Nebojte sa!
Gratulujem Vám, vážení kolegovia z krajín Európskej únie, konečne sme na stránkach http://leymannspirit.eu/?page_id=872, zaviedli medzinárodnú diskusiu o obetiach mobbingu, ktoré sú postihované zo strany svojich nadriadených. Cením si Vaše aktivity a pripájam sa aj ja za našich slovenských občanov na pomoc trpiacim, ktorí sú zneužívaní zo strany svojich nadriadených. Cieľom týchto diskusií budú kultivované medziľudské vzťahy na pracovisku a tzv. vzťahová patológia (šikanovanie, mobbing, bossing.) O týchto nedostatkoch našej doby, ktorá priniesla na pracoviská zlú firemnú kultúru, sme rokovali vo februári na medzinárodnom stretnutí expertov násilia na pracoviskách v Nemecku v Bad Kreuznach.
Svojím príspevkom ma zaujala Sandra z Nemecka, ktorá porovnala riadenie dnešných manažérov s riadením motorového vozidla. Ak pri riadení motorového vozidla porušíme predpisy, môžeme prísť aj o vodičský preukaz.
A rovnako, ak niekto riadi firmu, či úrad a porušuje predpisy slušnosti a kultúry na pracovisku, resp. správa sa voči ľuďom horšie ako k zvieratám, mal by byť potrestaný aj trestom odňatia slobody v trvaní od jedného do troch rokov.
Najprv som si myslela, že je prehnané. Ale keď som spoznala niekoľko prípadov, ktoré mi vzali dych, jednoducho to, čo tu zanechali predchádzajúce politické strany, je potrebné aj sankcionovať.
Tým, že zamestnanci v sebe dusia nespokojnosť so systémom a komunikácia s vedením zlyháva na plnej čiare, neriešenie veľkých problémov a odbavovanie sa na zamestnancoch, trestanie z pozície nadriadeného sa bude stále len prehlbovať.
Zákon a jeho aplikácia v praxi na tom - ktorom úrade, či v tej, ktorej spoločnosti sa nikdy nestal stabilným. Napríklad na úrade práce, ktoré evidujú obrovské množstvo nezamestnaných. Tu vôbec nestíhali ani upraviť rozhodnutia, ktorým sa rozhodlo o výške podpory v nezamestnanosti.
Čo sa zmenilo dnes, chystáme nové novelizácie zákonov. Ktorý politik sa chce ukázať že je lepší. Súhlasím, že otázka šikanovania a násilia na pracovisku je o ľudských právach. Zo šikanovaného zamestnanca sa stáva pacient a z pacienta invalidný dôchodca.
Nebojte sa! Chceme Vám len pomôcť a urobiť niečo účinné proti šikanovaniu, ktoré máte na pracovisku. Môžeme sa stretnúť a spolu riešiť problém. Nie sme proti tomu, aby ste riadili zamestnancov na pracoviskách. Sme za to, aby ste zachovávali základné ľudské práva a slobody našich občanov.
Na poslednom pojednávaní, kde bola zamestnankyňa vytlačená z pracoviska sa problém riešil bez toho, aby sme skúmali zdravotný stav obete.
Pri právnom posudzovaní konania páchateľa, ktorým útočil proti zdraviu občana, nemožno vychádzať iba z toho, aká ujma na zdraví poškodeného bola takýmto útokom spôsobená, ale je treba prihliadať aj na okolnosti, za akých sa útok stal a aké nebezpečenstvo pre napadnutého z útoku hrozilo.
Ak nadriadený útočí proti zamestnancovi a každý deň na ňom hľadá chyby len, aby mu ukázal svoju moc dá mu aj porušenie pracovnej disciplíny.Spôsobuje trestný čin ublíženia na zdraví Preto bude potrebné na pojednávaniach dokazovať závery o tom, akú má povahu ublíženie na zdraví alebo aké nebezpečenstvo pre napadnutého z útoku páchateľa hrozilo.
A to môže súd urobiť správne a kvalitne len na podklade lekárskeho nálezu alebo posudku. Pre takéto závery je pre súd smerodajné, ako sa poškodený po útoku zdravotne cítil.
Vedeli ste, že v krajinách Európskej únie sa už dávnejšie venujú sociálnemu fenoménu tejto doby, akým je mobbingový syndróm? Túto otázku som položila ministerke zdravotníctva Slovenskej republiky po mojom návrate z medzinárodnej konferencie Schutz vor mobbing z Nemecka. Nie je možné stále utekať pred problémami. Konečne ich musí začať riešiť aj súčasná vláda.
Doterajší vývoj vyzerá čo na tom, že máte strach z Vášho pracoviska.
Čo na tom, že namiesto, aby sme v práci pracovali, musíte znášať výkriky svojho sociopatického šéfa.
Súčasná psychologická diagnostika neumožňuje dostatočne rozlišovať „dobrého vedúceho od zlého“, ale určovat či diagnostikovat mobbing a bossing už vie celkom presne a jasne.
Nikto z Nás nechce chodiť do zamestnania s pocitom strachu z nadriadeného alebo z možnej finančnej straty bez svojho pričinenia len preto, že sa niekomu znepáčil.
Komentáre k článku:
UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.