Nadmerná hlučnosť počas nočných hodín v Seredi
Na zasadnutí MsZ v Seredi dňa 22.júna bola jedným z bodov programu aj sťažnosť obyvateľov mesta na hlučnosť podujatí na území Serede počas nočných hodín.
Zrejme akcie počas mesiaca máj a začiatkom júna boli podnetom k spísaniu sťažnosti a jej adresovanie primátorovi a poslancom ale aj zvýšenému počtu telefonátov na Mestskú políciu s prosbou o riešenie nadmerného hluku. Iba počas konania podujatia Majáles na mestskom amfiteátri na MP volalo 17 občanov.
Predkladateľom bodu rokovania bol zástupca primátora Ľubomír Veselický. Poslancom predložil podrobne spracovanú dôvodovú správu, ktorá je v súčasťou prílohy a zároveň navrhol na schválenie:
1/ Pripraviť návrh znenia Všeobecne záväzného nariadenia mesta Sereď o nočnom pokoji a predložiť ho na rokovanie MsZ 21.9.2017.
2/ Verejné hudobné podujatia organizovať tak, aby hudobná produkcia bola ukončená vždy do 23. hodiny s výnimkou osláv príchodu Nového roka.
3/ Doplniť do predtlače Oznámenia o usporiadaní verejného kultúrneho podujatia v časti Poučenie aj povinnosť rešpektovať ustanovenie vyhlášky č. 549/2007 Z. z., ktorá pre nočné hodiny vo vonkajších priestoroch v obytnom a rekreačnom území určuje maximálne zaťaženie 45 dB.
Poslanci napokon návrh Ľ.Veselického neschválili.
-------------------------------------------------------------------------------------
Nakoľko sa táto téma týka väčšiny obyvateľov mesta s otázkami som oslovila priamo predkladateľa návrhu, aby sa k problematike hlučnosti vyjadril:
Prečo sa sťažnosťou na hluk zaoberalo mestské zastupiteľstvo?
Naozaj nie je obvyklé, aby takouto sťažnosťou zaoberalo mestské zastupiteľstvo. Obyvateľka ale výslovne požiadala o riešenie a vyjadrenie poslancov a zamestnancov MsÚ. Preto som jej podanie navrhol zaradiť do programu rokovania zastupiteľstva 22.6.2017.
Je problém hlučných nocí v Seredi tak častým javom, aby boli riešené Vami navrhovanými opatreniami?
Najprv by sme si mali určiť či je rozhodujúca frekvencia hlučných akcií alebo dodržiavanie toho, čo zákon káže. Odpovedať by sme si mali aj na otázku, či je správne, aby sme časť našich občanov vystavovali bezmocnému hnevu z poškodzovania ich zdravia, keď namiesto toho , aby si odpočinuli pred ranným odchodom do práce, nespali ešte o po druhej hodine ráno. Mesto organizovalo Majáles, ktorý skončil okrem iného osemnástimi telefonátmi mestskej polícii, ktorá je poriadkovým orgánom mesta. Jeho program začal o 15. a končil okolo 1.30 hod ráno. O mesiac neskôr sme mali 18. ročník hodového jarmoku. Kandráčovci hrali pred plným hľadiskom od 20. hodiny., Electric light orchestra & PRÚDY od 19.hodiny. Oba koncerty boli zaistené kvalitným výkonom zvukárov a ak niečo v noci zo soboty na nedeľu nočný pokoj rušilo, tak to bola diskotéka z Afrikoly. Mojim argumentom je teda to, že dobrý koncert nemusí byť počuť na druhom konci mesta, a je možné uskutočniť ho v primeranom čase.
Mladí ľudia sa ale chcú zabávať, tak prečo by sme im mali túto zábavu zakazovať?
Tento argument odznel aj na rokovaní MsZ. Citujem: „Prečo sa tí mladí nemôžu u nás zabaviť? Všetko nám to bude utekať do iných miest.“ Práve koncety počas jarmoku sú dôkazom, že sa diváci bavili a zvukári dokázali ozvučiť amfiteáter tak, aby v bytoch na Námestí slobody netancovali poháre v kredenci. Považujem za tragédiu, ak sa zmierime s tým, že kvalita hudobného prejavu môže byť zvýšená iba počtom decibelov.
Na rokovaní zastupiteľstva odznela aj otázka načo sme rekonštruovali amfiteáter?
Pri tomto vyjadrení som skoro nadobudol dojem, že mnou navrhované opatrenia sú namierené proti tomu, aby v amfiteátri boli koncerty. Opak je pravdou. Nech ich je tam čo najviac. No zásadnou je pre mňa otázka , či právo na zábavu má vyššiu právnu silu, ako právo na zdravie a odpočinok tých, ktorí nie sú v hľadisku.
Ako vnímate informáciu primátora, ktorý chce riešiť hlučné koncerty a zábavy osobnou návštevou?
Vítam každú iniciatívu, ktorá povedie k tomu, aby sme ľuďom, čo sa potrebujú vyspať, nelikvidovali možnosť odpočinúť si. Nepovažujem to ale za systémové riešenie.
Váš návrh uznesenia ale poslanci neschválili. Považujete to za svoj osobný neúspech?
Parlamentná matematika rozhodla. Z devätnástich poslancov neboli v čase rokovania o tomto bode programu šiesti, teda skoro tretina. Z trinástich prítomných sa traja zdržali, štyria sme boli za (Ľ.Veselický, M. Irsák, P.Kurbel, M. Lovecký ) a šiesti boli proti. Výsledok hlasovania nie je mojim neúspechom. Skôr potvrdením toho, že ostatní hlasujúci ustanovenie zákona o obecnom zriadení, ktoré v § 4 ods. 3 hovorí, že „Obec pri výkone samosprávy najmä h) utvára a chráni zdravé podmienky a zdravý spôsob života a práce obyvateľov obce, chráni životné prostredie, ako aj utvára podmienky na zabezpečovanie zdravotnej starostlivosti, na vzdelávanie, kultúru, osvetovú činnosť, záujmovú umeleckú činnosť, telesnú kultúru a šport,“ pochopili po svojom.
Aký vývoj v tejto oblasti očakávate?
Hlučné noci zrejme budú seredskou realitou aj naďalej. Pretože, ak mesto bude mať výnimky, potom prevádzkovatelia podníkov ako napríklad Kamenáč, Tobogán, Afrikola, Dráčik, Kafečko bar a mnohé iné nebudú mať zábrany „zabávať“ hostí ohlušujúcou hudobnou produkciou. Skúšobným kameňom bude zrejme Expres párty. Na stanovisku jej organizátorov ma doslova zmrazila informácia, že ak to nebude na ulici a minimálne do jednej rána, tak neprídu. Znamená to, že o podmienkach realizácie nie je s nimi možné diskutovať. Dané sú direktívne. Vážne sa preto pýtam, načo je potom dobrá samospráva obce, načo je nielen celý zákon o obecnom zriadení ale aj Vyhláška č. 549/2007 Z. z. – Vyhláška Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovujú podrobnosti o prípustných hodnotách hluku, infrazvuku a vibrácií a o požiadavkách na objektivizáciu hluku, infrazvuku a vibrácií v životnom prostredí, ktorá pre vonkajšie priestory v obytnom a rekreačnom území určuje maximálnu hodnotu hluku na 45 dB?
–---------------------------------------------------------------------------------------------------
Je veľmi diskutabilné ku ktorej skupine ľudí sa prikloniť. Nikto nechce upierať ľuďom možnosť sa zabaviť ale zároveň táto zábava by nemala obťažovať iných. Zároveň je samozrejmé, že inak sa k hlučnosti počas nočných hodín stavajú obyvatelia žijúci v kľudnej lokalite a inak ľudia žijúci v okolí amfiteátra, námestia alebo rôznych podnikov. Jedným z poslancov, ktorí boli proti už hore spomínanému návrhu Ľ.Veselického bola aj poslankyňa Pavlína Karmažínová. Preto som priestor na vyjadrenie k problematike ponúkla aj jej :
Rekonštrukcia amfiteátra bola cieľom zvolených zástupcov, investovali sa nemalé finančné prostriedky, aby mohol opäť fungovať. Koncertov v ňom nie je až tak veľa, aby sme raz za čas nemohli strpieť viac hluku. Chápem aj občanov, ktorí ráno vstávajú do práce a hluk ich ruší, ale buďme radi, že v Seredi nejakú kultúru máme. Nesúhlasím s plošným nariadením, aby hudobné podujatia končili všetky o 23:00. Mladí ľudia, kdekoľvek vyrážajú za zábavou po 22 hodine a o 23 má byť koniec? To sa potom neoplatí organizátorom ako aj mestu vôbec akcie robiť, mladí budú chodiť za zábavou do iných miest a podniky u nás budú zívať prázdnotou. Kedysi bývali diskotéky celý víkend na Rakete do 02:00 hodiny a nepamätám sa, že by to niekto riešil. Som za obmedzenie hudobnej produkcie v husto zastavanej časti mesta, kde to môže spôsobovať problémy, ale nechajme mladým nejaký priestor na zábavu a kultúru.
--------------------------------------------------------------------------------------------------
Prikladám video z rokovania MsZ, kde sa vyššie spomínaný bod o hlučnosti v meste prerokovával.
Priložené súbory k článku:
Fotogaléria k článku:
Video k článku:
Komentáre k článku:
Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.