Násilie páchané na ženách sa týka nás všetkých
Prezídium PZ SR |MM| Predposledný novembrový týždeň takmer 60 policajných preventistov na celom Slovensku informuje verejnosť o problematike násilia páchaného na ženách.
Polícia pri príležitosti Medzinárodného dňa boja proti násiliu páchanému na ženách pripravila preventívnu aktivitu na celoslovenskej úrovni. Verejnosti má pripomenúť, že i na Slovensku sú ženy - obete násilia a toto násilie je páchané najmä „za zatvorenými dverami“ domácností. O tom, ako rozpoznať takéto násilie, aké rôzne formy môže mať a čo robiť, keď sa žena stane obeťou násilia rozprávajú policajní preventisti celý týždeň priamo na školách, v seniorských centrách, ale oslovujú aj ľudí na ulici, v obchodných domoch, či v zdravotníckych zariadeniach.
Aj keď tejto téme venujeme pozornosť v priebehu celého roka, tento týždeň je na ňu špeciálne zameraný z dôvodu, že 25. november je Medzinárodným dňom eliminácie násilia na ženách. Okrem hovoreného slova oslovení poslucháči dostanú aj leták, v ktorom nájdu všetky dôležité informácie.
Páchanie násilia sa vzťahuje k trestným činom proti životu a zdraviu, proti slobode a ľudskej dôstojnosti, ale aj proti iným právam a slobodám. Trestný zákon neupravuje samostatnú skutkovú podstatu trestného činu domáceho násilia. Takéto konanie zahŕňa do skutkových podstát niektorých trestných činov. Sú to najmä trestný čin týrania blízkej osoby a zverenej osoby, trestný čin ublíženia na zdraví, trestný čin znásilnenia, trestný čin nebezpečného vyhrážania, nebezpečného prenasledovania, trestný čin obmedzovania osobnej slobody ale aj ďalšie
Život, zdravie, sloboda, ľudská dôstojnosť či iné práva sú hodnoty spoločnosti, ktoré chráni Trestný zákon. Ak dochádza k ich ohrozeniu alebo porušeniu, treba zasiahnuť. V prípadoch násilia má polícia zákonné oprávnenie vykázať násilníka zo spoločného obydlia a zakázať mu vstup do obydlia na 10 dní (lehota sa zmenila od 1.1.2016 z pôvodných 48 hodín). Počas vykázania zo spoločného obydlia je vykázaná osoba povinná nepribližovať sa k ohrozenej osobe na vzdialenosť menšiu ako 10 metrov. V roku 2016 polícia realizovala toto zákonné oprávnenie u 642 osôb, v 1. polroku 2017 vykázala z obydlia 417 osôb.
Všetci môžeme robiť mnoho aktívnych krokov, aby sme ochránili ženy, deti, osoby vyššieho veku, zdravotne postihnuté osoby a neraz aj mužov, pred násilím agresora. Ak vieme, že v našom okolí dochádza k násiliu je potrebné vzniknutú situáciu riešiť a nemlčať. ÚlohouPolicajného zboru je pomáhať a chrániť, preto by poškodení nemali váhať, ale s dôverou sa kedykoľvek na políciu obrátiť.
Priložené súbory k článku:
Komentáre k článku:
UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.