Na návštevu k tigrom
O niekoľko dní sú tu prázdniny a rodičia budú riešiť čo s voľným časom svojich detí. V bližšom i širšom okolí každého z miest je veľa možností kam sa pozrieť nielen cez víkend ale aj cez týždeň. A to bez zbytočne veľkých nákladov.
Na Slovensku máme aj unikátne miesta, kde sa najmä cez víkend oplatí vybrať pozrieť aj z väčšej diaľky. Medzi takéto unikáty patrí "Oáza sibírskeho tigra", ktorá je unikátnym slovenským projektom, vytvoreným pre záchranu tigra ussurijskeho. Bližšie informácie vyberáme priamo z oficiálnej stránky tohto projektu:
Začiatok budovania tohto zariadenia pre ussurijské tigre chované v zajatí spadá do roku 1999. Do dnešného dňa sa na výstavbe OÁZY zúčastnilo viacero občanov, hlavne z radov študentov. OÁZA SIBÍRSKEHO TIGRA je lokalizovaná v ochrannom pásme slovenskej prírody neďaleko mesta Senec, necelé tri kilometre od obce Kostolná pri Dunaji. Pod ochranou nášho "Občianskeho Združenia" sa v tomto zariadení chová dvadsať dva krásnych a zdravých tigrov, patriacich do poddruhu "tiger pásavý ussurijský" (Panthera tigris altaica), alebo neodborne - tiger sibírsky ktorý je celosvetovo evidovaný v zozname ohrozených druhov zvierat a je zaradený do kategórie I. zákona CITES. Šestnásť z nich sa už narodilo v našej OÁZE vďaka dobrým podmienkam, ktoré sme pre nich vytvorili. Tigre podstúpili skúšku DNA a majú implantované mikročipy nariadené ministerstvom životného prostredia našej Slovenskej republiky.
Hlavným cieľom projektu je zachrániť aspoň jednu populáciu tigra ussurijskeho pred vyhubením, aby ich potomkovia prispeli k udržaniu genetickej rovnováhy celosvetového chovu týchto vzácnych a chránených zvierat. Dnes v zmenšujúcej sa tajge na pokraji oblasti Amuru na rusko-čínskych hraniciach vo voľnej prírode nájdete už len pár kusov tigra ussurijskeho. Je to výsledok ustavične zhoršujúcej sa kvality životného prostredia a pytliactva. Jeho pôvodný areál oblastí, kde sa vyskytoval, dnes slúži už iba ako náučný príklad ako rýchlo a nenávratne dokáže človek vyhubiť tak silného a veľkého tvora. Z ôsmich zemepisných rás tigra je úplne vyhubený tiger baltský. Posledná správa o tigrovi jávskom je z roku 1976. Podobný osud čakal aj tigra kaspického, aj napriek tomu, že bol v Ázii najrozšírenejší. Tieto tri rasy sa nenachádzajú ani v Zoo záhradách, takže sme úplne stratili možnosť zabezpečiť ich existenciu ľudskou starostlivosťou. Nielen my, ale aj ďalšie naše generácie, sa teda musia uspokojiť iba s ich muzeálnymi exponátmi.
Na Slovensku neďaleko obce Kostolná pri Dunaji sa už v týchto dňoch nachádza chránené miesto a útočisko pre tigra ussurijskeho - sibírskeho pred jeho vyhubením. Naša nadácia pre tieto krásne zvieratá vybudovala expozíciu s humánnejšou predstavou "srdca prírody ". To znamená, že sme vytvorili pre ne imitáciu ich prirodzeného prostredia spolu s rastlinami, vodou, ležiacimi drevenými pňami a vyvýšenými posedmi, ktoré slúžia pre mláďatá a aj dospelým tigrom k ich prirodzeným hrám. Aby tieto zvieratá zostali zdravé a rozmnožovali sa, musíme brať do úvahy ich inštinkty a dbať na to, aby boli "šťastné ". Tieto tigre žijú na samote a ich areál je obklopený lesom a poliami. Voľne sa pohybujú v takzvaných tigrích záhradách a denný prídel mäsa a vitamínových doplnkov im zaručuje zdravý vývoj. Tigre nie sú stresované a netrpia nudou alebo inou neurotickou či psychickou záťažou. Sú obklopené láskou ktorú im prejavujú ich ošetrovatelia a nepoznajú nudu alebo psychickú bolesť. Staráme sa o ich výživu, zdravotný stav a hlavne o priestor, v ktorom sa pohybujú.
Tento priestor je veľmi dôležitý najmä z hľadiska duševného zdravia a týchto zvierat. Areál, v ktorom sa tigre pohybujú, má rozlohu pol hektára. Zvieratá v ňom majú priamy kontakt s pôdou, vysokou divo rastúcou trávou, hustými kríkmi a stromami. Majú vybudované nočné ubikácie pod holým nebom a aj pod prístreškami. Sám tiger má možnosť si vybrať podľa počasia, kde bude tráviť čas nočného odpočinku. V období letných mesiacov a hlavne v čase tropických horúčav, sa zvieratá majú možnosť ochladiť v umelo vybudovanom bazéniku. Je v ňom zabezpečená cirkulácia vody, čím sa dá pravidelne alebo podľa potreby udržať čistá a hygienicky nezávadná voda v bazéniku prakticky po celý deň. Železná pevná konštrukcia vysoká 4, 5 m ohraničuje tigrie teritórium a je natretá jemnou zelenou farbou, čím dokonale splýva s okolitou prírodou. Naše Občianske Združenie sa snaží spropagovať tento chov ussurijských tigrov a OÁZU pre nich vybudovanú vydávaním článkov o ich záchrane prostredníctvom denníkov, týždenníkov alebo mesačníkov. Tiež sa nám darí upozorňovať širokú verejnosť na tak potrebnú záchranu a ochranu zvierat vedených v zozname celosvetového zákona o ochrane živočíchov a rastlín - CITES.
Hlavne sa snažíme oboznámiť s problematikou vymierajúcich druhov zvierat deti predškolského a školského veku. Sme si vedomí toho, že lásku k prírode treba vštepovať naším potomkom už od útleho detstva a ich správanie sa k zvieratám a vlastne ku všetkému živému sa odzrkadľuje potom v ich správaní a konaní v dospelosti. Na základe týchto poznatkov vykonávame aj osvetu ochrany zvierat a prírody vo forme besied s deťmi v predškolských a školských zariadeniach. Na týchto besedách sa deti a mládež bližšie oboznamujú s problematikou žijúcich zvierat vo voľnej prírode. Keď sa už jedná o chránený alebo vyhubený druh zvieraťa vo voľnej prírode, tak sa od nás dozvedia veľa informácií o jeho záchrane a prispôsobení sa v chove v zajatí.
Touto formou získavame pre našu prírodu ďalších nadšencov z radov mladej generácie, ktorá bude pokračovať ďalej v našej práci. Školské výlety detí a mládeže, ktoré sú poriadané hlavne na konci školského roka, sú vítané v našej vybudovanej "Oáze sibírskeho tigra" a sú pre nás veľkým duševným bohatstvom, čo sa týka ochrany prírody. Deti vidia na vlastné oči zvieratá - sibírske tigre, ktoré aj keď žijú v zajatí, sú zdravé spokojné a šťastné. Vidia to na ich chovaní, na stavbe ich tela a hlavne v ich nekonečných hrách. Viac sa dozvedia o ich sile, kráse a hlavne o zvieracej inteligencii.
Oáza sa nachádza neďaleko Senca za dedinou Kostolná pri Dunaji a je výborne dostupná autom z hlavnej cesty Sládkovičovo - Senec - Bratislava. Prípadne z diaľnice D1 exit Senec. Rozvoj oázy pozorujeme už viac ako 10 rokov a tento víkend sme pre čitateľov našich médií a divákov pripravili malú fotoreportáž a krátky videomateriál.
Fotogaléria k článku:
Video k článku:
Komentáre k článku:
V.Hugo
UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.