Nenaleťte podvodníkom na internete
KRPZ Trnava |MM| Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Trnave eviduje za obdobie uplynulých desiatich mesiacov 143 prípadov počítačovej kriminality, čo predstavuje nárast o 10 oproti rovnakému obdobiu minulého roka. V okresoch Trnava a Skalica sme zaevidovali pokles v tejto trestnej činnosti, avšak v okresoch Senica, Galanta a Dunajská Streda sme zaznamenali nárast. V okrese Senica došlo k nárastu až o 10 prípadov, v Galante o 7 a Dunajskej Strede o 2.
Obeťami trestnej činnosti prostredníctvom internetu sa stávajú ľudia širokého vekového spektra. Nie je to len záležitosť týkajúca sa teenagerov, ako by sa mohlo zdať. Podvodníkom naletia aj muži či ženy v zrelom veku. Páchatelia často využívajú hru na city, zaľúbenosť, stavajú sa do pozície trpiteľov a v poškodených vyvolávajú ľútosť a súcit alebo pocit, že sú tými pravými, komu na nich záleží. Postupne pod vymyslenými legendami (vojaci slúžiaci v Afganistane, kúpa domu a pod.) vylákajú od obetí peniaze, pričom čiastky sa neraz pohybujú v desiatkach tisícoch eur.
Ďalším modusom býva zneužitie intímnych fotografií či inkriminovaných videí a následné vydieranie tým, že ak človek nezaplatí, zábery budú zverejnené. Poškodení tak často zaplatia niekoľkokrát a prídu o nemalé sumy.
Polícia by v tejto súvislosti chcela upozorniť ľudí všetkých vekových skupín, aby boli pri komunikácii s neznámymi osobami obozretní. V žiadnom prípade nikomu neposkytujte osobné údaje, nezasielajte kompromitujúce fotky a cudzím osobám neposielajte peniaze. Ak poznáte niekoho len cez internet, nikdy neviete, kto v skutočnosti (jedinec alebo skupina páchateľov) je na druhom konci. Niekedy aj samotná spätná reakcia na čudný e-mail môže viesť ku stiahnutiu údajov z počítača a ich následnému zneužitiu.
Polícia sa všetkým prípadom, ktoré sú nahlásené, intenzívne venuje, avšak vypátranie takýchto podvodníkov je veľmi zdĺhavý a náročný proces. Z celkového počtu nahlásených počítačových trestných činov v Trnavskom kraji sa nám podarilo objasniť 48%. Je to síce o 15 prípadov viac, ako vlani, no chceli by sme apelovať na ľudí, aby boli vo virtuálnom prostredí viac realistickí a predchádzali možným finančným či morálnym stratám. Páchatelia mávajú účty založené v rozličných krajinách Ázie alebo Afriky a na komunikáciu s obeťami vyžívajú krycie programy. Preto buďte pri komunikácii prostredníctvom e-mailov alebo sociálnych sietí zvlášť opatrní a pri akomkoľvek podozrení sa obráťte na políciu.
Na videu „Say no“ z dielne Europolu je názorne ukázané, ako môže dôjsť vo virtuálnom svete k zneužívaniu. Toto video nájdete na https://www.youtube.com/watch?v=2TkuuHnQE_U a bolo vytvorené v rámci kampane proti sexuálnemu nátlaku a vydieraniu detí „online“. Poučiť sa z neho však môžu aj dospelí.
Komentáre k článku:
UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.









