Nepokojné médium / Yeasty Medium
TLAČOVÁ SPRÁVA
Po viacerých súhrnných výstavných prezentáciách diania na slovenskej fotografickej scéne – Súčasná slovenská fotografia (1999), Mladá slovenská fotografia (2001), Slovenská fotografia 1925 – 2000 (2001) a Nová slovenská fotografia (2009) – sa zhodnotenia dočkalo aj obdobie často charakterizované adjektívom slobodné: dve dekády po prelomovom roku 1989.
Výstava Nepokojné médium reflektuje vývoj fotografie na Slovensku počas tohoto dvadsaťročia, ovplyvnený zmenou spoločenskej klímy, prienikom európskych a amerických aktuálnych tendencií do slovenského umenia, zvyšujúcou sa úrovňou umeleckého školstva, výstavnej prezentácie a celkovým upevnením postavenia fotografického média v kontexte súčasného vizuálneho umenia.
Euforické i hravé deväťdesiate roky so svojím začiatkom poznačeným doznievaním „novej vlny“ predchádzajúcej dekády a experimentovaním s fotografickými technikami vyvrcholili infiltrovaním neokonceptuálnych prístupov v podobe fotoinštalácie, videoinštalácie a umenia site-specific. Pod vplyvom postmoderných stratégií, akcentujúcich predovšetkým rod, telo a identitu, sa plynule pretransformovali do tretieho milénia, v ktorom dostáva čoraz väčší priestor digitálna analýza fotografického média, lyrizujúca až efektná neoromantická estetika i sociálne angažované témy. Expozícia je koncipovaná ako osem mikrovýstav organicky prepojených do jedného celku. Nesleduje chronologickú os, ale prechádza priečne najdôležitejšími témami, žánrami či technologickými diskurzmi, ktoré výrazne oscilovali alebo stále oscilujú v dielach autorov sledovaného obdobia. Členenie do kapitol tak predstavuje otvorený systém prezentácie i interpretácie jednotlivých diel, kde je mechanické porovnávanie dvoch rovnomerne zastúpených období nahradené asymetrickým modelom usúvzťažňovania diel v rozlične nastolených kontextoch.
Úvodná kapitola Slovák prostredníctvom portrétu a „nového dokumentu“ mapuje politický a spoločenský fenomén mečiarizmu, prechod obyvateľov krajiny na nový životný štýl, ako aj ich meniacu sa identitu.
V Otázke žena, reflektovanej nielen ženskými autorkami, sa popri výraznejšom vymedzovaní sa v rámci genderového diskurzu dostáva do popredia tiež sféra intimity a súkromného prežívania „ženského sveta“.
S prechodom z formálne definovaného žánru aktu k tematizácii tela a telesnosti prostredníctvom bolesti, sexuality a reflektovania „iného“ je zviazaná kapitola Ne-pekné telá
Problém sebareflexie a následnej sebaprezentácie v rámci autoportrétnej tvorby sústredenej v časti Hovory k sebe vizuálne osciluje medzi efektnou mediálnou šou, tichou kontempláciou a ironickou sebaprojekciou.
Priestory nikde sa rozprestierajú na území žánrov krajiny a architektúry. Vplyvom digitálnych technológií prešla téma životného priestoru vývojom od hravých inscenovaní k neúprosnej manipulácii urbánnej i prírodnej krajiny s kritickým pohľadom na zmeny v topografii nášho sveta.
Nástup digitálnej fotografie zrelativizoval aj fotografické svedectvo, záujem autorov sa však nanovo obrátil k osobnej i kolektívnej pamäti, čo prinieslo nové tvorivé výzvy, ako je napríklad práca s archívom či amatérskou fotografiou, prezentovaná v časti Stopy pamäte.
Do kategórie Šum média vyústila čoraz väčšia fascinácia samotným fungovaním či už klasického alebo digitálneho fotografického obrazu a jeho technologickými možnosťami.
Vedomá infiltrácia výrazových prvkov jazyka reklamy a módnej fotografie do tzv. výtvarnej fotografie a naopak, zahrnutá v kapitole Záblesky komercie, je sprevádzaná brilantným zvládnutím techniky, no zároveň dodáva dielam svojbytný výraz a často i kritickú formu cielene ironizujúceho komentára komerčne využívaných vizuálov.
Slovenská fotografia 1990–2010
3. – 30. 11. 2010
Dom umenia, Nám. SNP 12, Bratislava
Vernisáž: 2. 11. o 15.00 hod.
Kurátori: Lucia L. Fišerová, Václav Macek, Anna Maximová
Autori: Peter Ančic, Andrej Balco, Andrej Bán, Tomáš Agat Błoński, Petra Bošanská, Petra Cepková, Judita Csáderová, Radovan Čerevka, Jan Ďurina, Petra Feriancová, Pavlína Fichta Čierna, Daniel Fischer, Viktor Frešo, Mário Furčák, Jana Hojstričová, Peter Homola, Dominka Horáková-Ličková, Jana Ilková, Peter Janáčik, Andrea Juneková, Andrea Kalinová, Šymon Kliman, Robo Kočan, Martin Kollár, Viktor Kopasz, Branislav Kropilák, Marek Kvetan, Galina Lišháková, Boris Németh, Lucia Nimcová, Jozef Ondzik, Ingrid Patočková, Pavel Pecha, Viktor Pischinger, Rudo Prekop, Peter Rónai, Maroš Rovňák, Dorota Sadovská, Silvia Saparová, Jozef Sedlák, Rudolf Sikora, Pavel Maria Smejkal, Ľubo Stacho, Monika Stacho, Tono Stano, Vasil Stanko, Lucia Stráňaiová, Viktor Szemzö, Jana Šturdíková, Miro Švolík, Tibor Takáts, Martin Tiso, Olja Triaška Stefanovič, Kamil Varga, Tomáš Werner, Jana Želibská, Jaroslav Žiak, Peter Župník
Komentáre k článku:
Komentovať môžu: ›REGISTROVANÍ MENOM‹
registrovaní nickom
všetci
Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.