím, ale tým, že bol problém v letných mesiacoch sa zaradil medzi tých, čo nemajú ani šajnu o samospráve. Čo v letnom období mestá nežijú? Naopak. A keď situácia vyžaduje, tak sa obecné zastupiteľstvo zísť musí. Jednoducho musí. Poslanci sú zástupcovia občanov a na divadelné prázdniny nárok jednoducho nemajú. (Aj keď niektoré výstupy možno divadlo pripomínajú.)Starostovia dostali väčšie právomoci. V poriadku. Pôjde iba o to, či ich budú využívať v prospech všetkých alebo tichúčko zneužívať.
Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.