Pozvánka na Noc múzeí a galérií 2019 V Mestskom múzeu v Seredi
Noc múzeí a galérií je celoeurópske podujatie realizované pod patronátom Rady Európy s cieľom v čo najväčšej miere prezentovať kultúrne dedičstvo. Pod týmto patronátom, spolu so Slovenským národným múzeom, Zväzom múzeí a galérií, múzeami a galériami na Slovensku a kultúrnymi partnermi sa do tohto projektu zapojilo i Mestské múzeum – Fándlyho fara v Seredi.
Mestské múzeum – Fándlyho fara v Seredi Vás srdečne pozýva v sobotu 18. mája 2019 od 10.00 hodiny do 21.00 hodiny na podujatie „Noc múzeí a galérií“. Už od 10.00 hodiny je pripravený bohatý program. Počas tohto dňa až do 21.00 hodiny sú pre návštevníkov múzea umožnené prehliadky expozícií a výstav s odborným výkladom, tvorivá dielňa na tému Aquamanile. V duchu spomienky na významnú slovenskú osobnosť M. R. Štefánika a česko-slovenské kultúrne vzťahy dvoch národov pripravili v múzeu prednášky a komorný koncert.
Na terase v Múzejnej záhrade si už od 10.00 hodiny do 14.00 hodiny môžu návštevníci vyskúšať v tvorivej dielni vyrobiť nádobu Aquamanile (latinský význam slova voda (aqua) ručne (manus)). Stredoveká spoločnosť ju používala najskôr v kostoloch a neskôr i na umývanie rúk pri jedle. V Európe sa objavujú tieto nádoby v 11. storočí, používajú sa pri obradoch v kostoloch a táto tradícia umývania rúk sa prejavila i v živote šľachty a mešťanov. Nebola to len obyčajná nádoba, z ktorej sa nalievala voda na očistu rúk, ale zároveň odrážala úspech a bohatstvo samotného hostiteľa. Tvorivú dielňu bude viesť výtvarníčka Elena Chatrnúchová.
Prednášky k výročiu tragédie zahynutia významnej slovenskej osobnosti M. R. Štefánika začnú o 15.30 do 17.00 hodiny. Prvá prednáška archivárky PhDr. Evy Vrabcovej má názov Spolok pre vybudovanie pomníka generálovi M. R. Štefánikovi. Tragická smrť Milana Rastislava Štefánika, ktorý sa veľmi zaslúžil o vznik nového štátu
i smrť jeho troch sprievodcov 4. mája 1919 hlboko otriasla kultúrnou verejnosťou a jeho priateľmi, medzi ktorými bol aj architekt Dušan Jurkovič. Na jeho návrh boli všetci pochovaní 11. mája 1919 na Bradle nad Štefánikovou obcou - Košariskami. Na zasadnutí Telovýchovnej jednoty Sokol v Bratislave bol 9. októbra 1919 založený Odbor pre postavenie pomníka generálovi Milanovi Rastislavovi Štefánikovi, ktorého cieľom bolo organizovať a realizovať zbierku na postavenie pomníka a založiť tak Spolok pre postavenie pomníka generálovi M. R. Štefánikovi. V prednáške bude prezentovaná táto téma štúdiom archívnych dokumentov, ktoré poukazujú aj na problémy, ktoré sa vyskytli, pokým nebola mohyla dokončená a slávnostne odhalená.
Druhá prednáška vedeckého pracovníka Petra Macha, PhD. z Historického ústavu SAV v Bratislave má názov Pozostalosť po generálovi Milanovi Rastislavovi Štefánikovi. Pozostalosť po generálovi M. R. Štefánikovi bola v roku 1920 prevezená
z Paríža do Československa. Vláda sa usilovala odkúpiť ju od rodiny Štefánikovcov. Po dlhých naťahovačkách sa to vláde podarilo, využili ju na budovanie Múzea čs. légií v Prahe - Tróji. Osobitnú podkapitolu tvorí snaha previezť torzo generálovej pozostalosti
z Tahiti do ČSR. Na Slovensko bola väčšina pozostalosti prevezená až v roku 1939. Prezentovanie tejto témy prednášky umožňuje nahliadnuť trochu aj do súkromia rodiny Štefánikovcov, poodhaľuje byrokratickú mašinériu prvej republiky a spolitizovanie celej kauzy.
Komorný koncert Československého komorného dua sa uskutoční o 18. hodine v Múzejnej záhrade Mestského múzea v Seredi, v prípade nepriaznivých podmienok (nepriaznivé počasie alebo práce na zateplení budovy MsÚ) sa koncert uskutoční v priestoroch múzea. Pavel Burdych, český virtuózny huslista a Zuzana Berešová, slovenská klavírna virtuózka si pripravili program, ktorý je zostavený štýlovo len z českých a slovenských skladieb. Zaznejú skladby slovenských a českých skladateľov napr. Leoša Janáčka, Antonína Dvořáka, Jozefa Suka, Mikuláša Schneidera Trnavského Milana Nováka, Bedřicha Smetanu a iných.
Program Noci múzeí a galérií v Mestskom múzeu v Seredi je venovaný československej spomienke 100 rokov od úmrtia Milana Rastislava Štefánika.
Mária Diková, vedúca Mestského múzea – Fándlyho fary v Seredi
Komentáre k článku:
UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.









